Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Karadutun yararları nelerdir? Karadutu kaynatıp her gün şerbetini içerseniz ne olur?

Karadutun yararları nelerdir? Karadutu kaynatıp her gün şerbetini içerseniz ne olur?

Dut ağaçlarında yetişen dutun kara olanı antioksidan bakımından hayli zengindir. Bu sayede insan sıhhatine inanılmaz yararlar sağlar. Yüzyıllardır bilhassa alternatif tıpta şifa gayeli tüketilen karadut hakkında merak edilen her şeyi sizler için derledik. Vücudu bakteri ve virüslerden arındıran mucize karadut, sindirim sistemi için yarar sağlayan besinler arasındadır. Pekala karadutun yararları nelerdir?

Karadut içerdiği yüksek lif sayesinde kalp illetlerinden kansere, göz sıhhatinden yüksek kolesterole kadar birçok illete düzgün gelen doğal şifa kaynağıdır. Eksperler bir çay bardağı kara dut tüketerek yararlarından yararlanabileceğini vurguluyor. Ağır olarak Asya, Afrika ve Amerika kıtalarında yetişebilen dut ağaçları yeşil, sarı ve kara üzere çeşitleri bulunmaktadır. Vitamin ve mineral deposu olan dut, kimi yörelerde yemek olarak tüketilen dut bizim devletimizde pekmez, reçel ve kek, kurabiye imalatlarında kullanılır. İpek böceklerinin yetişme ortamları olan dut ağaçları, ipek endüstrisi için müdafaa altına alındı. açısından olan dut tıpkı zamanda kalsiyum, demir, folat, tiamin, nisain, A, E, C ve K vitaminleri bulunmaktadır.

KAHVALTIDA KARADUT ŞERBETİ İÇERSENİZ…

KARA DUTUN YARARLARI NELERDİR?

Dut içerdiği demir sayesinde kanda azalmış olan al kan hücrelerinin sayısını artırır. Organların oksijenlenmesini artırarak metabolizmanın daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

Zeaksantin hususu gözün retina kısmında oluşabilecek oksidatif gerilime karşı kollayıcı tesiri vardır. Bu unsur tabiatta en çok dutta bulunur.

A ve C vitaminleri antioksidanları sayesinde vücutta bulunan kan hücrelerine karşı vücudun direncini artırmasının yanı sıra kan hücrelerine karşı da vücudu korur.

Kemik sıhhati için değerli olan fosfor, kalsiyum ve magnezyum bakımından da hayli zengindir. Günde iki su bardağı dut suyu tüketmek hasra uğramış kemikleri onarır ve  sıhhatini korur. 

Bilhassa kahvaltılarda tüketildiğinde gün uzunluğu bağışıklık sistemin sıhhatini koruyarak güçlenmesini sağlar. Bağışıklık sisteminde enzimlenemeyen mikroorganizmaların sayısını azaltmaya yardımcı olur.

Vücut sindirimi hızlandırmak için life gereksinim duyar. Günde bir çay bardağı tüketilen dut lif muhtaçlığının yüzde 10’unu karşılar. Bu sayede bağırsakları hareketlendirerek kabız ve gazın neden olduğu şişkinliği azaltır.

Yapılan araştırmalarda dutun yanı sıra yapraklarının da epey yararlı olduğu ortaya çıkmıştır. Dut ve yapraklarını karıştırarak yapılan çay; kronik marazların neden olduğu ağrılara karşı direnci artırmasının yanı sıra enfeksiyonlara karşı da esirgeyici tesiri vardır.

Posalı yiyecekler bağırsaklarda tam olarak emilmediklerinden vücudun berbat kolesterol orantısını azaltır. Dutta içerdiği yüksek lif sayesinde istenilmeyen kolesterolü düşürerek kalp sıhhatini korur.

Dut tıpkı hengamda içerdiği A vitamini sayesinde cildin deforme olmuş yerlerini korur.

KARADUTU KAYNATIP İÇERSENİZ NE OLUR?

Dutun kaynatılma süreci ekseriyetle pekmez prodüksiyonu aşamasında yapılır. Vücudun orantısını artırmak için ülkü bir besin olan dut, mahsusen sporcuların tüketilmesi tavsiye edilir. Günde bir bardak tertipli tüketilmesi istenen dut sindirim sisteminin başka besinlerde deforme olmasını önler. Başkaca soğuk algınlığında enfeksiyon kapan boğazların temizlenmesini sağlar. Beğenilmeyen kolesterolü düşürerek damar tıkanıklığının önüne makbul. Had hücrelerini yenileyerek hem dimağ sıhhatini hem de ruhsal illetlere âlâ gelir. Unutkanlık, kemik erimesi ve yaşlanma üzere ileri yaşlarda görülen sıhhat meselelerini önler. 

Yorum Ekle