Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Karnabaharın yararları nelerdir? Karnabaharı yaprakları ile kaynatıp içerseniz ne olur?

Karnabaharın yararları nelerdir? Karnabaharı yaprakları ile kaynatıp içerseniz ne olur?

Kış ayları denilince akla birinci gelen sebzeler arasında bölge alan karnabaharın insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor musunuz? Kaynatıldığında makûs koku yaymasından ötürü birden fazla kişi tüketmez lakin karnabahar yüzyıllardır şifa gayeli münhasıran sindirim illetleri için tüketildi. Pekala karnabaharın yararları nelerdir? Karnabahar hangi illetlere uygun gelir? Karnabaharı yaprakları ile kaynatıp içerseniz ne olur? Tüm soruların cevabı haberin detayında…

Turp ailesine ilişkin olan karnabahar, çiçeklerinde etli bir yapısı vardır. Bir bütünü tüketilebilen nadir sebzelerdendir. Şark Akdeniz yerinde daha rahat yetişen karnabahar, otsu bir bitkidir. En alt katmanındaki yaprakları koyu yeşil renklidir. İçindeki kısım ise beyazdır. Kış zerzevatı olan karnabahar yaprakları açılmayana kadar yeşil lahanaya misal. Son yıllarda içeriğinde renk enjekte ederek farklı renklerde de yetiştirildi. İçeriğinde alfa profiterole, caffeine, physic, ve vitaminler barındıran karnabahar; ana yemek, salata ve turşu olarak tüketilir. Eksperler karnabaharı haşlarken bilhassa göbek kısmında bulunan yapraklarının konulması gerektiğini vurguluyor. Bunun nedeni de yararının iki kat artmasını sağladığı araştırmalar sonucunda elde edilmiştir. Kansere karşı vücudu bir zırh haline getiren karnabaharın başkaca öteki marazlara zıtta vücudu koruduğu bilinir. Amerika’da yapılan bir araştırmada kalın bağırsak ve mesane kanseriyle uğraşta son aşama tesirli olduğu ortaya çıkarılmış. Lakin karnabaharın tesirli olması için yeşil yaprakları ile birlikte kaynatıldığında vücudun gereksinimi olan E vitamini, caffeic asit, kaempfreol, phytic asit ve rutin isimli hususlarının tesirinin artığı vurgulanmıştır. 

KARNABAHARIN YARARLARI NELERDİR?

Bir ay boyunca nizamlı tüketildiğinde sindirimi düzenleyerek vücutta zararlı bakterilerin birikmesini önler. Metabolizmayı düzenleyerek kilo vermeye yardımcı olur. Lakin çok tüketilmesi önerilmez. Aksi halde çok gaz sıkışmasına neden olur.

Had sistemindeki deforme olmuş hücreleri yenileyerek gerilim ve depresyon riskini azaltır. Kronik uykusuzluk için karnabahar suyu tavsiye edilir. Uyku hormonunun da dengeleyerek kişinin rahat bir uyku çekmesini sağlar. 

Yüksek ölçüde içerdiği A vitamini sayesinde katarak illetini önler. Münhasıran bu besinin suyu ergenlik ve hamilelik devirlerinde içilmesi mütehassıslar tarafından önerilir.

Karnabahar suyunun içerisinde yapraklarından da dolayı thaiamin hususu epeyce yüksektir. Bu husus alzheimer illetine karşı dimağ sıhhatini korur. İleri yaş illetlerinden biri olan unutkanlığa taban hazırlayan durumların şiddetini neredeyse yok eder. 

K vitamini bakımından varlıklı olan karnabahar, kemik ve kas yapısını da güçlendirir. 

İdrar yolu enfeksiyonları ve regl devrindeki sancılara bu suyun sistemli tüketilmesi gerekir. Ayrıyeten mesane torbasında taş ve kum oluşumunun önüne makbul. 

Başkaca pürüzsüz ve sivilcesiz bir cilde sahip olmak için karnabahar suyunu tonik olarak kullanabilirsiniz. Karnabaharın hücre yenileyici özelliği sayesinde cilt yüzeyindeki meyyit hücreleri yine canlandırarak yaşlanmayı ve kırışmayı önler.

KARNABAHAR SUYU NASIL HAZIRLANIR?

400 gram karnabaharı yaprakları ile birlikte kaynatınız. Sabah – akşam birer bardak olarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz bardağın içerisine 3-4 damla limon sıkabilirsiniz. Bu durum daha rahat içmenizi sağlar.

Yorum Ekle