Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kan Oksijen Doygunluğu (SpO2): Neden Takip Etmelisiniz?

Kan Oksijen Doygunluğu (SpO2): Neden Takip Etmelisiniz?

Süratli bir yerkürede yaşamak zihinsel ve fiziksel sağlığımızı her vakit farkına varamadığımız formda etkileyebilir. Vücudumuzun düzgün çalışmasını sağlayan kan oksijen doygunluğu (SpO2) kıymetli bir sağlık göstergesidir. Klasik olarak, bunu denetim etmek için munfasıl bir sağlık ekipmanına muhtaçlık duymuş olabiliriz, fakat teknoloji ilerledikçe, artık olağan bir SpO2 seviyesine sahip olup olmadığımızı denetim etmenin daha akıllı bir yolu var. Birinci olarak, SpO2 hakkında biraz daha haber edelim.

SpO2 ne demek?

Kan basıncı ve kalp atım suratının sıra, oksijen satürasyonu muayenede yapılan birinci ölçümlerden biridir. SpO2 tıpkı hengamda oksijen doygunluğu olarak da bilinir, bir kişinin kan dolaşımındaki oksijen seviyelerini temsil eder. Kalp olağan olarak ortalama büyüklükteki bir yetişkinde dokulara dakikada yaklaşık 5000 ml kan pompalar ve dokulara dakikada 1000 ml oksijen verir. Kandaki oksijen seviyesi çok düşükse, vücut düzgün çalışamaz, bu duruma hipoksemi denir ve ciddi sağlık dertlerine neden olabilir.

Sıradan SpO2 seviyesi nedir?

Alışılagelmiş koşullar altında, sağlıklı bir insanın SpO2 seviyesi 90 ile 100 arasında olmalıdır. Bir kişinin SpO2 seviyesinin, tamamlayıcı oksijen üzere rastgele bir dış yardım almadan alışılagelmiş seviyenin üzerine çıkma mümkünlüğü çok düşüktür. Bununla birlikte, SpO2 seviyesi olağanın altındaysa, o insanda hipoksemi gelişme riski vardır. Bu durum tabipler tarafından derhal tedavi gerektirir.

Hipoksemi semptomları nelerdir?

İki tip hipoksemi vardır. Akut hipoksemi nispeten kısa bir mühlet boyunca ortaya çıkar, kronik hipoksemi daha uzun bir müddet devam eder. Akut hipoksemi semptomları kronik hipoksemiden farklı olabilir, ama yaygın semptomlar nefes darlığı, süratli nefes alma, hırıltılı teneffüs, öksürük, akıl karışıklığı, süratli kalp atışı ve cilt rengindeki değişikliklerdir.

Vücut, kan dolaşımındaki azalmış oksijeni telafi edebildiği için kronik hipoksemiyi tespit etmek çetin olabilir. Semptomlar pulmoner hipertansiyon, kor pulmonale, sağ taraflı kalp yetmezliği ve polisitemidir.

Kimlerin SpO2 seviyelerini tertipli denetim etmeleri gerekir?

Birtakım beşerler yahut durumlar hipoksemi ile müsabaka riski daha yüksek olabilir:

Ağır bir programı olan beşerler: Herkes düzgün bir iş-yaşam istikrarının lüksünün tadını çıkaramaz, her gün farklı dallarda yorulmadan çalışan birçok insan vardır. Müsait bir dinlenme olmadan, gerilimli bir ortamda çalışmak dimağın alım ölçüsünü aşan oksijen tüketmesine neden olabilir.

Yüksek rakımda yahut plato hipoksik ortamında olan kişiler: Yüksek rakımlar, düşük oksijen satürasyon seviyelerine yahut kişinin kanında oksijen desatürasyonuna neden olabilir. Bu durumlar, yüksek rakımlardaki düşük atmosfer basıncı nedeniyle olur. Yani, Peru’daki Machu Picchu yahut Tibet’teki Lhasa üzere yanlarda yürüyüş yapıyorsanız, her nefeste vücudunuza daha az oksijen girer.

