Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Kas gerginliği neden olur? Kas gerginliğine âlâ gelen doğal yollar nelerdir?

Kas gerginliği neden olur? Kas gerginliğine âlâ gelen doğal yollar nelerdir?

Sabahları birinci uyanır uyanmaz vücudu gevşetme hissi acilen çabucak herkesin yaşadığı doğal gelişen bir durumdur. Evet kas gerginliği neden olur? Kas gerginliğine âlâ gelen doğal prosedürler neledir? Sizler için çok önemli üzere görünmese de aslında birtakım sıhhat sıkıntılarının habercisi ve kimi marazlara da taban hazırlayan kas gerginliği hakkına merak edilenleri araştırdık.

Kas vücudun genişlemesi ve büyümesini sağlayan tıpkı vakitte birçok organın hareket mekanizmasını oluşturan bir dokudur. Hücrelerden oluşan bu doku hareket edilip düzelebiliyor. Bilhassa kemiklerin daha rahat hareket etmesini sağlıyor. Kısaca vücudun hareket ve güç durumunun temel mekanizmasıdır. Kaslar vücudun hal almasını destekler. Kasılıp gevşeme fiilini gerçekleştiren kaslar, çizgili, düz ve kalp kası olmak üzere 3’e ayrılır. Çizgili kaslar, isteğimiz doğrultusunda çalışan kaslardır. Düz kaslar isteğimiz dışında çalışır. Kaslar birebir devirde hudut hücrelerin dimağa ulaşmasını sağlar. Kalp kası da bir çizgili kas olmasına karşın, isteğimiz dışında çalıştığı için, kalp kası denir.

KAS GERGİNLİĞİ NEDEN OLUR?

Ani hareket, darbe, vitaminsizlik ve yaşanan rastgele bir deformasyon kasların gerginleşmesine ve hareket gücünü kaybetmesine enden olur. Duruş bozukluğu, iltihaplı marazlar, şiddetli darbeler, karbonhidratlı besinler, ağır yük kaldırma ve kimi ilaçların tesirlerinin yanı sıra anksiyete bozukluğu da kas gerginliğine neden olur. Tıpkı hengamda vücudun 5 saatten ziyade birebir konumda durması da kas gerginliğine sebebiyet verir. Bunun en umum örneğini sabahları uyanırken gerilme gereksinimi sırasında anlayabilirsiniz.  Bu durumlar sonucunda kasın içindeki damarlar hasara uğrar yahut kaslarda ödem oluşur. Ekseriyetle sabahları hissedilen bu rahatsızlığa uzmanlarında önerdiği kimi doğal teknikler vardır.

KAS GERGİNLİĞİNE DÜZGÜN GELEN DOĞAL PROSEDÜRLER NELERDİR?

Kas ağrılarının nedeni ödem yekuna ise buz torbaları bu ağrılara yeterli gelen doğal prosedürdür. Ağrının olduğu nahiyeye 1 saat aralıklarla 15 boyunca buz torbalarını bekletiniz.

Gergin olan kası yumuşatmanın tesirli yollarından biri de zeytin yağı ve nane yağı karışımıdır. Yarım çay bardağı zeytin yağına iki çay kaşığı nane yağı koyun yeterlice karıştırınız. Masajla ağrının olduğu yere bu karışımı sürünüz. Şayet ağrının olduğu yana ulaşamıyorsanız vücudunuzu zorlamadan birinden yardım isteyin. Yarım saat bekledikten sonra ılık bir duş alınız.

Kas gerginliği ağır yük taşımaktan ötürü ortaya çıkmış ise; ılık suda ıslatılmış bir havlu ile bu ağrıları azaltabilirsiniz. 

Aleo vera içerdiği antioksidan sayesinde vücut ağrılarını dindirir. Aleo vera yaprağındaki jeli çıkartıp içerisine lavanta yağı ekleyin. Ağrının olduğu yere masaj yaparak bu karışımı uygulayın, böylelikle kaslar gevşemeye başlayacaktır. Bu tatbik sonrası yıkanmak zorunda değilsiniz. 

Yorum Ekle