Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Karalahananın yararları nelerdir? Karalahana suyu ne işe yarar? Hangi illetlere güzel gelir?

Karalahananın yararları nelerdir? Karalahana suyu ne işe yarar? Hangi illetlere güzel gelir?

Karadeniz mutfaklarında hamsiden sonra vazgeçilmez besin olan karalahananın insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor musunuz? Sert yapraklı olan hem çorba hem de sarması yapılarak tüketiliyor. Pekala karalahananın yararları nelerdir? Karalahana suyu ne işe yarar? Hangi marazlara yeterli gelir?Besleyici özelliği yüksek olan karalahana hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Turpgiller ailesine ilişkin olan kalın damarlı yüzeyi geniştir. Kış zerzevatı olan karalahana yaprakları lahanaya orantıyla daha koyudur. Devletimizde Şark Karadeniz nahiyesinde sıklıkla yetiştirilir. Yerküre da ise Uzak şark memleketlerinden Asyalılar daha çokça yetiştirir ve tüketir. Hem pişirilmiş hem de çiğ olarak tüketilebilen karalahana vitamin ve mineral açısından epey güçlü bir besindir. Alternatif tıpta münhasıran kemik ağrıları ve sindirim meselelerinde kullanılır. Mutfaklarda kızartması, çorbası ve sarması yapılır. Sumakla birlikte tüketildiğinde tadı daha şık olur. Bilirkişiler bireylerin bol bol tüketmesini önerdiği yararlı besinler arasında birinci beşe girebilir. C vitamini bakımından varlıklı olduğundan kanserli hücrelerin artmasının önüne makbul. Başkaca kan yapıcı özelliği sayesinde de marazının önüne makbul. Yapılan araştırmalarda haftada iki kere tüketilen kasları güçlendirir.

KARALAHANIN YARARLARI NELERDİR?

Unutkanlık illetinin temelinde had sistemindeki bozukluk ve beyindeki hafıza kısmındaki azalan vitaminlerdir. Bu yüzden mütehassıslar mahsusen hamilelik evresinden itibaren nizamlı olarak K vitamini tüketerek had hücrelerinin yenilenmesi konusunda bilirkişiler değerli ikazlarda bulunuyor. Karalahana yeşil sebzeler bakımından K vitamini açısından en yararlı olanıdır. Dimağın konsantrasyon gücünü artırır. 

Karalahana C vitamini bakımından da nispeten güçlü bir besindir. Bu vitamin vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Çeşitli sebeplerden dolayı vücutta artan toksinleri temizlemede tesirli olan karalahana bu tesirini en ziyade suyunda gösterir. Güzelce yıkanmış karalahanayı kaynatırken suyunu süzüp atmayın bir kavanoza boşaltıp içerisine limon suyu ekleyip günde aç karna bir bardak tüketin. 

Karalahana suyu yalnızca toksinleri atmakla kalmaz birebir hengamda idrarın kolaylıkla sökülmesini sağlar. Böbrek bezlerinin fonksiyonlarını artırır. Böylelikle taş ve kum oluşumunu önler. Vücuttaki oksijen hücre sayısını da su sayesinde çoğaltır. Birebir faydayı mesaneye de uygular. Mesanede idrar bırakmadan boşalmasını sağlar.

Vücuttaki kan dolaşımı için potasyum değerli bir unsurdur. Birebir hengamda potasyum organların hücrelerinin işlevselliğini de artırır. Düşük potasyumda kan basıncı yükselir. Bu da yüksek tansiyon konut baş ağrısına neden olur. Lakin karalahana bu için tesirli bir doğal besindir. Karalahana içerdiği potasyum sayesinde kan dolaşımını istikrarlar.

Göz sağlığındaki en kıymetli husus beta karotenlerdir. Göz içinde beta karoten ne kadar fazlaysa görme mümkünlüğü da bir o kadar artar. Karalahana beta karoten bakımından varlıklı besinler arasında konum alıyor. Mahsusen katarak oluşumunun önüne makbul. 

Hayvansal besinlerle birlikte kemik iltihaplanmaları, artrit ve kalp marazları artar. Bununla bir arada artan makûs kolesterol seviyesi kalp bunalımı riskine yol açar. Hastalıklar kişinin ömür kalitesini düşürerek mevt nispetini artırır. Ama karalahana vücuttaki tüm iltihabı atmada epeyce tesirlidir. 

KARALAHANA SUYU NE İŞE YARAR?

Karalahana lifli besinler öbeğinde yan alır. Bu sayede mide fonksiyonları için yarar sağlar. Mütehassıslar bilhassa formda kalmak ve çokça ödemden kurtulmak için yarar sağladığını vurgular. 

KARALAHANANIN ZARARI VAR MIDIR?

 İyot emilimi ziyade olan karalahana tiroid bezlerini olumsuz tesirler. Bezlerin daha yavaş çalışmasına neden olur. Tüketmek isteyenlerin iyot tuzu ile tüketmesi daha gerçek olur. 

Yorum Ekle