Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Karalahananın yararları nelerdir? Karalahana suyu ne işe yarar?

Karalahananın yararları nelerdir? Karalahana suyu ne işe yarar?

Karadeniz mutfaklarında hamsiden sonra vazgeçilmez besin olan karalahananın insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor musunuz? Sert yapraklı olan karalahana hem çorba hem de sarması yapılarak tüketiliyor. Evet karalahananın yararları nelerdir? Karalahana suyu ne işe yarar? Hangi marazlara yeterli gelir?Besleyici özelliği olan karalahana hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Turpgiller ailesine ilişkin olan karalahana kalın damarlı yüzeyi geniştir. Kış zerzevatı olan karalahana yaprakları lahanaya orantıyla daha koyudur. Devletimizde Şark Karadeniz yerinde sıklıkla yetiştirilir. Yerküre da ise Uzak şark devletlerinden Asyalılar daha ziyade yetiştirir ve tüketir. Hem pişirilmiş hem de çiğ olarak tüketilebilen karalahana vitamin ve mineral açısından nispeten güçlü bir besindir. Alternatif tıpta bilhassa kemik ağrıları ve sindirim sıkıntılarında kullanılır. Mutfaklarda kızartması, çorbası ve sarması yapılır. Sumakla birlikte tüketildiğinde tadı daha hoş olur. Bilirkişiler bireylerin bol bol tüketmesini önerdiği yararlı besinler arasında birinci beşe girebilir. C vitamini bakımından varlıklı olduğundan kanserli hücrelerin artmasının önüne makbul. Ayrıyeten kan yapıcı özelliği sayesinde de kansızlık illetinin önüne makbul. Yapılan araştırmalarda haftada iki kere tüketilen karalahana kasları güçlendirir.

KARALAHANIN YARARLARI NELERDİR?

Unutkanlık illetinin temelinde had sistemindeki bozukluk ve beyindeki hafıza kısmındaki azalan vitaminlerdir. Bu yüzden eksperler bilhassa hamilelik evresinden itibaren tertipli olarak K vitamini tüketerek hudut hücrelerinin yenilenmesi konusunda mütehassıslar değerli ikazlarda bulunuyor. Karalahana yeşil sebzeler bakımından K vitamini açısından en yararlı olanıdır. Dimağın konsantrasyon gücünü artırır. 

Karalahana C vitamini bakımından da epey varlıklı bir besindir. Bu vitamin vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Çeşitli sebeplerden dolayı vücutta artan toksinleri temizlemede tesirli olan karalahana bu tesirini en çokça suyunda gösterir. Uygunca yıkanmış karalahanayı kaynatırken suyunu süzüp atmayın bir kavanoza boşaltıp içerisine limon suyu ekleyip günde aç karna bir bardak tüketin. 

Karalahana suyu yalnızca toksinleri atmakla kalmaz tıpkı devirde idrarın kolaylıkla sökülmesini sağlar. Böbrek bezlerinin fonksiyonlarını artırır. Böylelikle taş ve kum oluşumunu önler. Vücuttaki oksijen hücre sayısını da su sayesinde çoğaltır. Birebir faydayı mesaneye de uygular. Mesanede idrar bırakmadan boşalmasını sağlar.

Vücuttaki kan dolaşımı için potasyum değerli bir unsurdur. Tıpkı devirde potasyum organların hücrelerinin işlevselliğini de artırır. Düşük potasyumda kan basıncı yükselir. Bu da tansiyon mesken baş ağrısına neden olur. Fakat karalahana bu durum için tesirli bir doğal besindir. Karalahana içerdiği potasyum sayesinde kan dolaşımını istikrarlar.

Göz sağlığındaki en değerli husus beta karotenlerdir. Göz içinde beta karoten ne kadar fazlaysa görme mümkünlüğü da bir o kadar artar. Karalahana beta karoten bakımından güçlü besinler arasında nokta alıyor. Mahsusen katarak oluşumunun önüne makbul. 

Hayvansal besinlerle birlikte kemik iltihaplanmaları, artrit ve kalp illetleri artar. Bununla bir arada artan bed kolesterol seviyesi kalp bunalımı riskine yol açar. Hastalıklar kişinin ömür kalitesini düşürerek irtihal nispetini artırır. Fakat karalahana vücuttaki tüm iltihabı atmada epeyce tesirlidir. 

KARALAHANA SUYU NE İŞE YARAR?

Karalahana lifli besinler öbeğinde alır. Bu sayede mide fonksiyonları için yarar sağlar. Eksperler münhasıran formda kalmak ve çokça ödemden kurtulmak için yarar sağladığını vurgular. 

KARALAHANANIN ZARARI VAR MIDIR?

 İyot emilimi ziyade olan karalahana tiroid bezlerini olumsuz tesirler. Bezlerin daha yavaş çalışmasına neden olur. Tüketmek isteyenlerin iyot tuzu ile tüketmesi daha gerçek olur. 

Yorum Ekle