Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Jack fruit meyvesi nedir? Jack fruit meyvesinin yararları nelerdir? Jack fruit meyvesi nasıl tüketilir?

Jack fruit meyvesi nedir? Jack fruit meyvesinin yararları nelerdir? Jack fruit meyvesi nasıl tüketilir?

Ağaçta yetişen en büyük meyve unvanına sahip olan jack fruit meyvesi, yaklaşık 25 cm civarındadır. 35 kiloya kadar çıkan jack fruit meyvesi, ananasa benzeyen bir tadı var. Güneydoğu Asya devletlerinde yetiştirilen jack fruit meyvesi yerküreye buradan ihraç edilir. Flavonoid pigmentleri içeren jack fruit meyvesi hakkında merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Evet Jack fruit meyvesi nedir? Jack fruit meyvesinin yararları nelerdir? Jack fruit meyvesi nasıl tüketilir? Soruların karşılığı haberin detayında…

Dutgiller ailesine ilişkin olan jack fruit meyvesinin ilmî literatürdeki ismi artocarpus heterophylls olarak makbul. Düşük rakımlı ortamlardaki ağaçlarda yetişen yerkürenin en büyük meyvesidir. Hindistan, Bangladeş, Nepal ve Sri Lanka üzere memleketlerde yetiştirilir. Fakat tüm yerküreye Malay Yarımadası’nda satılır.Tat olarak muz ve ananasa benzetilir. Kesildiğinde içinden çıkan tohumları patates üzere kaynatılarak tüketilir. Alternatif tıpta ülser hastaları için hindistan cevizi yağı ile karıştırılıp ilaç hazırlanır. Epeyce etli ve yağlı bir meyvedir. Tropik meyveler arasında en değişik olan jack fruit, sıhhat ortamında da kullanılır. İçeriğinde yüksek ölçüde C vitamini olduğundan güçlü bir antioksidandır. Gelgelelim tüketimi konusunda bilirkişiler ihtarda bulunur. Zira jack fruit meyvesi nispeten yağlıdır. Bu vücut fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir. 

JACK FRUİT MEYVESİNİN YARARLARI NELERDİR?

Güçlü antioksidan içerdiğinden vücuttaki toksinli hücreleri kolaylıkla atar. Ayrıyeten hücrelerin mutasyona uğramasını önler. Böylelikle kanserli marazların oluşmasını mahzurlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun direncini artırır.

A vitamini bakımından da güçlü olan jack fruit meyvesi gözlerin işlevselliğini artırır. Illetlerin önüne makbul. İleri illetlerinden biri olan katarak marazını engellemede tesirli besinlerden biridir.

Kemik ve kas gelişiminde ekte bulunduğundan gebe bayanların ve gelişim çağındaki evlatların tüketilmesi tavsiye edilir. Fakat porsiyonuna bir mütehassısın karar vermesi gerekir. 

Lif açısından varlıklı olan jack fruit bağırsakların fonksiyonlarını artırır. Kabızlığın önüne makbul. Kilo vermek isteyenler için ülküdür. Lakin ziyade tüketildiğinden ishale ve yağlanmaya neden olur. Günde 75 gram kafidir.

Ağız içini temizlemede de tesirli olan jack fruit meyvesi, birebir hengamda buradaki hücrelerin sair besinlerden ötürü mutasyona uğramasını önler. Tükürük bezlerinin fonksiyonlarını düzenler.

Meyvelerde nadiren bulunan B vitamini kompleksi bakımından nispeten zengindir. Bu vitamin kümesi vücuttaki tüm organlarda bulunan hücrelerin süratle yenilenmesini sağlar. Tıpkı devirle işlevselliği artırır. Böylelikle cilt sıhhatine da olumlu ekleri vardır. 

Ispanaktan sonra folis asit bakımından en varlıklı besindir. Folik asit kan hücrelerinin sayısını artırır. Kansızlığın oluşmasını köstekler. Hudut hücrelerini koruyarak ruhsal marazların yaşanmasını önler. Münhasıran günümüzde yaygınlaşan depresyon riskini azaltır.

Kalp suratını, basıncını ve hücrelerini denetim altında tutan potasyum bakımından da varlıklı olan jack fruit, vücut likidini da istikrarlar. 

JACK FRUİT MEYVESİ NASIL TÜKETİLİR?

Asya devletlerinde yaygın olarak yapılan Curry yemeğinin ham unsurudur. Acılı bir yemektir. Jack Fruitin içinden çıkan patatese benzeri tohumlardan yapılır.

Tohumları hem kaynatılarak hem de kızartılarak tüketilebilir.

Dondurma ve krema prodüksiyonunda kullanılır. 

Hem baharatlı yemeklerde hem de tatlılara eklenir.

Konservesi yapılarak 60 hafta boyunca koruma edilebilir. 

Jack Fruitin yetiştiği ağaçtan çıkartılan süte misal husus yılan sokmalarında kür prodüksiyonunda kullanılır. 

Yorum Ekle