Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kestanenin yararları nelerdir? Kestane hangi marazlara âlâ gelir? Günde dört kestane tarafsanız…

Kestanenin yararları nelerdir? Kestane hangi marazlara âlâ gelir? Günde dört kestane tarafsanız…

Kış aylarının vazgeçilmezi olan kestane, seyyar tezgahlarda mahallini almaya başladı. Hem çiğ hem pişirilerek tüketilen ve acilen çabucak her meydanda kullanılan kestane hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Ayrıyeten içeriğinde yüksek ölçüde vitamin, mineral barındıran ve lif bakımından güçlü olan kestanenin insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Evet Kestanenin yararları nelerdir? Kestane hangi marazlara yeterli gelir? Günde dört kestane tarafsanız ne olur? İşte tüm soruların cevapları…

Kayıngiller ailesine ilişkin olan kestane ağacındaki meyvelerin tüketimi Antik Yunan tarihine kadar dayanıyor. Güney Avrupa’dan Asya’ya kadar tüketimi uzanan kestanenin dışı kalın bir kabukla kaplıdır. İçinde bol et bulunan kestane tama bir karbonhidrat aslıdır. Memleketimizde ise en çokça Ege kesiminde yetiştirilir. Aydın bölgesinde daha ziyade yetiştirilmesine karşın kestane şekeri imalatı Bursa’da yapılır. Kestane un haline getirilerek de kullanılır. Bunun dışında çörek, kek ve pasta prodüksiyonunda ham unsurdur. Kestane ağacı da meşe ağacı üzere sert bir yapıya sahip olduğundan mobilyacılık da kullanılır. Fransa başta olmak üzere birçok Kuzey Avrupa memleketinde et yemeklerine eklenir. Sindirimi kolay olan kestane yüksek ölçüde lif içermektedir. Yağ nispeti az olan kestane, B1, B2 ve C vitaminleri içerir. Günde dört tane tüketildiğinde vücudun muhtaçlığı olan kuvvetin yüzde yüzü karşılanır. Kabukları kaynatılıp elde edilen su çay olarak tüketilebilir. Bu çay mide asidini istikrarlar. Bağırsak florasını düzenler. Velhasıl sindirimi düzenler.

KESTANENİN YARARLARI NELERDİR?

Diyabet lifi içeren kestane, düşük şekerli besinler öbeğine girer. Şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. Ayrıyeten kandaki şeker nispetini düzenler. Lif bakımından varlıklı olması yalnızca şeker hastalarına değil tıpkı devranda kilo vermek isteyen insanlar için de ülküdür. 

Yüksek orantıda C vitamini içeren kestane, güçlü bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde bağışıklığı özgür radikalli hücrelerden arındırır. Beyaz kan hücrelerinin üretimini destekler. Kanın çoğalmasını sağlar. Ayrıyeten kan ve bağışıklığa bağlı oluşan illetleri köstekler.

Kemik sıhhatinin en temeli magnezyum unsurudur. Magnezyum vücuda alındığında demir emilimi gerçekleştirmek için kullanıldığından vücut bu husus açısından eksiklik yaşar. Gelgelelim kestanedeki yüksek magnezyum hem demir emilimini hem de magnezyumu sağlar. 

B vitamini kompleksi beyefendisinin işlevini artırmada tesirlidir. Kestane B vitamini bakımından varlıklı olduğundan hem dimağ hem de had hücrelerini yeniler. Bilhassa bilirkişiler günde dört tane kestanenin hafızayı artırdığını ileri yaşlara görülme ihtimali olan unutkanlığı önlediğini vurguluyor. 

Kanı artırıyor ama lan basıncını düşüren nadir besinlerden biridir. Bu bakımdan kalp ve damar marazlarının oluşumunu önler. Tıpkı devranda damarların sertleşmesinin de önüne geçerek tıkanıklık üzere durumların riskini azaltır. 

EVET KESTANE ALERJİSİ NASIL OLUR? KESTANE ZEHİRLENMESİ NEDİR?

Kestanenin içerdiği bir protein unsurunu bağışıklık sistemi berbat bir bakteri olarak algılar ve ona karşı korunma oluştururken vücutta bir kadro önemli komplikasyonlar meydana gelir. Bu duruma kestane alerjisi denir. Birebir halde arıların çiçek özlerinden meydana gelen kestane balı ya da kestane şekeri olarak isimlendirilenler içinde makbuldür.

Kestaneye karşı alerjisi olduğu kimseler tarafından bilinse de birtakım kimseler bu durumu bilmez. Mahsusen çocuklukta fark edilen bu durum sırasında tüketilen kestane sonucu ortaya çıkan duruma ise kestane zehirlenmesi denir. 

KESTANE ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Burun bezlerinin şişmesi ile oluşan burun tıkanıklığı, hapşırma,

Boğazların kızarmasına bağlı gelişen öksürme ve hırıltı,

Ciltte gelişen deformasyonlara bağlı kızarıklık, kaşıntı ve dökülme,

Ayrıyeten gözlerde yanma, yaşarma ve kızarma hissi,

– Lisan ve ağız kenarında karıncalanma, 

Teneffüste kasvet çekme,

Kan basıncı aniden değiştiğinden çok terleme ve soğuma yaşanması,

Karın ağrısı akabinde gelişen mide bulantısı ve kusma hissi üzere belirtiler gösterir. İleri boyutlusu ise kişi nefes almakta zorlandığından bilinç kaybı yaşamasıdır. 

KESTANE ALERJİSİ NASIL TEŞHİS EDİLİR? TEDAVİSİ VAR MIDIR?

 Alerjiler kan ve deri prick testleri ile anlaşılır. Öncelikle neye alerjinizin olup olmadığını öğrenmek bir hastanede bu testleri yaptırmalısınız. Lateks alerjisi sıklıkla avokado, muz, kestane, elma, havuç, kavun, patates ve domates üzere besinlerden asıllı ortaya çıkar. Kestane alerjisinin ayan bir tedavisi yoktur. Belirtilerden en yaygın olan ne ise bilirkişi ona nazaran ilaç tedavisi uygular. 

Yorum Ekle