Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kimyonun yararları nelerdir? Kimyon hangi illetlere uygun gelir? Kimyon çayı nasıl yapılır?

Kimyonun yararları nelerdir? Kimyon hangi illetlere uygun gelir? Kimyon çayı nasıl yapılır?

Hint mutfağının ana hususu olan kimyon birçok yemeği tatlandırmak gayesi ile kullanılır. Bunun yanı sıra kimyonun insan sıhhatine birçok yararı da vardır. Münhasıran gaz söktürücü ve mide rahatlatıcı tesiri olan kimyon sindirim marazları için mucize bir baharattır. Tane ve toz halinde kullanılabilir. Evet kimyonun yararları nelerdir? Kimyon hangi marazlara düzgün gelir? Kimyon çayı nasıl yapılır? Sizler için kimyona ilişkin her şeyi haberin detayına ekledik.

Ufak tohum parçacıkları olan kimyon yemeklere mükemmel bir lezzet verir. Bilhassa etli yemeklerin tadını daha sıklaştıran kimyon Akdeniz devletlerinde sıklıkla kullanılır. Lezzetli olduğu kadar yararı da olan bu tohum, folatlar, niasin, piridoksin riboflavin tiamin, A, C, E ve K vitaminleri bakımından zengindir. Bunun yanı sıra beta karoten deposu olarak da bilinir. Maydanoz ailesine ilişkin olan kimyon, İlkbaharda olgunlaşır fakat en çok sonbahar ve kış aylarında çayı yapılarak tüketilir. Şemsiye üzere açan bitkiden elde edilen tohumlar toplanır. Kurutularak baharat biçiminde tüketilir. Kokusu ile ortamda acilen kendini aşikâr eder. Uçucu yağ, tanen ve reçine içeren kimyon sindirim marazları için sıklıkla alternatif tıpta önerilir. Kebap yemeklerinde ete farklı bir tat vermek için kullanılır. Tadı biraz acı ve serttir.

KİMYONUN YARARLARI NELERDİR?

Güçlü bir demir deposu olan kimyon anemi illetinde ilaç olarak kullanılır. 

Ciltte oluşan sivilce akne, dökülme ve tahriş üzere durumları yatıştırmada epeyce tesirlidir. Sirke ile karıştırılıp cilde uygulandığında sivilce ve akne dertlerini hafifletir. E vitamini bakımından varlıklı olan kimyon kırışıklık, yaşlanma ve sarkmaları önler. 

Saçların daha sağlıklı büyümesini destekler. Kökünü yenileyerek dökülmeyi ve yıpranmayı önleyerek daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Siyah kimyondan elde edilen yağ ve zeytin yağını karıştırıp banyo sonrası saça masaj yaparak uygulandığında dökülmeyi sıfırlar ve bunun yanı sıra yeni saçlar çıkartır. 

Kandaki şeker seviyesini yeniler ve diyabet rahatsızlığının risklerini azaltır. 

Homeglobin içeriği sayesinde kansızlığı tedavi eder. Bunun yanı sıra oksijen seviyesini koruyarak vücut içi kan seviyesini istikrarlar. 

Adet vakitlerini sisteme sokar. 

Mahsusen kış aylarında yaşanan üst teneffüs rahatsızlıklarını giderir. Metabolizmayı hızlandırır sindirimi kolaylaştırır. Vücuttaki toksinlenmeleri idrar yolu ile atmaya yardımcı olur.

Çay olarak tüketildiğinde gaz kusma, ishal ve mide rahatsızlıklarına güzel gelir. Böbreklerin sıhhatini korur.

Karaciğerdeki iltihaplanma ve toksinleri atar. 

KİMYON ÇAYI NASIL YAPILIR?

10 tane kimyon tohumunu 2 su bardağı su ile kaynatınız. Tatlandırmak için içerisine biraz karabiber ekleyiniz. C vitamini tesiri olan bu çay kış hastalıklarına karşı bünyenizi güçlendirir. 

Yorum Ekle