Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kamkat (Kumkat) yararları nelerdir?Kamkat hangi marazlara yeterli gelir? Kamkat nasıl tüketilir?

Kamkat (Kumkat) yararları nelerdir?Kamkat hangi marazlara yeterli gelir? Kamkat nasıl tüketilir?

Egzotik meyveler arasında mahal alan ve kabuğuyla birlikte tüketilebilen kamkat hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Uzak şark meyveleri arasında bölge alan kamkat, turunçgiller ailesine aittir. C vitamini bakımından güçlü olan kamkat ciltten bağışıklık sistemine kadar her şeye yarar sağlar. Evet kamkat (Kumkat) yararları nelerdir?Kamkat hangi illetlere âlâ gelir? Kamkat nasıl tüketilir?

Uzak Şark devletlerinde sıklıkla velev konutlarda bile yetiştirilen kamkat, turunçgiller ailesine ilişkin bir meyvedir. Limona emsal bir manzarası vardır. Rengi portakalı andıran kamkat, kabuklarıyla birlikte tüketilebilir. Bergamotuna misal kokusu var lakin uzun sürmeden koku ortamda yok olur. Çiğ olarak tüketildiği üzere reçel, marmelat ve meyve suyu yapılır. C vitamini tarafında epey varlıklı bir meyvedir. Tatlı tadı sayesinde Uzak Doğu’daki lokantalarda yemek sonrası tüketilir. Turunçgiller ailesinin en küçük meyvesidir. yerküresinde “Fortunella” olarak makbul. İskoçyalı meyve yetiştiricisi Robert Fortune tarafından keşfedildi. Tüm yerküreye onun sayesinde yayıldığı için soy isminden alındı. Halklar arasında kumquat ve komquot ya da altın portakal olarak isimlendirilir. Kamkat konutta saksıda da yetiştirilebilir. 19. yüzyıldan sonra tüm yerkürede tüketilmeye başlandı.

KAMKATIN YARARLARI NELERDİR?

Yüksek lif içeren kamkat, bu sayede sindirime inanılmaz yararlar sağlar. Bilhassa gastrointestinal sisteminin daha sağlıklı çalışmasına destek veren kamkat, karın şişkinliği, kabızlık ve gaz sıkışması üzere rahatsızlıklarının yaşanmasını önler. 

İçeriğinde düşük şeker olduğundan şeker marazları için ülkü bir besindir. Başkaca güçlü bir antioksidan olduğundan şeker hastalarında aniden yükselen şeker orantısını düşürür. 

Portakal ve mandalina üzere bağışıklık sistemini güçlendirerek illetlere karşı daha dirençli hale getirir. Ayrıyeten hücrelerin yenilenmesini destekleyerek de enfeksiyon, bakteri ve mantar oluşumunu pürüzler.

Cilt hücreleri içinde ülkü olan kamkat, yaşlanmayı ve kırışıklığı önlediği için mucize meyve olarak da bilinir. Ayrıyeten saç diplerindeki kökleri de güçlendirerek yıpranma ve dökülmenin önüne makbul. 

Yalnızca kandaki şekeri değil birebir devranda beğenilmeyen kolesterol ve yağ seviyesini de dengeleyerek kan basıncının artmasını mahzurlar. Böylelikle kalp, damar ve yüksek tansiyon üzere marazların yaşanmasını önüne makbul. 

Kemik ve kas sıhhati için kıymetli olan kalsiyum ve C vitaminini barındırır. Bu yüzden gebelerin ve evlatların tüketimi tavsiye edilir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kemiklerin hem gelişmesini hem güçlenmesini sağlar. 

– Tüketildiği esnada içerdiği asidikler sayesinde diş yüzeyini enfeksiyonlardan arındırarak kararmasını önler. Diş aralarını da temizleyerek ağız ve diş bakımında olumlu ek sağlar. Bunun yanı sıra tükürük bezlerinin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. İçeriğindeki bakterileri azaltır. Ağız kokmasının önüne makbul. 

A vitamini vücutta en çok göz sıhhatine destek sağlar. Göz içindeki likit orantısını koruyarak katarak ve nokta illetlerinin önüne makbul. Kamkatta turunçgiller üzere A vitamini bakımından varlıklı olduğundan göz sıhhatine destek olur.

Yorum Ekle