Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kara Deliğin Etrafında Dönen Gizemli Nesneler Keşfedildi!

Kara Deliğin Etrafında Dönen Gizemli Nesneler Keşfedildi!

Samanyolu galaksisinin ortasında güneşimizden 4,6 kat daha büyük olan bir üstün kütleli delik (Sagittarius A) bulunuyor. deliğin etrafında ise yıldızların ve gazın bulunduğu biliniyor. Artık ise gökbilimciler, farklı çeşitteki nesnelerin kara deliğin etrafında döndüğünü fark etti.

Yeni “G” sınıfa ilişkin nesnelerden birincisi, 2005’te keşfedilmişti. G2’nin keşfi ise 2012’de gerçekleşti. Artık ise Nature’ın paylaştığı bir araştırma raporunda dört yeni nesnenin daha bulunduğu söyleniyor. Nesnelerin iki yıldızın birleşmesiyle ortaya çıktığına inanılıyor.

UCLA Galactic Center Group’tan profesör Andrea Ghez, bu nesnelerin gaz üzere göründüğünü, lakin yıldız üzere davrandığını söylüyor. Ghez, G2 deliğe yaklaştığında uzadığını ve gazının kendisinden ayrıldığını belirtiyor.

Ekip, G nesnelerinin birer yıldız olduğuna inanıyor zira gaz, deliğe yaklaşıldığında uzamaya başlasa da, gazın içerisindeki tozlu bileşenlerde rastgele bir uzama gerçekleşmiyor.

Altı G nesnesinin yörüngesi, kara delik etrafında tek bir yolculuğu 100 – 1.000 sene arasında bir vakit alabiliyor. G2, 2014’teki kara deliğe yakınlaşması esnasında bir ölçü gaz kaybettiğinden, 2019’da gözlenen aktifliğin bu unsurun Sagittarius A’ya ulaşmasıyla ilgili olabileceği düşünülüyor.

Yorum Ekle