Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kara mürver nedir? Kara mürver nasıl tüketilir? Kara mürverin yararları nelerdir?

Kara mürver nedir? Kara mürver nasıl tüketilir? Kara mürverin yararları nelerdir?

C vitamini bakımından varlıklı olan mürver, virüs ve bakterileri temizlemede tesirli olduğu kadar bağışıklığı da güçlendirmede nispeten tesirli bir besindir. Yüzyıllardır tabiatın insan oğluna sunduğu mucizevi bir besin olan kara mürver hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala Kara mürver nedir? Kara mürver nasıl tüketilir? Kara mürverin yararları nelerdir? Tüm soruların cevabı haberin detayında:

Ilmî adı Sambucus nigra olan mürver, çalı formundaki ağaçlarda yetişir. Siyah yaşlı, Avrupa yaşlı, Avrupa mürver ve Avrupa siyah mürveri olarak da isimlendirilir. ısalk ve nemli topraklarda kolaylıkla yetişir. Birtakım formları zehirli olan bu besini bilen şahısların toplamasında yarar var. Beyaz çiçeklerle oluşan meyveler olgunlaştıkça al, mor ve siyah renkleri vardır. Güçlü bir C vitamini içeren kara mürver, ilaç ve kozmetik kolunda de ham unsur olarak kullanılır. Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika da sıklıkla tüketilen meyve, devletimizde ise Karadeniz topraklarında yetiştirilir. Çalı biçiminde çıkan meyveler İlkbaharla bir arada çiçeklenir. Nisan ahir da meyveler oluşmaya başlar. Beşerler çoklukla suyunu çıkartıp ya da reçelini yaparak meyveyi tüketirler. Tarih boyunca şifa hedefli tüketilen meyve kapsül haline getirilerek eczanelerde satılır. Bilinçsiz kullanması konusunda mütehassıslar ikazlarda bulunur. Ölçüsüz tüketildiğinde yarar vermez. İnsan vücudunun muhtaçlık duyduğu C vitaminini gün içerisinde kolaylıkla karşılar. Bilhassa demir eksikliği olanlar için doğal bir ilaçtır.

MÜRVERİN YARARLARI NELERDİR?

Mevsim geçişlerinde artan virüs ve bakteriler üst teneffüs yolları illetlerinin yaşanmasında artışa neden olur. Tedbir alınmadığında önemli sonuçlar doğurabilecek olan bu illetlerin önüne geçmek için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir. Mahsusen antikor üretme bakımından direnci olması gereken bağışıklığın suya da muhtaçlığı vardır. mürver suyu hem C vitamini sayesinde bağışıklığı güçlendirir hem de artan antikorların yüksek ateşe neden olma ihtimalini düşürür.

Güçlü bir iltihap kurutucu olduğundan boğaz ve genizde biriken balgamı kolay kolay sökülmesini sağlar. İdrar yolunda ya da kan da enfeksiyon birikmesini önler. Vücudu toksinlerden arındırarak hücrelerin yapısını yeniler. Bu özelliği sayesinde yapılan araştırmalarda kanser illetlerinin da yaşanmasının önüne geçtiği tespit edilmiştir. 

Antioksidan hususlar içeren kara mürverin, cilt sıhhatine da eği vardır. Hücreleri yenileme özelliği yalnızca organların değil birebir vakitte cildin alt tabakası olan dermisi de yenileyerek deforme olmasını önler. Erken yaşlanma üzere durumların önüne de makbul. Uzun vade cildin parlak ve canlı kalmasını sağlar. Eski çağlarda hatunlar kara mürveri havanda dövüp yüzlerine sürermiş. Şimdilerde ise kara mürver özlü kişisel maskeler var. 

Sindirim sistemi içinde doğal bir ilaç olan kara mürver, bağırsak florasının istikrarını korur. Mide duvarını güçlendirerek ülser ya da reflü oluşmasını köstekler. Besinlerin enzimlenmesini kolaylaştırır. Lif özelliği sayesinde de bağırsak fonksiyonlarını artırarak kabızlığın önüne makbul. Kolon ve bağırsak kanseri üzere sıhhat meselelerinin oluşmasını önler.

Hatunların her ay dönümünde gördüğü adet döngüsünün dengesizliğini pürüzler. Hormon bezlerinin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Direk olarak kist oluşumunu engellemezse bile kistin oluşmasına neden olacak durumların önüne makbul. Adet sürecinde bilhassa bayanların kaybettiği vitamin ve minerallerin eksikliğini ortadan kaldırır.

Kolajen üertimine ek sağladığından kemik, diş ve kas kayıplarını önler. Daha güçlü olmalarını sağlayan kara mürver, ileri yaşlarda görülme ihtimali olan kemikte su kaybı, romatizmal marazların yaşanmasını geciktirir. Yöre kişileri bu özelliği sayesinde kara mürverin ömür sırrı olduğunu söyler. Başkaca bilirkişilerde çok abartılmadan hamilelik devri ve gelişim çağındaki evlatların tüketmesinin bu yüzden yararlı olacağını vurgular. 

Yorum Ekle