Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kakaonun yararları nelerdir? Kakao hangi marazlara âlâ gelir?

Kakaonun yararları nelerdir? Kakao hangi marazlara âlâ gelir?

Yüksek nispette magnezyum içeren kakao, binlerce yıldır alternatif tıpta ilaç olarak kullanılıyor. Güçlü bir antioksidan özelliği olan saf kakao hakkında merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Yapılan araştırmalarda hafızayı güçlendiren besinlerden biri olduğu ispatlandı. Pekala Kakaonun yararları nelerdir? Kakao hangi marazlara uygun gelir? Haberin detayında tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Bilim literatüründe Theobroma cacao olarak bilinen kakao, ebegümecigiler ailesine aittir. Çikolatanın ham unsurudur. Umumiyetle tropik iklime sahip Güney Amerika, Garp Afrika ve Garp Hint üzere bölgelerde yetişir. Ağaçta bir kavunun içinde tohumlar vardır. O tohumlar belirli süreçlerden geçirilerek elde edilir. Yağı çıkartılarak da anlaşılan ilaç firmalarında kullanılır. Tarihi haberlere nazaran Mayalılar tarafından keşfedilen kakao ağaçları çok verimli topraklardan yetiştiğinden tam bir vitamin ve mineral deposudur. Tıpkı devranda Aztekler kakaoyu diyaneti ritüellerinde kullanırken İspanyollar sütle karıştırarak tatlı elde ettiler. Günümüzde de aşikâr süreçlerden geçirilip yeme haline getirilen kakao çoğunlukta tatlı kolunun ham hususu oldu. Yerküre çapında 70 bin kilometrekarede ekilir. Üretimin neredeyse yüzde 40’ı Fildişi Sahilinde yapılır. Kakao tohumları mayalandıktan sonra kullanılır. Zira çok keskin acı bir tadı vardır. Taneler kavrulur un haline getirilir. Yağı çıkartıldıktan sonra kakao tozu oluşur. Yağı alınmamış kakao tozundan ise çikolata elde edilir. 

KAKAONUN YARARLARI NELERDİR?

Flavonodi hususu bakımından güçlü olan kakao, bu sayede vücuttaki hücrelerin yenilenmesini destekler. Kan damarlarının elestikityetini artırarak tıkanmalarını ya da büzülmelerini handikaplar. Tıpkı devranda kan seviyesini de stabil tuttuğu için yüksek tansiyon ve kalp marazlarının yaşanma riskini azaltır.

Yapılan araştırmalarda çayın saf hali üzere kakaonun da saf hali kanser illetlerinin yaşanmasının önüne makbul. Bilirkişiler bu yüzden çikolatada tüketiminde de kimselerin bitter tüketmelerini tavsiye eder. Ayrıyeten vücuttaki zararlı radikal virüsleri atar.

Öğrenme ve hafıza için dimağ ve dimağa giden had hücrelerinin sağlıklı çalışması gerekir. Bu fonksiyonun denetimi için hudut hücreleri flavonodi hususuna gereksinim duyar. Unsur ne kadar ziyade ise dimağ o kadar sağlıklı ve süratli çalışır. 

Kanda tabiatıyla bulunan kolesterol vücut sıhhati için gereklidir. Lakin kolesterolün beğenilmeyen olanı yani kandaki yağ nispetini artıranın ziyade olması önemli sıhhat dertlerine yol açar. Kakao hipoglisemik sayesinde makûs kolesterol seviyesini azaltır. 

Bir öteki araştırmada kakaonun ruhsal marazlardan biri olan depresyon ve gerilimi azaltığı ortaya çıkarılmıştır. Vücuttaki memnunluk hormonunu artıran unsura ek takviye yapan kakao güçlü bir doğal antidepresan tesiri gösterir. 

Çağdaş hayatta sıklıkla artan kronik yorgunluk içinde kakao tavsiye edilir. Ama işlenmiş ve halinde getireni yarar vermez. Tekrar bitter yani saf kakaodan halde edilen çikolata önerilir. Anandamid ve feniletilamin üzere unsurların beyindeki salınımını hızlandırır.

Metabolizma ve bağırsakların daha sistemli çalışmasını sağlar. Bilhassa diyet yapmak isteyenler için ülkü bir besindir. Bunun yanı sıra kabızlık üzere sindirim dertlerinin yaşanmasını önler. Yapılan araştırmalarda içerdiği lifin bağırsak florasını koruduğu tespit edilmiştir. 

Vücudun ek takviye olarak gereksinim duyduğu magnezyum bakımından varlıklı olan kakao, adet periyodundaki ağrıları, kalp çarpıntısını, idrar yollarda enfeksiyon üzere önemli illetlerin önüne makbul. 

Cilt sıhhatinde olumlu tesir gösteren birinci üç besin içinde konum alır. Cildin erken yaşlanmasını kırışmasını önler. Başkaca cildin en çok muhtaçlığı olan suyu sağlar. 

KAKAONUN ZARARI VAR MIDIR?

Kakao yüksek nispette kafein içerir. Bu yüzden çokça tüketildiğinden sinirlilik, anksiyete, migren ağrısı, çok idrar, uykusuzluk ve yüksek nabız üzere sıhhat sıkıntılarına neden olur. Ayrıyeten gebe ve emziren anaların tüketmeden kompetanlarına başvurmaları gerekir. kanamayı pıhtılaştırması her ne kadar yararlıysa da haddinden fazla pıhtılaştırma tıkanmaya yol açabilir. Birebir hengamda kan seviyesini haddinden fazla etkilediğinden ameliyata giren bireylerin tüketmesi makul bulunmaz. Kronik ilaç kullanan kimselerin tüketmeden tabiplerine başvurmasında yarar var. 

Yorum Ekle