Yaşlılar: Yaşlanan kalp ve akciğerler ehliyetsiz oksijen alımına ve ehliyetsiz oksijen beslemesine yol açacaktır. İnsan vücudu oksijeni taşımak için kanı kullanır ve kan hacmi azalırsa, oksijen de azalacaktır.

Horlayan kişiler: Horlama, kısa süreli yahut uzun periyodik teneffüs tıkanıklığına neden olabilir, bu da hipoksiye yol açabilir. Uzun periyotlu bu türlü bir hipoksi durumu da uyku kalitesinin düşmesine ve velev organ hasarına neden olabilir.

SpO2 seviyesi nasıl ölçülür?

SpO2 seviyesini ölçmenin en tesirli ve yanlışsız sistemi, arteriyel kan gazı (ABG) testidir. Kan örneğindeki oksijen ve karbondioksit seviyesini ölçer. Lakin, testi hanede yapmak zordur ve biraz acı verici olabilir.

En yaygın formül olan 2. usul nabız oksimetresi kullanmak. Bu sayacın, kişinin kan akışından ışık emilimi yoluyla dolaylı olarak kandaki oksijeni ölçmek için parmağını koyduğu küçük bir klipsi vardır.

İki klasik tekniğin sıra, Huawei kısa bir vade evvel SpO2 izleme ile birlikte gelen HUAWEI WATCH GT 2e’yi piyasaya sürdü. Huawei her hengam akıllı saatlerinde sağlık ve fitness özelliklerine odaklandı. En yeni akıllı saatleri için hususî bir SpO2 IR sensörü ile kullanıcının SpO2 seviyesini izleme özelliğini dahil ettiler. Testi çalıştırmak için tek yapılması gereken menüden bu özelliği seçmek. Test otomatik olarak başlayacaktır.

HUAWEI WATCH GT 2 ve GT 2e ile anında SpO2 takibi

HUAWEI WATCH GT 2 serisinin klasik formüllere nazaran en büyük avantajı, kullanıcıların testi ekstra bir tıbbi ekipman getirmeden istedikleri vakit ve her bölgede çalıştırabilmeleri. Örneğin, bir yürüyüşe çıkacaksanız yahut meskende çalışacaksanız, nabız oksimetresi getirmek zahmetli olacaktır. Ek olarak, HUAWEI WATCH GT 2 ve GT 2e modelleri 50m suya dayanıklıdır ve iki haftalık pil ömrüne sahiptir, bu nedenle uzun bir vade boyunca kesintisiz size eşlik edebilir ve sağlık idaresini etkin ve kapsamlı bir biçimde gerçekleştirmenize yardımcı olur.

SpO2 tertipli olarak denetim etmeniz gereken tek sağlık belirtisi değildir. Vücudunuzun yeterli çalıştığından emin olmak için, kalp atış suratı ve gerilim seviyesi vücudumuzun ve zihnimizin sağlıklı kalmasında değerli bir rol oynar. HUAWEI WATCH GT 2 ve 2e, kalp atış suratını ve nabzı akıllıca bir biçimde izleyebilen büsbütün kendi kendini geliştiren TruSeen 3.5 kalp atış suratı izleme teknolojisine sahiptir. HUAWEI TruRelax teknolojisi, kullanıcılar için 7/24 gerilim izlemesi sağlayarak kullanıcıların zihinsel sağlık durumlarını ediyor.

HUAWEI WATCH GT 2e; Grafit Siyahı, Al Lav ile Yeşil Nane renk seçenekleriyle Huawei Online Mağaza üzerinden 1.199TL, WATCH GT 2 ise 1.499TL fiyatla satışa sunuluyor. Huawei Online Mağazası üzerinden WATCH GT 2e alışverişi yapan kullanıcılar ayrıyeten 10.000 maH kapasiteli Huawei Powerbank’i 19 Nisan’a kadar sürecek kampanya dahilinde stoklarla hudutlu olmak üzere 1TL farkla satın alabiliyorlar.

Yorum Ekle