Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kıl kurdu nedir? Kıl kurdu belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Kıl kurdu nedir? Kıl kurdu belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Bağırsaklarda çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan kurtlarının ne olduğunu biliyor musunuz? Makat kaşıntısı ile kendini ele veren ya da bazen dışkılama sırasında gözle görülür. Hastanın hayat kalitesini düşüren kıl kurdu hakkında merak edilen her şeyi haberin detayında bulabilirsiniz. Evet Kıl kurdu nedir? Kıl kurdu belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? Tüm bu soruların karşılıkları haberin detayında…

Bilimde enterbius vermicularis olarak bilinen kurdu bağırsaklarda yaşayan zararlı parazitlerdir. Bu hastalık evlatların yanı sıra yetişkinlerde de görülür. Kıl kurdu bulaşıcı bir hastalıktır. Bağırsaklara yerleşen bu parazitlerin dişileri anüs yoluyla bağırsaktan çıkıp makatın ağız nahiyesine yumurtalarını bırakırlar. Bu yumurtalar devirle kaşınmaya neden olur. Kıl kurdu illetine yakalanan kişi makatı kaşıdığında yumurtalar böylece tırnak aralarına  yerleşir. Başkaca kıl kurdu yumurtaları uzun mühlet dış ortamda yaşayabilirler. Yumurtalara temas eden bireyler, ellerini temizlemeden ağızlarına götürdüklerinde bireyde kıl kurdu enfeksiyonu ortaya çıkar.  Kıl kurdu olan bireylerle ortak eşya tasarrufu enfeksiyonun bulaşma riskini artırır. Başkaca yuva, kreş ve yurt üzere toplu noktalarda bu parazitlerin bulaşma orantısı daha ziyadedir.

KIL KURDUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Geceleri makat kesiminin kanayana kadar kaşınma isteği ve dışkıda gözle görülür kurtlar

İştahın açık olmasına karşın süratle kilo verme

Uyurken ağızdan salya akması

kurtları vücuda giren besinleri vücut enzimlemeden tüketmelerine bağlı direncin zayıflaması

Yorgunluk, halsizlik ve baş ağrısı

Uyku bozukluğu

Burun kaşıntısı ve diş gıcırdatması

Sert ve kramplı karın ağrısı yaşama 

KIL KURTLARININ ZARARLARI NELERDİR?

– Kıl kurdu enfeksiyonu; geceleri makat kısmının kaşınması ve daima kaşınan sahaların uykusuzluğa neden olmasının yanı sıra istenilmeyen kokulu gaz, karında şişkinlik, mide bulantısı ve bağırsak sancıları olarak kendini gösterir. Başkaca sonluluk, gerginlik ve huysuzluk üzere ruhsal durumlarda kıl kurdu illeti nedeniyle ortaya çıkabilir.

– Bulaşma; kıl kurtları beşerden kişiye geçebilir. Bu ekseriyetle şahsî eşyaların ortak kullanılması ile yaşanır. Yerkürede her 5 kimsenden 3’ünde kıl kurdu bulunur. En yaygın meydanları ise toplu kullanılan tuvaletlerdir.

– İdrar enfeksiyonu; kıl kurtları kimi illetlere taban hazırlar. Bunların başında idrar enfeksiyonu gelir. En bed durum ise kıl kurtlarının mesaneye yerleşmesi ile kansere bile neden olabilir.

KIL KURDU TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Gözle görülme ihtimali olan kıl kurtları için selofan bant testi yapılır. Bu bant testinden sonra kompetan tabip bağırsaklarda ya da her hangi öbür bir organa geçme ihtimali var mı yok mu diye ultrasyon üzere testlerde uygular. Tespit edilen kıl kurtları ilaç prosedürü ile kurtulunabilir bir rahatsızlıktır. Hastalık boyunca ortak kullanılan yerlerden uzak durulması gerekir. Makat kesimi sıcak ve sabun su ile daima temizlenmeli iç çamaşırı ütü yapılarak giyilmeli. 

DOĞAL YOLLA KURTLARDAN NASIL KURTULUNUR?

KEKİK ÇAYI

Bir çorba kaşığı kekiği, yarım litre sıcak suya koyun. Kekik demlendikten 10 dakika sonra süzüp sabahları aç karnına tüketin. Günde içerisinde bu çayı tüketerek kısa müddette kıl kurtlarından kurtulabilirsiniz.

SOĞAN SUYU

Bir baş soğanı yarım sürahi suda bir gece evvelden bekletin. Bu suyu günde üç sefer tüketin. Soğan tabiatta bulunan en güçlü antibiyotiktir. Kısa vadede vücuttaki tüm toksin, bakteri ve virüsleri atmada tesirlidir.

GREYFURT

En güçlü antibiyotik olan greyfurtun velev suyunu çıkartın isterseniz de kabuklarını soyup tüketerek kıl kurtlarından kısa vakitte kurtulabilirsiniz.

PELİN OTU

Kıl kurtlarını yok etmede tesirli bitkilerden biridir. İçerdiği santonin, thujone ve isothujone unsurları sayesinde kıl kurtlarını vücuttan atar. Pelin otunu sıcak bir bardak suya ekleyin demlendikten sonra süzüp tüketin.

Yorum Ekle