Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kabak çekirdeğinin yararları nelerdir? Gece uyumadan bir avuç tarafsanız ne olur?

Kabak çekirdeğinin yararları nelerdir? Gece uyumadan bir avuç tarafsanız ne olur?

Kabak meyvesinin içerisinden elde edilen çekirdeği kuruyemişlerin en popüleridir. Ay çekirdeğinin tersine yağ orantısı az olan kabak çekirdeği, çiğ hali münhasıran kanser illetlerini önlediği tespit edilmiştir. Pekala Kabak çekirdeğinin yararları nelerdir? Gece uyumadan bir avuç tarafsanız ne olur? Sizler için kabak çekirdeğine dair merak edilen her şeyi araştırdık.

Kabak çekirdeği, kabak sebzesinin içindeki çekirdekler kurutularak elde edilmektedir. Eski devirlerde ilaç olarak kullanılan kabak çekirdeğinin sıhhate birçok yararı vardır. Almayan’da yapılan bir araştırmada kabak çekirdeği kavrulmadan çiğ tüketildiğinde içeriğindeki güçlü antikansorejen hususların vücuttaki hücrelerin mutasyona uğramasını engellediği tespit edilmiştir. Sarı kabaklardan elde edilen çekirdeklerin kabukları beyaz olsa da içeriğindeki et yeşil renktedir. Meyvesi yüksek lifli olan kabak çekirdeği sindirim sisteminin işlevselliğini artırmada epey tesirlidir. İçeriğinde fosfor, çinko, demir, kalsiyum, magnezyum ve sodyum üzere minerallerin yanı sıra yüzde 90 E vitamini içerir. Gece yatmadan tüketildiğinde, dinlenmeye geçen ve yenilenen hücrelerin fonksiyonlarını artırır. Cilt sıhhatine da yarar sağlayan kabak çekirdeği dermis tabakasının kendini yenilemesini sağlar. 100 gram kabak çekirdeği yaklaşık 500 kaloridir.

KABAK ÇEKİRDEĞİNİN YARARLARI NELERDİR?

Kabak çekirdeğinde bulunan omega-3 yağları kolesterolü denetim altında meblağ. Bu sayede kandaki yağ seviyesini düşürerek kalp ve damar rahatsızlıklarını önler. Omega-3 yağ asitleri vücudun gelişimi açısından gerekli yağlar arasında en yararlı olandır. 

Gece yatmadan tüketilen bir avuç kabak çekirdeği içerdiği yatıştırıcılar sayesinde rahat bir uykuya yardımcı olur. Ayrıyeten vücudun yenilenmesini destekleyen kabak çekirdeği, dimağ fonksiyonlarını da artırarak ileri yaşlarda görülen unutkanlık üzere marazların önüne makbul. 

İçerdiği çinko sayesinde genişlemiş prostat semptomlarını hafifletir. İdrar kesesinde büyüme ve boşalma meselesi yaşayan insanların tüketilmesi tavsiye edilir. Yapılan araştırmalarda kabak çekirdeği idrar sökmede tesirli bir besindir. Ayırca mesane torbasındaki tüm idrarın boşalmasını destekleyerek kum ve taş oluşumunun da önüne makbul. 

Farklı yararlarından birisi ise erkekler üzerindeki tesiridir. Kabak çekirdeği içerdiği unsurları erkek vücudundaki hücreleri yenilemede nispeten tesirlidir. İçerdiği yağ saç köklerindeki hücreleri güçlendirerek dökülmesinin önüne makbul. 

Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının daha düzgün işlemesini sağlar. Böbrekte taş oluşumunu önler.

150 gram kabak çekirdeği, vücudun muhtaçlığı olan protein % 50’sini sağlar. Demir ile birlikte vücuda giren protein hem akıllıca enzimlenir hem de yüzde 20’lik nispette kansızlığı pürüzler. 

Bünyesinde yüksek seviyede kalsiyum barındırdığından kemikleri güçlendirir. İleri yaşlarda mahsusen hatunlarda görülme mümkünlüğü yüksek olan kemik erimesi ve kas kaybını önler. 

 Parazitler vücutta en çok sindirim sistemini tesirler. Bağırsaklarda ömür bulan parazitler kimi kimsede ishale kimisinde ise kabızlığa neden olur. Başkaca iştahsızlık ya da haddinden fazla iştah sahibi üzere önemli sıhhat meselelerine neden olan parazitlerin vücuttan atılması için kabak çekirdeği doğal ilaçlar arasında birinci sırada mekan alır. 

Yorum Ekle