Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kayısının yararları nelerdir? Kayısı çekirdeği hakkında ilmî gerçek! Tertipli kuru kayısı…

Kayısının yararları nelerdir? Kayısı çekirdeği hakkında ilmî gerçek! Tertipli kuru kayısı…

Tabiatta bilinen en güçlü lif kaynağı olan kayısının insan sıhhatine birçok yararı bulunmaktadır. Evet kayısının yararları nelerdir? Yapılan araştırmalarda kayısı çekirdeğinde bulunan B17 vitamini içerdiği ve bu vitaminin kanser hücrelerini yok ettiği ortaya çıkarıldı. Sizler için kayısı meyvesine dair merak edilen her şeyi araştırdık. Haberin detayında kayısı ve kayısı çekirdeği hakkında her şeyi bulabilirsiniz.

Küçük bir ağaç olan kayısı ağacı öncelikle çiçek açarak meyve oluşumuna başlar. Kendine has olan kayısı ilkbaharla bir arada çiçek açmaya başlar. İlkbaharın birinci güneş ışınları ile meyve veren ağaçta mevsim bitmeden meyveler toplanır. Orta Asya topraklarından tüm yerküreye yayılan kayısı birinci keşif vakitlerinde sindirimi rahatlattığı için tıbbı ilaç olarak kullanılmıştır. Münhasıran kabuklarının insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğu tespit edilmiştir. Meyvenin birinci hali ekşimsi bir tada sahipken daha sonra tatlı bir hal alır. Bu da içeriğindeki vitamin ve minerallerin artmasını sağlar. Tatlısı, reçeli hoşafı yapılan kayısı yörelere nazaran farklı hallerde tüketilir. Dış posası ve iç çekirdeği ayrılarak iki farklı kuruyemiş elde edilen nadir meyvelerdendir. Diyetisyenlerin hastalarına önerdikleri diyet listelerinin birinci sırasında mahal alan kayısı hakkında kimi mütehassıslar ölçüsüz tüketilmemesi konusunda ikazda bulunur. Zira kayısı bağırsak florasalarının fonksiyonlarını artırarak çok ishale neden olabilir. Bu da vücudun istemeden süratle likit tüketmesini sağlar. 

KURU KAYISININ YARARI VAR MIDIR? TERTIPLI KURU KAYISI…

Münhasıran zayıflamak isteyenler ve bağırsak sorunu yaşayanlar için doğal ilaç olan kuru kayısı güçlü bir lif kaynağıdır. Bunun yanı sıra A, B, C, E vitaminleri içerir. Bu sayede de kan orantısını istikrarlar. Gelişim çağındaki evlatların kemiklerine ek sağlar. Gebe bayanların bile kolay kolay tüketebileceği bir besindir. İçeriğinde düşük ölçüde şeker barındırır. Kandaki şeker nispetini etkilemez. Şeker hastaları da tüketebilir. Nizamlı tüketildikçe bağırsakların fonksiyonlarını olumlu  tesirler. Ama haddinden fazla tüketildiğinde ishale neden olur.

KAYISININ YARARLARI NELERDİR?

İçerdiği potasyum sayesinde kalp damarlarının tıkanmasını engelleyerek kanın vücuda daha güzel pompalanmasını sağlar. Bunun yanı sıra kalp kaslarını güçlendirerek kalp ritim bozukluğu üzere marazların yaşanmasını köstekler. 

Beta- karoten hususları kan basıncını dengeleyerek tansiyon riskini azaltır. Başkaca beta karoten hususu göz sıhhati içinde yarar sağlayan bir husustur. Göz içerisindeki vitamin ve minerallerin istikrarını sağlayarak katarak ve retina bozukluğu üzere marazların yaşanma ihtimalini azaltır.

Fosfor ve kalsiyum güçlü kemiklerin olmazsa olmaz unsurlarıdır. Bu vitaminler bakımından varlıklı olan kayısında kemiklerin güçlenmesini destekler. Gelişim çağındaki evlatların ve gebe bayanların günde en az 3 tane tüketmesi gerekir. 

Düşük potasyum orantısı şiddetli baş ağrısına neden olur. Kayısı bunu ortadan kaldırmada tesirli bir besindir. 

Ağız içinde yaşanan yara ve aftların oluşumunu da engelleyen kayısı tıpkı vakitte mideden kaynaklı oluşan ağız kokusunu da handikaplar. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini de güçlendirerek kanserli hücrelere karşı vücudu korur.

Beta karoten hususu kan basıncını dengelemesinin yanı sıra vücuttaki yaşlanmaya meyilli hücreleri de engelleyerek, yaşlanmayı geciktirir. Birebir devirde kayısı içerdiği A vitamini sayesinde karaciğerde ve ciltte yağ bezelerinin oluşumunu ketler.

Vücudun elektrik seviyesini dengeleyerek sonların daha akışkan olmasını sağlayarak dimağ sıhhatini korur. Unutkanlık ve konsantre eksikliği üzere illetlerin ileri yaşlarda ortaya çıkmasının önüne makbul. 

KAYISI ÇEKİRDEĞİ HAKKINDAKİ ILMÎ GERÇEK!

Kayısının posası kadar çekirdeğinin de insan sıhhatine yararlarının olup olmadığı konusunda bilirkişiler araştırma yapmıştır. Nadiren bulunan B17 vitamini yani amigdalin üzere hususlar içeren kayısı çekirdeğinin vücutta çeşitli nedenlerden dolayı mutasyona uğrayarak kansere taban hazırlayan hücrelerin sıhhatini koruduğu ortaya çıkarılmıştır.

KANSERİ ÖNLEYEN MUCİZE!

7 yıl süren bir araştırmanın ahir kayısı çekirdeğinin kanser marazlarını önlediği kanıtlanmıştır. Başkaca birebir çalışmada kayısı çekirdeğinin hücreleri yenilediği yaşlanmayı geciktirdiği tespit edilmişti. Eksperler kayısı çekirdeğinin insan vücudunun günlük gereksinimi olan vitamin ve mineralleri ziyadesiyle karşıladığının altını da çiziyor.

Yorum Ekle