Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kına ile saç nasıl boyanır? Kınayla saç boyama teknikleri

Kına ile saç nasıl boyanır? Kınayla saç boyama teknikleri

Kına Arabistan’da yaşayan bir ağacın yapraklarının kurutulmasıyla elde edilen bir tozdur. Umumiyetle hatunların kına gecelerinde gelenek haline getirdiği kına tıpkı hengamda doğal bir boya çeşididir. Siz de kınayla velev saçlarınızı isterseniz de kaşlarınızı boyayabilirsiniz. Hazırladığımız bu yazı kına ile saç boyamak isteyenlere rehber olacak..

Saçlarının beyazlarını kapatmak ya da saç renginde değişiklik yapmak isteyen hatunlar genelikle kimyasal içerikli saç boyalarını ederler. Ama kimyasal içerikli boyalar, hem saçlara zarar verir hem de yıpranarak dökülmesini sağlar. Hengam devir yapılan yanlışlar nedeniyle de plastik görünümü oluşan kimyasal içerikli saç boyaları tercih etmek mahalline devletimizin doğal hoşluklarından yararlanabilirsiniz. Örneğin bunlardan biri kınadır. Kına, ülkemizde yeni evlenen kızların kına gecelerinin vazgeçilmez bir modülü haline gelmiştir. Boyadığı dokuya kızıl bir renk veren kına tozu. Siyah ve yeşil kına olmak üzere iki tipte bulunmaktadır. Yeşil kına gerçekte saf değil, boya karıştırılarak yapılmış bir eserdir. Kına ile saçlarınızı boyamaya hazır mısınız? Gelin birlikte kına saç boyama süreci nasıl yapılır öğrenelim…

Boyayı hazırlamak için metal bir tabak ayarladıktan sonra, süt yahut ılık suya saçınızın uzunluğu ve kalınlığına nazaran kına ek ederek karıştırın. Kınayı hazırlarken ellerinizde kına izi kalmaması için kesinlikle kullanın. Oluşan karışımı yaklaşık 10 dakika boyunca karıştırın. Yüzeyine bir ölçü su dökerek karışımı yaklaşık 8 ile 10 saat arasında bekletin. Bekleyen kına boya kıvamına gelmesinin akabinde saçlara uygulanabilir.  Boya kıvamına gelen karışımı saç köklerinden başlayarak, uçlarına gerçek şıkça sürüp yedirin. İstediğiniz yere kınayı uyguladıktan sonra geçmişe yalnızca sarıp beklemek kalıyor.

NOT: Karışım elde etmenizin akabinde bir ölçü tuz ek ederseniz, saçlarda oluşan rengi sabitler. Yaklaşık 2 ile 4 arasında bekleyerek kınanın tonunu ayarlayabilirsiniz.

KINAYLA BAKIR RENK NASIL YAPILIR?

Doğal kına ile farklı renk tonları elde etmek isteyenler için derlediğimiz bir kaç renk ve tanımı şu biçimde,

Yukarıda anlattığımız formda, hazırladığınız karışıma yaklaşık 1 su bardağı suda soğan kabuğu kaynatarak suyunu ek edebilirsiniz. Akabinde yapılacak pratikler birebir biçimde devam etmelisiniz. Soğan kabuğu ek edilen karışım saçlarınızda bakır renk verecektir.

KINAYLA KIZIL RENK NASIL YAPILIR?

Aktarlardan aldığınız doğal kınayı yukarıda belirttiğimiz halde hazırlayarak, ekstra soğan kabuğu suyu yanına, bir ölçü pancar suyu eklerseniz, saçlarınızda kına kızıl bir renk oluşturacaktır.

Yorum Ekle