Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Japonlar, Tuvalet Kağıdından Kimlik Tespiti Yaptı!

Japonlar, Tuvalet Kağıdından Kimlik Tespiti Yaptı!

Japon bilim kişileri, tuvalet kağıdının dönüş suratından tuvalette kimin olduğunu bulmanın bir yolunu bulmuş durumda. Bu da yerleştirilecek bir kamera yahut tuvalet girişinde yapılacak bir kimlik denetiminin getireceği mahremiyet problemlerinin önüne geçmek mealine geliyor. Araştırma, Japonya’nın Kobe Üniversitesi’nde nokta alan Tsukamoto Terada Laboratuvarı‘nda gerçekleştirildi.

Araştırmacıların makalelerinde belirtilene nazaran bu done, hayli zatî. Bu yüzden de bir tuvalet kağıdı rulosunun içerisinde TSND121 Bluetooth jiroskop yerleştirdiler ve böylece tuvaletin yanında durmalarına da gerek kalmadı.

Yazdıklarına nazaran şöyle işliyor: “Kullanılan kağıt uzunluğu ve en yüksek dönüş suratı üzere datalar toplanıyor. Sonra da sistem, bu olguları kullanıcılar ismine kaydediyor.” Söylenene nazaran toplanan her bir done benzersiz oluyor.

Belirtilene nazaran bir kullanıcının kullandığı tuvalet kağıdı ölçüsü arttıkça tanımlama doğruluğu da artıyor. Araştırmacıların söylediğine nazaran “pratik bir ortamda” beş kullanıcılık bir küme için ortalama doğruluk %69.2 idi. Laboratuvar ortamında alışkanlığı ruloyu dört sefer çekmek olan bir kişi %92.5 orantısı ile akıllıca tanımlanabildi.

Yorum Ekle