Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kahvaltı tartışması büyüyor! Seçkin Saraç’tan Dr. Mehmet Öz’e cevap gecikmedi

Kahvaltı tartışması büyüyor! Seçkin Saraç’tan Dr. Mehmet Öz’e cevap gecikmedi

Amerika’da yaptığı açıklamalarla gündeme gelen tabip Mehmet Öz kahvaltı yapmayın demişti. Bunun üzerine Nadir Saraç katıldığı programda bu açıklamalara katılmadığın, metodu kahvaltının kıymetli olduğunu vurguladı.

Meclis Dilekçe Komitesi bünyesinde kurulan Obeziteyle Uğraş Encümeni Beslenme ve Diyet Eksperi Dr. Seçkin Saraç, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Saraç, Dr. Mehmet Öz’ün “Kahvaltı yapmaya gerek olmadığı, acıkmadan yemek yememek” gerektiği cephesindeki laflarına ait sorularını yanıtladı. Dr. Öz’ün kahvaltı konusundaki kelamlarında yalnızca ‘acıkmadan yememe’ kısmına katıldığını belirten Saraç, “Bizim topluluğunda, velev bütün yerkürede kahvaltı en değerli öğündür. Bir deyiş var, ‘Kahvaltıyı kral üzere, öğlen yemeğini prens üzere, akşam yemeğini yoksul üzere yiyin’ diye. Ben buna katılıyorum. Kahvaltı günün en kıymetli öğünü” dedi.

KAHVALTISI YAPIN”

Saraç, sağlıklı bir kahvaltıda yenilmesi ve yenilmemesi gerekenler hakkında da haber verdi. Saraç “Klasik kahvaltısı; hamur işleri, ekmekler, simitler, poğaçalar, börekler değil, daha çok protein yüklü. Yumurta, tahminen bir kesim çökelek üzere az yağlı, bol ‘D’ vitaminli, kalsiyumlu bir peynir. Bol yeşillik, üstüne sıkarak, olmazsa olmazımız zeytinyağımız, bazen köy tereyağımız, ekşi maya ile mayalanmış tam tahıllı ekmeğimiz, bir dilim kadar. Yanında da alkali bitki çayı, tercihim yeşil çaydır lakin klasik Türk çayı da olur şekersiz olmak kaidesiyle. Bir tatlı kaşığı da bal yahut tahin pekmez, şahane, sağlıklı hoş bir kahvaltıdır. Bence kahvaltıdan vazgeçmeyelim” dedi.

“KAHVALTIDA ÇORBA İÇİYORUM”

Kahvaltı yapıp yapmadığı sorulan Saraç, kahvaltı yaptığını, tam tahıllı bir dilim ekmek, zeytin, zeytinyağı, az yağlı çökelek, taze karış, yeşillik ve bir tatlı kaşığı bal yediğini belirtti. Saraç, “Ben kahvaltı yaparım ne kilo alırım ne de hasta olurum” karşılığını verdi. Hamur işi, şeker olan bir kahvaltıdan bahsetmediğini lisana getiren Saraç, haftada iki defa, bilhassa kışın tarhana, mercimek çorbalı kahvaltıyı da önerdiğini bildirdi.

Yorum Ekle