Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Kan pıhtılaşması nedir? Kan pıhtılaşması belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Kan pıhtılaşması nedir? Kan pıhtılaşması belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Vücudumuzun tamamını saran kanın kesik ve yaralanma ile süratle akıp gitmemesi için içerisindeki kimi hususlar katılaşmasını sağlar. Ama haddinden fazla olan bu hususlar birtakım sıhhat durumlarına neden olur. Evet Kan pıhtılaşması nedir? Kan pıhtılaşması belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? Haberin detayında kan pıhtılaşmasına dair her şeyi bulabilirsiniz.

Bilim literatüründe koagülasyon olarak geçen kan pıhtılaşması, kanın vücutta çıktığı an oksijenle temasından sonra katılaşması durumuna denir. Ama kanın vücuttan çıkması halinde katılaşmaması genetik bir hastalık olan hemofilinin olmasına işarettir. Bu hastalık önemli sıkıntılara neden olabilir. Fakat kanın damar içinde süratle pıhtılaşması mevte açar. Sağlıklı bir vücutta kanın likit seviyesi mevcuttur. Ne çok katılaşma ne de çok sıvılaşması sağlıklı değildir. Kanın çok yoğunlaşıp ağırlaşması damarlara zarar verir. Damar sertliği ya da tıkanması akabinde dimağ kanaması yahut felç üzere riskli illetlere taban hazırlar. Bunun dışında pıhtılaşma vücut içindeki sair organların işlevselliğini olumsuz tesirler. Kanın pıhtılaşmasına birçok durum neden olur. Bilirkişiler kan pıhtılaşmasının erkeklere orantıyla bayanlarda daha çokça görüldüğünü ve orta yaş kümesinin riskli olduğunu vurguluyor. 

KAN PIHTILAŞMASINA NEDEN OLAN DURUMLAR NELERDİR?

– Aile hikayesinde hücrelerin süratle mutasyona uğrama durumu

– Kimi ilaçların kandaki pıhtılaşma unsurunu artırması

– Kalbin sağlıklı çalışmaması

– Vücudun yağ tutma orantısının olması

– Mütemadi tıpkı konumda durma

– Sıhhatsiz beslenme münhasıran fast food eserleri

– Uzun vadeli kanser tedavisi görme

– Önemli bir ameliyat sonrası kan orantısındaki düşme ağırlaşmasına neden olur. 

KAN PIHTILAŞMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vücutta rastgele bir damarda görülebilen kan pıhtılaşması bu yüzden net bir belirtiyle kendini göstermez. Farklı ortamlarda görülebilen pıhtılaşma birtakım rahatsızlıklarla ortaya çıkar. 

– Kalp ve akciğerde ise; kol, sırt, göğüs ve boyun ortamında sert ağrılar, sistemsiz nefes alışverişi,

– Bacaklarda ise; baldır kısmında krampların artması başkaca kızarıklık ya da morarma,

– Dimağda ise; motor hareketlerinde yavaşlama, zihinsel bulanıklık, mütemadi baş ağrısı ve anlamada zorluk çekme üzere belirtilerle kendini gösterir. 

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Aile hikayesinde bu durumu yaşayan kimseler ayrıyeten şiddetli aşama nikotin ve kafein yerler da risk altındadır. Bunun yanı sıra; genç yaşta en az bir sefer kan pıhtılaşması yaşamış bireyler, 50 yaş ve üstü yaşlarda kalp ve inme üzere rahatsızlıklar yaşayanlar, düşük yapmış hatunlar da kan pıhtılaşması durumunun yaşanma mümkünlüğü yüksektir.

KAN PIHTILAŞMASININ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Belirtiler sonrası kişinin çabucak bir mütehassısa müracaatı gerekir. Tabip çoklukla kan testi ile kandaki unsurların sayımını yapar. Ağırlaşma çokça ise buna neden olan durum teşhis edilmeye çalışılır. İlerlememiş kan pıhtılaşmasında ilaç tedavisi uygulanır. Kanın sıvılaşması sağlanır. 

KAN PIHTILAŞMAMASI İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

– Mütemadi ve denetimsiz ilaç kullanmaktan kaçınılmalı

– Vücutta eksik vitamin varsa en kısa devranda giderilmeli

– Yemek seviyenizin nedensiz bozulması sonucu çabucak bir bilirkişiye danışılmalı

– Daima egzersiz yapılmalı

– Tıpkı konumda mütemadi durmaktan kaçınılmalı

– K vitaminin bulunduğu besinler tüketilmeli; marul, al lahana, nane, nohut, mercimek, roka ve ıspanak bu vitamin bakımından nispeten zengindir. 

Yorum Ekle