Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kekik otunun yararları nelerdir? Kekik çayı nasıl yapılır? Kekik yağı ne işe yarar?

Kekik otunun yararları nelerdir? Kekik çayı nasıl yapılır? Kekik yağı ne işe yarar?

Münhasıran al ete kattığı aroma nedeniyle mutfaklarda sık sık kullanılan kekiğin insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor muydunuz? Taze toplanıp kurutularak tüketilir. Pekala Kekik otunun yararları nelerdir? Kekik çayı nasıl yapılır? Kekik yağı ne işe yarar? Böbrek illetini önleyen mucize ot hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için araştırdık.

Tabiatta birden ziyade çeşidi olan kekiğin vücudumuza birçok yararı vardır. Arılarında bal üretiminde en çok kullandıkları kekik bağışıklık sistemini güçlendirmede en tesirli bitkilerden biridir. Kendine has kokusu ile tarla ve çayırlarda zaten yetişen kekik otunun yapraklarından uçucu yağ elde edilir. Birebir devirde yapraklar kurutularak çay yapılır. Yüzyıllardan beridir kullanılan kekik otu et yemeklerinde daha çok tercih edilir. Nedeni ise kendine haz tadı ile ete farklı bir verir. Asya ve Kuzey Afrika memleketlerinde tıbbi tedavide kullanılan kekik otu yapraklarındaki uçucu yağların antiseptik özelliği sayesinde insan sıhhatine inanılmaz yararlar sağlar. Nane ailesine bağlı olan kekik otu zeaksantin, lutein, apigenin, naringenin ve luteolin üzere unsurlar içerir. Bunların yanı sıra B kompleksi, K, C vitaminleri ve folik asit bakımından zengindir. Tabiatta 350’den çokça kekik çeşidi vardır. 

KEKİK OTUNUN YARARLARI NELERDİR?

Yağlı ve karbonatlı yiyeceklerin midede neden olduğu gaz ve şişkinliğe birebir yarar sağlar. Antibakteriyel özelliği sayesinde vücuttaki özgür radikalleri vücuttan idrar yolu ile atar. Yemek borusu mide ve bağırsaklarda toksin birikimini önler. 

Mide ve yemek borusundaki toksinleri azaltmak için her gün bir kekik çayı içilmesini öneren eksperler çayın birebir hengamda ağız kokusunu da önlediğini belirtir.

Böbreklerdeki likit orantısını dengeleyerek zararlı bakterileri idrar yoluyla atar. Böylelikle kum ve taş oluşumunu azaltır. 

Antibakteriyel özelliği sayesinde cildi derinlemesine temizlemede hayli tesirlidir. Ciltteki bakterileri yok ederek cildin sıkılaşmasını sağlar. Başkaca lekeleri gidererek cilde parlaklık sağlar.

Sporcuların sıklıkla yaşadığı kas ağrılarına da uygun gelen kekik içerdiği ayrıştırıcı bileşikler kasların gerginleşmesi ya da sıkılaşmasını önleyerek vücudun daha rahat hareket etmesini destekler. Ayrıyeten kan da bulunan trombosit hücreleri dengeleyerek iltihap ve ödem oluşumunu da maniler. İçerdiği K vitamini tıpkı vakitte kemiklerin büyümesini destekler.

Yapılan araştırmalarda günde bir içilen kekik çayı ya da bir kase tavuk suyunun içerisine eklenen kekik dimağda bulunan dopamin ve serotinin memnunluk hormonlarının seviyesini artırdığı gözlemlenmiştir. Eksperler mahsusen depresyona ya da gerilime meyilli kimselerin tüketmesi gereken değerli bir bitki olduğunu vurguluyor.

Saç derisinde yaşanan her hangi bir deformasyon saç dökülmesine ve yıpranmasına neden olur. Saçta azalan vitamin ve minerallerde birebir devranda bu üzere sıhhat sıkıntılarının ciddiyetini artırır. Ama banyo sırasında son durulamada kekik suyu saçlara dökerek bu durumu azalmasını sağlar. Kekik içerdiği antiseptik özellik sayesinde saç derisini yatıştırır ve hücrelerdeki vitaminleri artırır.

KEKİK OTU ÇAYI NASIL YAPILIR?

Mevsim geçişlerinde sıklıkla yaşanan enfeksiyon ya da üst teneffüs yolları marazları sonucu ortaya çıkan boğaz ağrısını da dindirmek için tüketilmesi gerekir. Kekik çayının bu hastalıklarda tesirli olması için iki yemek kaşığı kekik 3 su, bir diş sarımsak ve 6 damla limonu yeterlice karıştırıp 10 dakika kaynatıp tüketiniz.

Yorum Ekle