Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.

Kırkkilit otunun yararları nelerdir? Kırkkilit otu çayı nasıl yapılır?

Atkuyruğu olarak da bilinen kırkkilit otunun insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor muydunuz? Bilhassa bel ve boyun fıtığı üzere illetlere alternatif doğal ilaç olan kırkkilit otu hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Kırkkilit otu çabuk bozulan ve devrinde toplanılması gereken bir ottur. Bu yüzden bu hususlara dikkat edilmesi gerekir. Evet kırkkilit otunun yararları nelerdir? Kırkkilit otu çayı nasıl yapılır? Tüm soruların yanıtı haberin detayında…

Anti bakteriyel özelliği sayesinde alternatif tıpta sıkça kullanılan kırkkilit otuna, Antik Yunan ve Çin’de şifa menşesi olarak bakılırdı. Ormanlık ve fındık meydanlarda rahatlıkla yetişen ot, arı ve çok su velev. Uzunluğu 40 cm kadar ulaşır. Kahverengi bir kolu saran inçe uzun kılçıkları vardır. Görünümünden ötürü atkuyruğuna da benzediğinden birtakım yörelerde bu isimle de anılır. Ayrıyeten birtakım bölgeler küçük çam ağacı olarak da adlandılır. Mayıs ve Haziran aylarında yetişmeye başlayan otu sıklıkla sonbahar ve aylarında tüketiliyor. Ot, topraktan aldığı tüm vitamin ve mineralleri içeriğinde depolar. Sıhhat açısından epey yararlıdır. Makûs kolesterol seviyesini düşürür ve vücuttan zararlı toksinleri atar. Birçok marazın tedavisinde kullanılan kırkkilit otu, nahiyeden nahiyeye tasarruf ve tüketimi değişmektedir. Umumiyetle çay olarak tüketilir. Kırkkilit ve atkuyruğunun yanı sıra tilkikuyruğu olarak olarak da geçmektedir. 

KIRKKİLİT OTUNUN YARARLARI NELEDİR?

Bilinen en yaygın yararı kemik sağlığınadır. Kırkkilit otu, kalsiyum bakımından nispeten bir ottur. Bu yüzden kemik yapısını güçlendirir. Rastgele bir darbe sonrası kemiklerin süratle düzgünleşmesini sağlar.

Kemiklere uygun geldiği kadar eklem yapısına da olumlu ek sağlar. Eklemlerdeki iltihabı kurutarak romatizma marazlarını önler.

Kanın incelmesini önler. Kan hacmini artırarak pıhtılaşmasını sağlar. Lakin bilirkişiler bu yüzden çok tüketilmesini tavsiye etmez. Zira aksi halde kan seviyesini süratle pıhtılaştırarak tıkanmaya neden olabilir. 

Mide duvarını muhafazada tesirli bir besindir. Bu yüzden ülser oluşumunu engellemek için doğal ilaç olarak kullanılabilir. 

Sindirim sisteminin fonksiyonunu hızlandırır. Bu yüzden kilo vermede tesirli olan çaylardan biridir. 

En sık yaşanılan illetlerden biri olan idrar yolu enfeksiyonu içinde doğal ilaç olan kırkkilit otu bakteri ve virüsleri idrar yoluyla atar. Yanma ve kaşıntı üzere enfeksiyonun belirtilerini ortadan kaldırır.

Safra ve böbreklerde oluşan taşların dökülmesini sağlar. Ama tekrar şiddetli tüketildiğinden böbrek bezlerinin çalışma işlevselliğini mahzurlar. 

İçeriğinde antiseptik ve antibakteriyel barındırdığı için cilt yüzeyinde deforme olmuş yerleri yenilemede tesirlidir. Mahsusen yanık ve yaraların güzelleşmesini hızlandırır. Çay üzere hazırlanan tonik olarak kullanılabilir. 

Ayırca kaynatılan kırkkilit otu ile yıkanan saçların dökülme ve yıpranmasının önüne makbul. 

KIRKKİLİT ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Bir buçuk su bardağı suyu ocağa koyun. Düzgünce kaynadıktan sonra kurutulmuş iki kol kırkilit otunu içine ekleyip 10 bekleyin. Daha sonra süzerek için.

Yorum Ekle