Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kekreyemiş Faydaları ve Zararları [ Şifalı Meyve ]

Kekreyemiş Faydaları ve Zararları [ Şifalı Meyve ]

İçeriğinde sıfır yağ barındıran kekreyemiş meyvesi karaciğer yağlanmasını önler. Vücuttaki yağ orantısını azaltan kekreyemiş hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. İçeriğinde yüksek ölçüde C vitamini barındırdığından bir antioksidandır. Gelelim kekreyemiş faydaları ve zararları nelerdir? Yaban mersini tipinden biri olan kekreyemişe dair her şeyi haberin detayında…

Kuzey Yarım küredeki ormanlarda sıklıkla rastlanan kekreyemişin bilim literatüründeki ismi vaccinium vitis-idaeadır. Funda ailesine ilişkin çalılıklarda bulunan kekreyemiş yüksek antioksidan içerir. İsveç bilim kişilerinin dikkatini çeken kekreyemiş, tabiatta sıfır yağ içeren nadir besinler arasında mahal alır. Çiğ olarak tüketilebildiği üzere reçel ve tatlı tüketiminde de kullanılır. Olgunluğuna nazaran tadı değişen kekyremiş al renktedir. Diyetisyenler besinin bir zayıflama tesirinin olduğunu ve ayrıyeten vücuttaki yağı da yaktığını vurguluyor. İçeriğinde flavoinid içerdiğinden kan dolaşımını artırır. Bu sayede vücudun eşit bir halde oksijen almasını sağlar. Yüzyıllar evvel keşfedilip ilaç imalatta bile kullanılan besinin günümüzde popülerliği düşüktür. Yapılan araştırmalarda kekreyemiş’in şeker marazını önlediği tespit edilmiştir. Ayrı olarak kekreyemiş organik asitler, doğal şeker, pektin, selüloz, A ve C vitaminleri içerir. Memleketimizde Rize ve Kaçkar dağlarında yetişir. Yabani hali bulunan kekreyemişlerin toplanırken dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde zehirli olan birtakım yabani besinlerle karıştırılabilir. Kekreyemiş sirkesi yapılarak da tüketilebilir. Bunun birebir sıra şekerli bir yapıya sahip olduğundan pasta imalatında da kullanılabilir. Başkaca birtakım yörelerde reçeli ya da marmelatı yapılır. En sık tasarruf biçimi ise kurutulup çay olarak ya da taze halde kaynatılıp suyu şifa olarak içilir.

Kekreyemiş Faydaları ve Zararları:

KEKREYEMİŞİN YARARLARI NELERDİR?

Kan basıncını düşürür. Kan nispetini artırır ve kanı inceltir. Ayrıyeten virüs ve bakterileri vücuttan arındırır.

Yüksek antioksidan içerdiğinden karaciğerin fonksiyonunu artırır.

Kaynatılarak tüketildiğinde mide asidini dengeleyerek gastirt oluşumun önüne makbul.

bir idrar söktürücü olmanın sıra mesane de kum ve taş oluşumunu önler. Olan kum taşı dökmede de yardımcı olur.

Kekreyemiş Faydaları

Üst teneffüs yolları marazları için yapraklarıyla bir arada süzülüp tüketilebilir.

Sıfır yağ içerdiğinden diyet yapanlar için tesirli bir besindir. Başkaca vücutta olan yağında süratle kuvvete dönüşmesini sağlar.

İçeriğinde %2,3 organik asitler, %8 nispetinde şeker, pektin, selüloz, A provitamini ve C vitamini bulunur.

Şifalı Meyve Kekreyemiş

– Hücrelerin yapısını koruyarak mutasyona uğramalarını mahzurlar. Böylelikle kanser riskini azaltır.

Kandaki şeker orantısını etkileyen insüin direncini dengeleyerek şeker marazının önüne makbul.

Vücuttaki yağ kitlesini azaltır. Mahsusen bölgesel yağlanmaları mahzurlar.

Kekreyemişin faydaları

KEKREYEMİŞİN ZARARLARI KİMLER İÇİN?

Eksperler çok antioksidan olduğundan kronik ilaç kullananların, gebelerin ve böbrek hastalarının tüketmeden mütehassısa başvurmaları gerektiği konusunda ikazda bulundu. Aksi halde beklenenin bilakis olumsuz sonuçlara yola açabilir.

Kekreyemişin zararları

Yorum ( 1 )

  1. güzel bir meyveymiş sık kullanılanlara ekledim bir ara alayım

Yorum Ekle