Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Karantina vadesinde hanede zinde kalmanın yolları nelerdir? Konutta yapılacak olağan egzersizler…

Karantina vadesinde hanede zinde kalmanın yolları nelerdir? Konutta yapılacak olağan egzersizler…

Koronavirüs salgını önlemek için mütehassıslar meskende kalarak ve toplumsal arayı koruyarak marazın kısa müddette biteceğini vurguluyor. Bu yüzden birçok şirket meskenden çalışma formülüne geçti. Bu süreçte ise bilirkişiler şahısların daha çok dikkat etmesini öneriyor. Aksi halde daha farklı illetler ortaya çıkabilir. Pekala Karantina müddetinde hanede zinde kalmanın yolları nelerdir? Konutta yapılacak kolay egzersizler…

Tüm yerküreyi tesiri altına alan Kovid 19 virüs, yaklaşık 1 milyona yakın insanın ölmesine neden oldu. Çin’de ortaya çıkan ve bir ay içerisinde tüm devletlerde görülen virüs gribal belirtilerle başlayıp aniden teneffüs yetmezliğine yol açarak vefata neden oluyor. Yerküre Sıhhat Örgütünün pandemi olarak kabul ettiği bu virüs için devletler önlemler aldı. Beşerden kişiye hava yoluyla süratle bulaşan virüsü önlemek için çevre aralığın azaltılması gerekti. Bu yüzden muayyen yerlere karantina uygulanırken kimi yaş kümelerine da dışarı çıkma yasağı getirildi. Birebir hengamda kimi şirketlerde çalışanlarını haneden çalışmaya yönlendirdi. Böylelikle çevre uzaklık ve dışarıdaki insan sayısı azaltıldı. Gelgelelim kimi bilirkişiler konutta karantina ve izole sürecinde olan kişilerin sıhhatleri konusunda da ihtarlarda bulundu. Mahsusen beslenme ve egzersiz konusunda ihtarlarda bulunan bilirkişiler, aksi durumda farklı marazlara yer hazırlanacağını belirtti. Vücudun hareketsiz kalması hem bağışıklık hem de metabolizmayı olumsuz tesirler. Buna da sistemsiz beslenme ve uykusuzluk eklenince; obezite, anksiyete, depresyon, kardiyovasküler marazlar, hipertansiyon, kemik ve kas rahatsızlıkları yaşanabilir.

KARANTİNA VADESINDE HANEDE ZİNDE KALMANIN YOLLARI NELERDİR?

– Konutta zinde kalmanın bir numara kuralı tertipli uykudur. Vaktinde yatıp kalkmak münhasıran dimağ fonksiyonlarını olumlu tesirler. Bu da hudut hücrelerinin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Uyku mahsusen ruhsal marazların yaşanma riskini azaltır. Konsantreyi artırır. Hanede çalışanlar için bu olmazsa olmazdır. Kişinin daima tıpkı ortamda kalması ruhsal durumunda badirelere sebep verir. Bu mühlet içinde eksperler hanede daima tıpkı ortamda uyunmaması ve çalışılmaması gerektiğininde altını ayrıyeten çizer. 

– Zinde kalmanın bir başka yolu da beslenmedir. Gelgelelim sahih ve vakitli bir halde. Uyku yeteri kadar alındı. Sabah egzersizi yapıldı. Şimdide sıra bol yeşillikli bir kahvaltıda. Virüs ve bakterilere karşı bağışıklık ve sindirimi güçlü tutmak için bol bol lifli ve antioksidan içeren besinler tüketilmeli. Mütehassıslar bağışıklık sisteminde ne kadar çokça yararlı antikor varsa o kadar çabuk virüsten kurtulunur. Bunun içinde omega-3 bakımından güçlü olan ceviz, likopen hususu yani antioksidan bakımından güçlü olan domates bol bol tüketilmelidir. Vücut için en yararlı vesair besinler ise tere, süt ve süt eserleridir. Tere vücuttaki toksinleri basitçe atılmasını sağlayıp Sindirimi düzenler. Süt ve süt eserleri de kemik ve kas yapısını güçlendirerek vücudun direnci artırılmalı. 

Su vücudun gereksinimi olan en temel besindir. Bu yüzden gün içinde münhasıran virüs salgınları hengamında en ziyade 3 litre içilmeli. Su ve gün içinde tüketilen likit ölçüsü birbirine karıştırılmamalıdır. Vücuda alından likit su gereksinimini karşılamaz. Kan içindeki oksijenleri taşımak için suya muhtaçlık duyar. Organlar enzim vazifelerini noktasına getirmek için suya muhtaçlık duyar. En değerlisi de bağışıklık sistemi virüslere karşı antikor ürettiğinde vücut ısısı artar bu da had hücrelerine zarar verir. Bu durum da önemli illetlere ol açabilir. Bu yüzden zinde kalmanın olmazsa olmazlarından biri de su tüketimidir. 

HANEDE YAPILACAK KOLAY EGZERSİZLER…

Her sabah yarım saatte olsa balkonda, terasta ya da pencereyi sonuna kadar açıp önünde egzersiz yapılmalıdır. Bu durum gün içinde de 15 dakikaya bölünerek 2 sefer uygulanmalı. Gün içinde yekun da 1 saat vücudun gevşetilmeli. En yapılması gereken hareketler ise şöyle; ayakta iki kolu yukarı kaldırıp geçmişe akıllıca açma daha sonra sağa sola belden itibaren vücut hareket ettirilmeli. Ellerin ayak parmaklarına değecek biçimde eğilip kalkılmalı. Bacaklar iki yana akıllıca aşılarak bu defa bu konumda sağa sola dönülmeli. Gerilme hareketlerinden sonra sırt üstü uzanarak bisiklet sürer üzere bacaklar hareket ettirilmeli. Karın kaslarını çalıştırmak içinde sırt üstü durumda bacaklar karna gerçek çekilirken baş ortamını kaldırıp yatırılmalı. Bu pratikleri içinizde 10’ar sefer sayarak yapabilirsiniz.

Yorum Ekle