Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kaspersky’den İnternet Kullanıcılarına Ikaz

Kaspersky’den İnternet Kullanıcılarına Ikaz

Bugünlerde herkes internete bağlı ve muhtemelen birtakım çevrim içi rutinlere sahip: hepimiz sabahları birinci iş e-postalarımızı ve çevre medya sayfalarımızı denetim ediyoruz ve bu alışkanlıkların sağlıklı ve zararsız olduğunu düşünüyoruz. Gelgelelim, kimi çevrim içi alışkanlıklar tüm hayatımızı olumsuz etkileyebilir, kimileri ise yalnızca bir taraftan tehlikeli olabilir: Çevrim içi güvenlik.

Kaspersky, dataların sızdırılmasına yahut bilgisayarlara zararlı yazılım bulaşmasına yol açabilen alışkanlıkları belirledi ve bunlarla ilgili dikkat edilmesi gereken tekliflerde bulundu:

  • Tatbikleri ziyade düşünmeden çabucak indirmek. Bazen indirebileceğimiz çeşit çeşit pratiklerden o kadar etkileniyoruz ki “Kabul Ediyorum” düğmesinin arkasında neler olduğuna bakmayı unutuyoruz. Buradaki yatan sorun, verdiğimiz birçok müsaadenin bize önemli zararlar vereceğini göz arkası etmemiz. Bu olurlarla pratiklerin takvimden kıymetli içtimaları silmesi, istedikleri an gizlice medya yahut fotoğraf çekmesi yahut adres defterimize erişmesi mümkün olabiliyor. Kabul etmeden evvel koşulları detaylı bir formda inceleyin.
  • Bilgisayarın başından uzaklaşmak. Bilgisayarınızı kilitlemeyi unutmayın ve tekrar açabilmek için parola isteyecek biçimde ayarlayın. Güçlü bir parola oluşturun ve ne kadar vade için olursa olsun, çalışma masanızın başından ayrılacağınız devir Win-L (Windows) yahut Ctrl-Shift-Eject (Mac) tuşlarına basmayı alışkanlık haline getirin.
  • Güncellemeleri dikkate almamak. Tanınan tatbikler, sahip olabilecekleri zafiyetlere karşı hem araştırmacılar hem de geliştiriciler tarafından mütemadi inceleniyor. Güncelleme bildirimlerini görmezden gelmeyin; güncelleme yapmamak sisteminizi riske atabilir. Bunun yanına güncellemeleri yükleyin, böylelikle sisteminiz çok daha inançlı hale gelir.
  • Tıpkı anda birden çokça iş yapmak.
  • Bu cins siteler berbat maksatlı olabilir. Bu cins içeriklere sahip web sahifelerinden kaçınmanızı yahut emniyetli bir güvenlik tahlili kullanmanızı öneriyoruz.
  • Sitelere çevre medya oturum açma haberleriyle kayıt olmak. Oturum açmak için toplumsal medya hesabını kullanmak bir siteye yahut tatbike süratli erişim sağlayabilir. Ama, bu seçenek siber günahlıların sayfalarınıza erişmesini kolaylaştırabilir.
  • Çok ziyade web sitesine kayıt olmak. Birçok kişi farklı web sahifelerinde ikiden ziyade hesaba sahip. Bazen bu hesapları kullanmıyor yahut bu hesaplara muhtaçlık bile duymuyorlar ve parolalarını da hatırlamıyorlar. Lakin bu cins sahifeler yeniden de e-posta adresi, telefon numarası, parola ve başka hassas haberlere sahip oluyor. Bu cins hesapları tertipli olarak takip etmek ve silmek daha yararlı bir yaklaşım olur.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle