Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kanser nedir? Kanser belirtileri nelerdir? Kaç çeşit kanser vardır? Kanser nasıl önlenir?

Kanser nedir? Kanser belirtileri nelerdir? Kaç çeşit kanser vardır? Kanser nasıl önlenir?

Günümüzde giderek artan kanserin aslında ne olduğunu biliyor musunuz? Sıhhatsiz beslenme, muhit koşullarının yanı sıra genetiksel faktörlerle beraberinde ortaya çıkan kanser, vücudun çeşitli nahiyelerinde görülür. Vücudun hücresel yapısını büsbütün bozan ve ölümcül sonuçlara neden olan kanser hakkında merak edilenleri araştırdık. Evet Kanser belirtileri nelerdir? Kaç çeşit kanser vardır? Kanser nasıl önlenir?

Vücudun temel hücre yapısı olan DNA’da meydana gelen denetimsiz çoğalma ve büyüme durumlarına kanser denir. Bu durum aslında günlük derhal acilen herkesin yaşadığı bir durumdur. Vücutta yaklaşık 10.000 yakın DNA çeşitli nedenlerden ötürü mutasyona uğrar. Lakin bağışıklık sistemi vücudu her saat başı tarayarak tespit ettiği mutasyonlu hücreleri ya yok eder ya da yeniler. Böylelikle kanser oluşur ve biter. Bu tarama esnasında kurtulan ve süratle büyümeye devam eden hücreler tümöre dönüşür. Tümör vaktinde tespit edilmediğinde ortaya çıktığı kesimde hasar oluşturur. Mütehassıslar bu yüzden vücudun temel ömür biçimi olan bağışıklığın daima güçlendirilmesi ve desteklenmesi gerektiğini vurguluyor. Zira aksi bir durumda önüne geçilmeyecek sıhhat problemlerinin oluşmasına neden olur. Bağışıklık sistemi her bahiste vücuda giren bakteri, virüs ve öbür hücreleri tarar. Bununla birlikte antikor üreterek bunları yok eder. Kan dolaşımı da bağışıklık sisteminin temizlediği bu hücreleri vücudun gerekli yerlerine taşır. Bu yüzden bağışıklık sistemi hücreleri temizlemeden kana ulaşırsa bu hücreler kan dolaşımıyla vücudun farklı nahiyelerinde giderek buradaki hücrelerin yapısını da bozabilir. Kusursuz bir işleyişle yaratılan insan vücudu bu süreçleri gerçekleştirir. Ama bozulmasındaki en büyük etken kişinin sıhhatsiz beslenmesi ya da kullanılan ilaçların yan etkileridir. Ancak yapılan araştırmalarda bu stil durumlar neden olsa bile kanserin katiyen bundan çıktığı söylenmesi hakikat değildir. 

KANSERİN NEDENLERİ NELERDİR?

Kafein ve nikotin içeren unsurların şiddetli tüketimi bunlar arasında; kahve, kola ve sigara vardır.

Öbür illetler nedeniyle çeşitli röntgen ve radyasyona maruz kalma durumları

Lenf ve tiroid bezlerinin şark çalışmaması durumunda yaşanan hormonal bozukluk

Çeşitli ilaçlara ve kimyasallara yüksek raddede maruz kalma

Aile hikayesinde olan genetik yatkınlık 

Sıhhatsiz beslenme, hareketsiz hayat ve kirliliği 

Güneş ışınlarının deri üzerindeki olumsuz tesiri

Ruhsal marazlar örneğin: depresyon ve stres 

HP (ağzı ve gırtlakta bulunur), Hepatiti B ve C virüsleri

İstemsiz ortaya çıkan darbeler üzere durumlar kansere neden olur. Lakin bunun yanı sıra bahsedilen kimyasallar çeşitlerine nazaran kansere davetiye çıkartır. Alüminyum ya da ayakkabı endüstrisinde kullanılan unsurlar; Akciğer, karaciğer, yemek borusu, idrar kesesi ve sindirim yolları kanserlerine neden olur. Bunun yanı sıra kömür; ve akciğer kanserlerinin oluşumuna taban hazırlar. Tahtacılık üzere işler ise gırtlak ya da sinüs kanserlerinin yaşanmasına sebep olur.

KAÇ ÇEŞİT KANSER VARDIR?

Göğüs kanseri; bayanlarda daha sık görülür.

Akciğer kanseri; sigara tüketenlerde ortaya çıkar.

Lenfoma; vücudun çeşitli noktalarında görülebilir.

Bağırsak ve Kolon; sindirim sisteminde yaşanır.

Rahim ağzı kanseri; bayanlarda rastlanır. Bunlar en sık görülen kanser çeşitleridir.

KANSER BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çabucak derhal bütün kanserlerde en yaygın belirti kilo kaybıdır.

Halsizlik yorgunluk ve ağrıları

Cilt yüzeyindeki ben ve siğillerde meydana gelen anormal değişimi

Kimi organlarda büyüme

Tuvalete çıkma esnasındaki değişimler yani ya sık çıkma ya da hiç çıkmama

Yemek bölgeyken yutkunmada zorlanma aniden ses kısıklığı ya da değişimi

Bayanlarda bilhassa göğüslerde büyüme ya da küçülme

Rastgele bir hastalık olmamasına karşın yüksek ateşlenme

Gerginlik hissi üzere belirtiler kanser marazlarının yaygın olanlarıdır. 

KANSER NASIL ÖNLENİR?

Kanseri önlemenin en doğal yolu bağışıklık sistemini güçlendirecek antioksidan içeren besinlerin tüketimini artırmak. Diyabet ve obezite üzere marazların tedavisine dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde bu marazlar hem kan dolaşımını hem de bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğinden kansere neden olur. Bu yüzden probiyotik bakımından güçlü olan hane prodüksiyonu turşu yada yoğurt tüketilebilir. Gün içerisinde gereksinimi olan C ve D vitaminleri karşılanmalı. Göz sıhhati ve hücre yenilenmesi için beta karoten ve A vitamini takviyeleri nizamlı alınmalı. Ayırca gerekli olan folik asit ve E vitaminini de ek takviye olarak almakta yarar var. 

Yorum Ekle