Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kabağın yararları nelerdir? Kabağın zararı | Günde bir bardak kabak suyu içerseniz…

Kabağın yararları nelerdir? Kabağın zararı | Günde bir bardak kabak suyu içerseniz…

Kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinde birinci sıralarında nokta alan kabağın tıpkı vakitte sıhhate da birçok yararı vardır. Sindirimi yenileyen bu mucize besin hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala kabağın yararları nelerdir? Besin pahası yüksek olan kabak yerküre da en çok tüketilen yiyeceklerin başında gelir. Haşlanarak ya da kızartılarak yenir. Yüksek nispette su içerir.

Lif bakımından varlıklı olan kabak,yaz aylarında manavlardaki bölgesini almaya başladı. aylarında da tüketilmek için ise kurutularak kaldırılır. Dört çeşide sahip olan kabak, cucurbitaceae tohumundan elde edilerek zerzevat olarak tüketilir. 200 gram kabak ortalama 90 kcal kuvvete denk geldiğinden bilirkişilerin bol bol tüketilmesini tavsiye ettiği besinler arasındadır. 7500 yıl evvel keşfedilen ve derhal hemen her çeşit olarak tüketilen kabak, karoten alfa ve karoren hususları bakımından tabiatta en varlıklı sebzelerden biridir. Geniş bir yetiştirilme sahasına sahip olan kabak, potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve demir bakımından da epey zengindir. Çiğ hali ile ttüketilebilen kabak, sonları yatıştırmada ve ve vücudu temizleme de de nispeten tesirlidir. Kabağın içinde bulunan çekirdekleri sabit yağ barındırır. 

KABAĞIN YARARLARI NELERDİR?

Vücuttaki bağımsız radikallerin çoğalmasını engelleyerek oluşma ihtimali olan ve kanserli hücreleri azaltır.

Kabak içerdiği lutien hususu sayesinde körlüğüne neden olan katarak üzere göz marazını önler. Bir bardak kabakta 500 miligram lutien hususu bulunur.

 Zararlı toksinlerin idrar ve dışkı ile atılmasına yardımcı olur. 2 tane kabağı 1 bardak limon suyu ve 2 diş sarımsakla 20 dakika boyunca kaynatın. Günde bir bardak tüketmeye ihtimam şovunuz.

Çevresel faktörlerden hasara uğrayan omurganın yapısını güçlendirerek eklem ağrılarının yaşanma riskini azaltır. Tıpkı vakitte kabakta bulunan demir, magnezyum ve çinko mineralleri bir kemik illeti olan osteoporozanın ortaya çıkma orantısını azaltır.

Yağ orantısı düşük gücü ölçüsü yüksek olan kabak zayıflamak isteyenlerin vazgeçilmez besinidir. 

Potasyum ve magnezyum vitaminleri vücuttaki istenilmeyen kolesterol seviyesini düşürerek kalp marazlarının ortaya çıkmasını azaltır. 

Mahsusen yaz aylarında yaşanan alerjilere karşı bağışıklık sistemini güçlendirir tıpkı devranda üst teneffüs yolları hastalıklarına karşı direncini de artırır. 

KABAK SUYU NE İŞE YARAR?

Güçlü bir idrar söktürücüdür.

Besin atıklarından böbrek ve mesanede oluşan taş, kum üzere rahatsızlıkların daha çabuk dökülmesini sağlar.

Erkeklerde sıklıkla görülen prostat kanserinin oluşumunun önüne makbul.

Mide ve bağırsakların fonksiyonlarını artırarak kabızlığın yaşanmamasını sağlar. 

Mütehassıslar münhasıran basur marazı olan şahısların kabak tüketerek hem acıyı azalacağını hem de basura neden olan durumları ortadan kaldırmaya yaracağını vurguluyor. 

Kabak suyu yüksek tansiyonun düşürür.

KABAĞIN ZARARI VAR MI?

Yapılan araştırmalarda kabağın rastgele bir zararının olmadığı tespit edildi. Alerjik bir yanında olmayan kabak konusunda bilirkişiler yalnızca gebe ve gebe ihtimali olan şahısların haddinden fazla tüketmemesi gerektiğini vurguluyor. Vücutta biriken tüm toksinleri attığında şiddetli tüketildiğinde böbrek ya da mesane de taş oluşumuna neden olabilir.

Yorum Ekle