Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kanser Tedavilerinden Grip Aşısı Umudu!

Kanser Tedavilerinden Grip Aşısı Umudu!

Kanser tedavileri laf konusu olduğunda, immünoterapi‘nin – yani hastanın kendi bağışıklık sistemini canlı eden tedaviler – giderek daha ümit verici hale geldikleri söylenebilir. Buna bağlı olarak artık de bilim kişileri, olağan grip aşısının direk olarak tümör enjekte edilmesi ile farelerin kanserle savaşma yeteneklerinin güçlendirildiğini açıkladı.

İmünoterapi tedavileri bilhassa tümörlerin “soğuk” değil “sıcak” oldukları durumlarda işe yarıyor. Bağışıklık (immün) hücreleri ekseriyetle kanserli hücrelerden kolay bir halde ayırt edilemeyen sağlıklı vücut hücrelerini öldürmemeye odaklandıklarından ötürü pek faal olmuyorlar. Ama sıcak tümörlerde bağışıklık sistemi tümörü durdurma isteğine sahip gözüküyor. Bu yüzden de immünoterapi ile bir tümörü tedavi etmek için ülkü olarak bir sıcak tümörün bulunması tercih ediliyor lakin tümörlerin az bir kısmı bu öbekte bulunuyor. Bunun tahlili de soğuk tümörleri sıcak hale çevirerek bağışıklık sistemini canlı etmekten geçiyor.

Bulgularını Proceedings of the National Academy of Sciences üzerinde yayınlayan Rutgers Üniversitesi ekibi, bu sistemi başarmak için denek olarak fareleri ve bağışıklık sistemi aktivatörü olarak grip aşısını kullandılar.

Araştırmacılar, soğuk tümörlerin mevsimsel grip aşısı ile etkilendikten sonra sıcak olduklarını gördü. Olumlu sonuçlar akabinde yapılan ileri deneylerde kullanılan hücreler çoklukla deri kanseri ile ilişkilendirilen melanom hücreleriydi ve bunların seçilme sebebi de direkt olarak grip virüsünden etkilenmiyor olmalarıydı. Diğer bir deyişle hücrelerin direkt olarak virüsten etkilenmeleri gerekmiyor, yalnızca bağışıklık sisteminin tümör yansısını güçlendiriyor. 

Saf ki bu araştırmanın fareler üzerinde yapıldığını ve kişilerde birebir tesire sahip olmayabileceğini unutmamakta yarar var. Lakin araştırmacılar, akciğer kanseri için tedavi olan 30.000 kişinin olgularını denetim ettiklerinde, grip olan insanların hayatta kalma orantılarının daha yüksek olduğunu gördüklerini söylüyor.

Bulgulara nazaran grip aşısı kanser imünoterapileri için tesirli bir metot olsa bile gerçek yerkürede hastalarda kullanılması için uzun bir mühlet geçmesi gerekecek. Ayrıyeten aşının eksiksiz olmadığını da unutmamakta yarar var. Aşının daha tesirli bir hale getirilmesi gerekiyor ve bu da, kişiler üzerindeki testlerden evvel yapılması gereken daha pek çok deney olduğu mealine geliyor.

Yorum Ekle