Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kaparinin (Gebre otu) yararları nelerdir? Kapari hangi illetlere yeterli gelir?

Kaparinin (Gebre otu) yararları nelerdir? Kapari hangi illetlere yeterli gelir?

Tabiatta zaten yetişen kaparinin bir öbür ismiyle gebre otu dikenli bir bitki tipidir. Evet kaparinin (Gebre otu) yararları nelerdir? Kapari hangi marazlara âlâ gelir? Küçük tomurcuklar formunda yetişen kaparinin çoklukla turşusu yapılır. Sıhhate inanılmaz yararı olan kaparinin hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Haberin detayında kaparine dair her şeyi bulabilirsiniz.

Kebere, keper, gebere, gebre otu, kedi tırnağı, menginik, karga kavunu ve  hint hıyarı olarak da bilinen kapari Ege Yerinde daha ziyade yetişir. Tomurcukken de tüketilebilen bu meyve tabiatta zaten yetişir. Kısa uzunluklu mekan bitkisi olan kapari 200 yıl rahatlıkla yaşar. Besin dalında sıklıkla kullanılan bu meyve birebir hengamda kozmetik endüstrinde de kullanılıyor. Yerküre umumunda bu meyvenin turşusu bile yapılıyor. Memleketimizde yeni yeni tüketimi artan bu meyve Avrupa da garnitürü olarak tüketilmektedir. 200 gram çiçek tomurcuğunda 134 mg fosfor, 18 mg demir, 48 mg protein, 24 mg selüloz ve 4 mg lipid içerir. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de bahsi geçen kapari tablet formunda de satılır. 

KAPARİNİN YARARLARI NELERDİR?

Antik Yunan çağlarında Aristo ve Hippokrat tarafından birtakım hastalıklarda ilaç olarak kullanılmıştır. 

Flavonoid hususu bakımından güçlü olduğundan bu sayede yüksek nispette antioksidan tesiri gösterir. Bu özelliği sayesinde vücuttaki tüm muaf radikalleri idrar yolu ile atar. Ödem toplanmasını önler.

Lif orantısı yüksek olduğundan sindirim rahatsızlıklarının yaşanmasını önler. Kilo vermede yardımcı olur. Bilhassa turşu hali tüketildiğinde uzun vade tokluk hissi vermenin yanı sıra vücudu dinç tutan bir kuvvet de sağlar. Kronik yorgunluk üzere durumların yaşanma riskini azaltır.

Kalsiyum ve magnezyum deposu olan bu meyve kemik ve diş gelişimine ek sağlar. Gelişimlerini desteklerken tıpkı devirde daha güçlü olmalarına da destek olur. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan önemli rahatsızlıkların riskini azaltmada vücuda destek olur.

Akciğer ve karaciğerin temizlenmesini destekler. Bu iki organda vücudun temel organları arasında konum alır. Mahsusen karaciğer yağlanmasını önleyerek bölgesel kiloları ve cilt sıhhatini olumlu destekler.

KAPARİ NASIL TÜKETİLİR?

Taze olanları evvel tuzlu suda daha sonra sirkeli suda bekletilerek turşu yapılır.

Meyve olmadan tomurcuk hali de turşu yapılır. Çoklukla pizza üzerine konulan gereçlerle bir arada alır. 

Klasik olarak balık, beyaz et ve al et üzere yemeklerin yanına pişirilerek eklenir.

Kış ayları için yapılan domates soslarının tadını güçlendirmek içinde kullanılır.

KAPARİ ÇAYI NASIL YAPILIR?

Vücudun bağışıklığını güçlendirmek için tüketilen kapari çayı için aktarlardan işlenmiş hali alınır. 2 su bardağı su uygunca kaynatıldıktan sonra ocak kapatılır. İçine bir tatlı kaşığı kapari otu atılır. 5 dakika demlenmeye bırakılır. Daha sonra ılık halde bir bardak tüketilir. Kapari çayı taze tüketilmelidir. Ayırca kaynatılan kapari çayı tonik olarak da kullanılabilir. Sivilce ya da yara temizlemede tesirlidir. 

KAPARİNİN ZARARI VAR MIDIR?

Direkt tüketilmesi konusunda mütehassıslar önemli ihtarlarda bulunuyor. Zira kapari otu zehirli bitkiler arasında giriyor. Bu yüzden kapari otunu aktarlardan işlenmiş hali alınması öneriliyor. Ayrıyeten evlatlar ve gebelerin tüketmemesi gereken bir ottur. Kapari çayı çokça tüketildiğinde mide ağrısı, baş dönmesi ve halsizlik üzere sıhhat dertlerine neden olur. 

Yorum Ekle