Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kemik kanseri nedir? Kemik kanserinin belirtileri nelerdir? Kemik kanserinin tedavisi var mıdır?

Kemik kanseri nedir? Kemik kanserinin belirtileri nelerdir? Kemik kanserinin tedavisi var mıdır?

Yeterli huylu olmasına karşın hastanın ömür kalitesini olumsuz etkileyen kemik kanseri her yaşta çeşitli sebeplerden ötürü görülebilir. Münhasıran kemik yoğunluğu az olan kimseleri uyaran bilirkişiler bu insanlarda kanser oluşumu daha süratlidir. Evet kemik kanseri nedir? Kemik kanserinin belirtileri nelerdir? Kemik kanserinin tedavisi var mıdır? Haberin detayında kemik kanserine dair merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz.

Kemik kanserleri çocukluk ve gençlik yıllarında yaşanan röntgen çekimleri ile edilebilir. Bu kanser çeşidi başka kanser cinslerine bağlı ortaya çıkar. Kemik kanseri tipine “Osteosarkom” ismi verilmektedir. Çoğunlukla bacaklarda ve kollardaki kemiklerde ortaya çıkan kemik kanseri, bacakta uyluk kemiğinin bir kısmında, dize yakın alt bacak kemiğinde ya da kolun omuza yakın olan kısmında sıklıkla görülür. Kemik yoğunluğu gelişim için epeyce değerlidir. Kalsiyum eksikliği ve ürik asit fazlalığından ortaya çıkan kemik yoğunluğundaki düşüklük kansere davetiye çıkarır. Erken yaşta kemik kanserinin yaşanma nedeni yanlış ve sistemsiz beslenmeden asıllıdır. ilerledikçe de sistematik illetlerin yaşanma mümkünlüğü da artığından tümör oluşumuna taban hazırlanır. 

KEMİK KANSERİ RİSK FAKTÖRLERİ

Kemik kanseri hatunlara orantıyla erkeklerde daha sık görülür.

Daha çok uzun uzunluklu gençlerde ve yetişkinlerde kemiklerin süratli gelişmesi de öteki bir faktörüdür.

İleri yaşlarda artan rahatsızlıklar ve  uzun periyodik kemik marazları nedeniyle görülebilir.

Genç hastalarda farklı bir kanser cinsini tedavi etmek için kemik yerine uygulanan radyasyon, bireyde daha sonra kemik kanseri oluşumuna neden olabilir.

Kanser özelliği taşımayan birtakım kemik illetleri kemik kanserine yol açma riski taşır. 

Genetik birtakım özellikler de kemik kanseri aktörleri arasında sayılır. Kimi kalıtımsal kanser belirtileri olan gençlerde ve yetişkinlerde osteosarkom riski artmaktadır.

KEMİK KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kemik ağrıları ilaçlarla geçmiyorsa,

Hissedilen ağrının şiddeti giderek artıyorsa,

Kemiklerde şişlik ve kızarıklık da fark ediliyorsa,

Ağrının olduğu kesimde kitle ve sertlik varsa,

İştahsızlık, halsizlik, yorgunluk, ateş, aksama ve döküntü üzere belirtilerle devam etmesi kemik kanserinin belirtileri arasındadır.

KEMİK KANSERİ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Gelişen teknoloji ile uzuv kaybı yaşamadan kanser tedavi etmeye çalışılır. Kemik ve dokulara yerleşmiş olan tümör kalıcı epeyce tedavi zorlaşır. Bu yüzden ağrılara erken müdahale edilmesinde yarar var. Düzgün huylu tümör olmasına karşın bu kanserin takibi epey kıymetlidir. Cerrahi operasyon gerektirmeden mütehassıslar kemoterapi ve ilaçlarla ya da ufak operasyonlarla denetimi ele alır. 

Yorum Ekle