Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kabak çekirdeğinin yararları nelerdir? Gece uyumadan bir avuç tarafsanız…

Kabak çekirdeğinin yararları nelerdir? Gece uyumadan bir avuç tarafsanız…

Kabak meyvesinin içerisinden elde edilen çekirdeği kuruyemişlerin en popüleridir. Ay çekirdeğinin bilakis nispeti az olan kabak çekirdeği, çiğ hali münhasıran kanser marazlarını önlediği tespit edilmiştir. Başkaca had sistemine de yarar sağlayan kabak, uyku meselelerine âlâ gelir. Pekala Kabak çekirdeğinin yararları nelerdir? Sizler için kabak çekirdeğine dair merak edilen her şeyi araştırdık.

Kabak çekirdeği, kabak sebzesinin içindeki çekirdekler kurutularak elde edilmektedir. devirlerde ilaç olarak kullanılan kabak çekirdeğinin sıhhate birçok yararı vardır. Almayan’da yapılan bir araştırmada kabak çekirdeği kavrulmadan çiğ tüketildiğinde içeriğindeki güçlü antikansorejen hususların vücuttaki hücrelerin mutasyona uğramasını engellediği tespit edilmiştir. Sarı kabaklardan elde edilen çekirdeklerin kabukları beyaz olsa da içeriğindeki et yeşil renktedir. Meyvesi yüksek lifli olan kabak çekirdeği sindirim sisteminin işlevselliğini artırmada hayli tesirlidir. İçeriğinde fosfor, çinko, demir, kalsiyum, magnezyum ve sodyum üzere minerallerin yanı sıra yüzde 90 E vitamini içerir. Gece yatmadan tüketildiğinde, dinlenmeye geçen ve yenilenen hücrelerin fonksiyonlarını artırır. Cilt sıhhatine da yarar sağlayan kabak çekirdeği dermis tabakasının kendini yenilemesini sağlar. 100 gram kabak çekirdeği yaklaşık 500 kaloridir.

KABAK ÇEKİRDEĞİNİN YARARLARI NELERDİR?

Kabak çekirdeğinde bulunan omega-3 yağları kolesterolü denetim altında fiyat. Bu sayede kandaki seviyesini düşürerek kalp ve damar rahatsızlıklarını önler. Omega-3 yağ asitleri vücudun gelişimi açısından gerekli yağlar arasında en yararlı olandır. 

Gece yatmadan tüketilen bir avuç kabak çekirdeği içerdiği yatıştırıcılar sayesinde rahat bir uykuya yardımcı olur. Ayrıyeten vücudun yenilenmesini destekleyen kabak çekirdeği, dimağ fonksiyonlarını da artırarak ileri yaşlarda görülen unutkanlık üzere marazların önüne makbul. 

İçerdiği çinko sayesinde genişlemiş prostat semptomlarını hafifletir. İdrar kesesinde büyüme ve boşalma sorunu yaşayan bireylerin tüketilmesi tavsiye edilir. Yapılan araştırmalarda kabak çekirdeği idrar sökmede tesirli bir besindir. Ayırca mesane torbasındaki tüm idrarın boşalmasını destekleyerek kum ve taş oluşumunun da önüne makbul. 

Farklı yararlarından birisi ise erkekler üzerindeki tesiridir. Kabak çekirdeği içerdiği unsurları erkek vücudundaki hücreleri yenilemede epey tesirlidir. İçerdiği saç köklerindeki hücreleri güçlendirerek dökülmesinin önüne makbul. 

Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının daha âlâ işlemesini sağlar. Böbrekte taş oluşumunu önler.

150 gram kuru kabak çekirdeği, vücudun günlük muhtaçlığı olan protein % 50’sini sağlar. Demir ile birlikte vücuda giren protein hem gerçek enzimlenir hem de yüzde 20’lik orantıda kansızlığı maniler. 

Bünyesinde yüksek seviyede kalsiyum barındırdığından kemikleri güçlendirir. İleri yaşlarda mahsusen bayanlarda görülme mümkünlüğü yüksek olan kemik erimesi ve kas kaybını önler. 

 Parazitler vücutta en çok sindirim sistemini tesirler. Bağırsaklarda ömür bulan parazitler kimi insanda ishale kimisinde ise kabızlığa neden olur. Başkaca iştahsızlık ya da ölçüsüz iştah sahibi üzere önemli sıhhat dertlerine neden olan parazitlerin vücuttan atılması için kabak çekirdeği doğal ilaçlar arasında birinci sırada bölge alır. 

KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞI NE İŞE YARAR?

Cildin gereksinimi olan A, B ve E vitaminlerinin yanı sıra fitosteroller, selenyum, çinko, kukurbitin barındırır. 

Nadiren bulunan Omega – ve 9 bakımından nispeten zengindir. Bu yağlar kanserli hücreleri azaltır.

Kabak çekirdeği yağı gargara yapıldığında diş etlerini güçlendirir. Diş aralarında kalan besin atıklarını temizler. 

Amino asit içeren kabak çekirdeği melatonin ve serotonin hormonlarının artmasını sağlar. Bu da hem uykuyu düzenler hem de ruhsal meselelerin yaşanmasını azaltır. 

Enfeksiyonlu marazlara birebir olulu tesiri vardır. 

Vücuttaki ürik asit nispetini azaltarak ödem oluşumunun önüne makbul. 

KABAĞIN ZARARI VAR MIDIR?

Her besinde olduğu üzere kabakta haddinden fazla tüketildiğinde sıhhati olumsuz tesirler. Ayrıyeten karpuz ya da salatalık üzere besinlere alerjisi olan bireylerin kabak çekirdeği tüketmeden evvel test yaptırmasında yarar var. Örneğin kabak çekirdeği tükettikten sonra ya da şiddetli ishal üzere durumlar yaşanıyorsa bu kabak alerjisi olabileceğini gösterir. Sodyum bakımından varlıklı olan kabak çekirdeği çok tüketildiğinde gereksinimden çokça soydum alınmış olur. Bu da organların fonksiyonelliğini olumsuz tesirler. Cildi akne ve sivilce oluşumuna meyilli olanların katiyetle tüketmemesi gerekir. Makul tüketimin dışına çıkıldığında mide ağrısına neden olabilir.

Yorum Ekle