Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kaçak çay nedir? Kaçak çayın yararları nelerdir? Kaçak çayın zararı var mıdır?

Kaçak çay nedir? Kaçak çayın yararları nelerdir? Kaçak çayın zararı var mıdır?

Memleketimizde çoklukla Şark ve Güneydoğu vilayetlerinde sıklıkla tüketilen siyah çaydan daha koyu olan kaçak çay hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Tadı alışılagelmiş çaya nazaran epeyce acı olan kaçak çay yaprakları da başkalarına orantıyla daha iridir. Evet kaçak çay nedir? Kaçak çayın yararları nelerdir? Kaçak çayın zararı var mıdır? Haberin detayında soruların cevabını bulabilirsiniz.

Suriye, İran, Irak ve Srilanka üzere devletlerden gelen yaprakları iri ve sıradan çaya nazaran daha çokça kafein içeren çay cinsine kaçak çay denir. Devletimizde çoğunlukta Şark bölgelerinde tüketilir. Tadı ve kokusu epey ağır olan kaçak çay, yarım kaçığı bile bir demliği demlenmesine yeterdir. Kimisi bunu tüketmek için sıradan çayla karıştırır. Memleketimizde hem tarihi olan hem de tüketimi hayli çokça olan kaçak çay, alternatif tıpta da kullanılır. Şark kültüründe gelen misafire hürmeti ve sevgiyi göstermek için çabucak bu çaydan ikram ederler. Kocaman semaverlerde demlenen çay yalnızca yemeklerden sonra değil her devir tüketilir. Eski vakitlerde kaçak çay suyu yaraları temizlemede kullanılırdı. Tıpkı hengamda demlenme sonrası arta kalan yaprakları bitkilerin daha sağlıklı gürleşmesi için toprağa boşaltılırdı. Göz altı torbaları, yüzeyini temizleme üzere cilt sıhhatinde da kullanılır. İçeriğinde tenin kafein ve yüksek antioksidanlar içerir. Kaçak çayın, başka çaya orantıyla bu hususları daha çokça içerir. Ayrıyeten kaçak çay demlerken eskilerden beri yapılan bir yol vardır. Bu da demin yıkanıp oyla kaynayan su üzerine dökülmesidir. Metot

KAÇAK ÇAYIN YARARLARI NELERDİR?

Yüksek antioksidan içerdiğinden vücutta bağımsız radikal birikmesini önler. Böylelikle kanserli illetlerin yaşanmasını mahzurlar.

Dimağ hudutlarının çalışması için vücudun makul orantıda kafeine muhtaçlık duyar. Kaçak çayda ise bu husus nispeten ziyadedir. Muhtaçlık duyulan kafeini iki bardak bile kolaylıkla sağlayan kaçak çay, zihinsel hassaslığı ve konsantre nispetini artırır. Parkinson ve alzehimer üzere marazların oluşma nispetini azaltır.

Ağız içerisindeki enfeksiyonlu hücreleri azaltarak tükürük bezlerinin fonksiyonlarını düzenler. Yara oluşumunu önleyerek ağız ve diş sıhhatini korur.

Kaçak çay, ishali önlemede en tesirli besindir. Bağırsak fonksiyonlarını düzenleyerek ne çok katılaşmasını ne de çok sıvılaşmasını sağlar. Kimi yörelerde çok ishali önlemek için kaçak çayı yoğurtla karıştırarak tüketilir. Kaçak çayına antioksidanı ile yoğurdun probiyotiği sindirimi düzenler. 

Güçlü bir iltihap önleyici olduğundan, çıban ya da beğenilen oluşan arpaçık üzere illetlerin şiddetini azaltmak için kullanılabilir. Kaynamış bir kaçak çayın içine bir ped pamuk batırarak gözün üzerine bırakılarak içindeki iltihabın atmasını sağlar. Gözü mikroplardan arındırır. 

Antioksidanı vücut içinde olduğu üzere vücut dışında da cilde yarar sağlar. Yüzdeki gözenekleri temizlemek için kaçak çayı sunuyu tonik olarak kullanılabilir. Ya da suyu sonrası yapraklar süzülüp yüze bırakılır. 15 dakika beklendikten sonra alınarak cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Kimi kullanan şahıslar renginde eşitlemeyi de sağladığını belirtiyor. 

KAÇAK ÇAYIN ZARAR VAR MIDIR?

Olağan çaya orantıyla iki kat ziyade antioksidan ve kafein içerdiğinden mütehassıslar tüketimi konusunda ikazda bulunur. Tıpkı devirde tüketilirken demli içilmemesi gerektiği söyleniyor. Günde iki bardağın yerinde olacağını vurgulayan mütehassıslar, aksi halde sağlayacağı yararları zarara dönebilir. Mahsusen aç karna tüketildiğinde mide bulantısına, neden olur. İçerdiği tanik asit mide duvarına zarar verir. Kafein kana süratle karışarak demir unsurunun enzimlenmesini önler. Bu da kansızlığa yer hazırlar. Zihni daima açık tuttuğundan uyku düzensizliğine de neden olur. 

Yorum Ekle