Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kalp buhranı nedir? Kalp buhranı belirtileri nelerdir? Kalp bunalımı tedavisi var mıdır?

Kalp buhranı nedir? Kalp buhranı belirtileri nelerdir? Kalp bunalımı tedavisi var mıdır?

Herkes de görülme nispeti olan kalp bunalımı, vaktinde müdahale edilmediğinde vefatla bile sonuçlanabilir. Aniden yaşanan kalp buhranı diyabet, şiddetli kilo, hareketsiz hayat ve istenilmeyen beslenme üzere durumların tesirleriyle yaşanma mümkünlüğü artar. Gençlere orantıyla yaşlıların daha kolay atlattığı kalp buhranı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet Kalp buhranı nedir? Kalp bunalımı belirtileri nelerdir? Kalp buhranı var mıdır? Tüm soruların karşılığı haberin detayında…

Zaten kasılarak pompa süreci yapan kalp vücudun vazgeçilmez organları arasında birinci sırada yan alıyor. Vazifesi vücuttaki kanı pompalamak olan kalbin başkaca metabolizma faaliyetlerini düzenlemek, atık hücreleri vücuttan atmak, ısıyı dengelemek ve vücudun asit baz sistemini sağlamaktır. Göğüs boşluğunda iki akciğer arasında diyafram kasının üstünde mekan alır. Kalbin kasları vücutta bulunan öbür kaslardan daha farklıdır. çizgili olan kalp kasları hareketlendikçe kulakçık ile karıncık arasındaki kapakçıkların açılıp kapanır ve kalbin ritimli sesi duyulur. Vücutta yaşanan rastgele bir komplikasyon kalbin sıhhatini tesirler. Mahsusen kalbe gelen damarların alınan besinlerden dolayı hasara uğraması kalp kaslarının kasılmasına neden olur. Çok yağlı ve karbonhidratlı besinler kandaki istenilmeyen kolesterol seviyesini artırır. bunun sonucunda damarların iç kısmında yağ birikmesine yol açar. Biriken yağlar kan akışını olumsuz tesirler. Kalbe ulaşamayan kan sıhhat problemlerine yer hazırlar. Bu sıhhat dertlerinden birincisi de kalp bunalımıdır. Sıhhat Bakanlığının datalarına nazaran memleketimizde her yıl 200 bin kişi kalp buhranı nedeniyle vefat ediyor. 

KALP BUNALIMI NEDENLERİ NELERDİR?

Çok nikotin kanın pıhtılaşmasını artırır. Bu da kalp bunalımına yer hazırlar. Mütehassıslar bu yüzden sigara tüketen insanların kalp buhranı yaşama riski ziyadedir.

Ailede 1. kademe olanlarda daha evvelce kalp buhranı yaşanması.

Sakatat, sucuk, salam, sosis, al et, kızartma, kalamar, midye, karides, tam yağlı süt eserler, mayonez, kaymak, krema ve tereyağı üzere besinlerin kolesterol bakımından güçlü olması kalp bunalımına davetiye çıkartır.

Kandaki şeker nispetinin artması, insülin istikrarında bozukluğun yanı sıra sıhhatsiz beslenme ve fizikî hareketsizlikte kalp bunalımı nedenleri arasındadır.

Vücudun toksinlerden arınmasını sağlayan karaciğer, kendini yenilemediğinden ölçüsüz kademe de  C-reaktif protein, homosistein, fibrinojen ve lipoptotein A unsurları üretir. Bu da kalp buhranı sebebi olur.

Çok gerilim ve depresyonda kalp bunalımına yol açar. 

KALP BUHRANI BELİRTİLERİ NELERDİR?

En bariz belirtisi kalp ağrısıdır. 

Göğüste yaşanan acı ve sıkışma hissi

Nefes almakta zorlanma

Sol koldan başlayan şiddetli bir ağrının çeneye, uzunluğuna, omuzlara ve karına kadar inmesi üzere belirtilerle kendini gösterir.

KALP BUNALIMININ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Belirtilerin şiddeti artan çabucak bir uzaman görülmelidir. Bunalım başladıktan ortalama 15 dakika yarım saatte tesirini artırır. Kalp buhranında irtihal riski yüksektir. Kalp buhranını hissettiğiniz an su dışında rastgele bir şey tüketmekten uzak durmak gerekir. Kardiyoloji eksperinin müdahale ettiği hastada tabip rastgele bir durum gördüğünde anjiyo yapabilir. Daha sonrada ilaç kullanıp kullanılmayacağı yapılan tetkiklere bakılarak kompetan tarafından onay verilir. Bunun dışında eksperler tertipli yürüyüş ve antioksidan içeren domates üzere besinlerin bol bol tüketilmesini tavsiye eder. 

Yorum Ekle