Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
İtalya’da 1 numaralı hasta ne diyor? Grafikler ne söylüyor?

İtalya’da 1 numaralı hasta ne diyor? Grafikler ne söylüyor?

İtalya’da koronovirüs nedeniyle ömrünü yitirenlerin sayısı 8.165’e ulaştı. John Hopkins Üniversitesi’nin canlı haritasına nazaran 26 Mart itibarıyla memlekette yekun vaka sayısı 80 bin kimseyi aştı. Evet, İtalya’da 1 numaralı hasta kimdi? İtalya’da gün gün koronavirüs vaka grafikleri nasıl yükseldi? Devlette hangi kusurlar yapıldı? Neden ölümlerin büyük kısmı Lombardia ortamından?

İtalya bugün itibarıyla koronavirüs nedeniyle yerkürede en çokça can kaybının yaşandığı memleket. NTV Milano muhabiri Şeyda Canepa, alınan yeni kararları duyurdu; bugün itibarıyla İtalya’da sokakta yakalananların euro ceza ödeyeceğini, mahpus cezası tatbikinin da değiştiğini aktardı. Testi müspet olduğu halde dışarı çıkanlar çabucak tutuklanacak.

İTALYA’DA 15 GÜNDEKİ VAKA SAYISI

Canlı haritalarda, İtalya’da vakaların ayan bir vade sonra ivme kazandığı görünüyor. Euronews’in haberine nazaran ise İtalya 15. günde 1128 koronavirüs vakası bildirmişti. İtalya üzere buhranın vurduğu bir sair memleket İspanya 15 günlük süreçte yalnızca 58 vaka bildirmiş.

CANLI İTALYA KORONAVİRÜS GRAFİĞİ

İtalya’da Kovid-19 salgınından ölenlerin sayısı son 24 saatte 662 artarak 8 bin 165’e yükseldi. John Hopkins Üniversitesi’nin canlı haritasına nazaran memlekette yekun koronavirüs vaka sayısı 80.539’a ulaştı. İtalya, yekun virüs vakasında neredeyse virüsün birinci yayıldığı Çin’i yakalamak üzere. (Canlı harita) 

Worldometers İtalya’daki koronovirüs vaka yayılım grafiğini şöyle duyuruyor:

İtalya’da birinci koronavirüs vakası Ocak ayının sonlarında Roma’da Çinli bir turist ikili görülmüştü. Virüs kabusu 20 Şubat’tan itibaren gözle görünür hale geldi.  1 mevt ve 6 vaka ile başlayan süreçte vaka sayısı bugün 74 bini geçti. 

KORONAVİRÜS NEDEN İTALYA’DA SÜRATLE YAYILDI?

Pekala, İtalya’da koronavirüs neden bu kadar yayıldı? Devletin virüse hazırlıksız yakalanması, önlemlerin çok geç ve eksik alınması, yaşlı nüfusu, münhasıran kırsalda büyükanne ve büyükbabalarla iç içe bir hayat kültürü ve buralardan büyük kentlere hareketlilik umumi olarak yapılan icmaller. 

1 NUMARALI VAKA KİMDİ?

İtalya’daki 1 numaralı vaka 38 yaşındaki Mattia idi… İtalya’da salgının merkez üslerinden Lombardia’da yaşıyor. Soyadı hasta mahremiyeti nedeniyle verilmiyor. Yabancıların da hizmet aldığı memleketler arası bir şirkette çalışan Mattia, tıpkı devranda amatör olarak futbol oynuyor, maraton koşuyor. Sporla iç içe bir isim. 

Mattia, 18 Şubat’ta grip belirtileriyle acil servise gitti. Kendisine koronavirüs testi yapılmadı. Hanesine dönen Mattia, sonraki gün akşam durumu ağırlaşınca tekrar hastaneye gitti. Bu kere koronovirüs testi olumlu çıkacaktı. Evvel, ocak ayının sonlarında Çin’den dönen bir arkadaşıyla yediği yemekte virüs kapmış olabileceği düşünüldü. Lakin laf konusu kişinin testi negatif çıktı.

Burada değişik olan mevzu Mattia’nın virüsü nasıl kaptığı belirlenememesi oldu. Çin irtibatı yoktu. Yaşanan durum, koronavirüsün İtalya’da çok daha evvel yayılmaya başladığı ve tedbirlerde geç kalındığı icmallerini doğuruyor. Yani, Mattia bilinen 1 numaralı vaka olsa da gerçekte 1 numaralı vaka olmayabilir. 

İtalya’da 21 Şubat’ta Covid 19 kaynaklı birinci irtihal vakası yaşandı, Venato kesimindeki 78 yaşındaki bir hasta hayatını kaybetti. 22 Şubat’ta ise meyyit sayısı 2, vaka sayısı 79’a yükseldi.

1 NUMARALI HASTA AĞIR BAKIMDAN ÇIKTI

1 numaralı hasta Mattia’ya tekrar geri dönersek;  18 gün ağır bakımda kalan Mattia’nın üstün taşıyıcı olduğu ve teşhis konana kadar illeti bir çok şahsa bulaştırdığı sanılıyor. Bu şahıslar arasında hastane çalışanı de var. Gebe olan eşi de koronavirüs tedavisi gördü ve bir müddet sonra taburcu edildi. İtalya’da kısa bir vade evvel Mattia’nın ses kaydı mahallî idare tarafından yayımlandı.

MATTİA: KONUTTA KALMAK ÇOK DEĞERLI

Lombardia’da yaşayan Mattia yaşadıklarının kişilere ders olması gerektiğini; meskende kalmanın çok değerli olduğunu vurguluyor. Mattia, “Ben şanslıydım zira tedavi görebildim. Lakin artık hastalanırsanız sizi tedavi edecek hekim, işçi ya da teçhizat bulamayabilirsiniz” diyor.

PEKALA NEDEN İTALYA, NEDEN MAHSUSEN LOMBARDİA

Pekala, İtalya’da vaka sayısı neden bu kadar yüksek? Bugüne kadar yayınlanan pek çok farklı haber aslında virüsün neden İtalya’da çok yayıldığını işaret ediyor:

En temel neden çok geç önlem alınması, devletin yaşlı nüfusu, kırsal ve kent arasında genç nüfus ile yaşlıların teması. Bugüne kadar iki kıymetli nedenin de altı sık çizildi:

 • Atalanta-Valencia maçı
 • Hastanede yapılan cürüm

İtalya’da çok sayıda can kaybının yaşandığı Lombardia yerinde konum alan Bergamo kenti virüs nedeniyle sarsıcı günler yaşadı. İtalya’da yaşanan ölümlerin yaklaşık beşte biri bu kesimde yaşandı. Bergamo’nun belediye yöneticisi gerçek meyyit sayısının açıklananlardan çok daha ziyade olabileceğini; hayatını yitirenler arasında teşhis konamayanlar olduğunu söylüyor.

Belediye liderine nazaran İtalya salgına hazırlıksız yakalandı. Nahiyede hareketlilik ziyadeydi, nüfus yaşlıydı.

BBCTürkçe’nin haberine nazaran belediye lideri iki kıymetli nedeni şöyle sıralıyor:

 1. Bergamo’daki Alzano Lombardo Hastanesi’nde birinci vakanın zatürre sanılarak koronavirüs testine tabi tutulmamasının salgının yayılmasında “kıvılcım” vazifesi gördü.
 2. 19 Şubat’ta Milano San Siro Stadyumu’nda oynanan Atalanta-Valencia maçına 40 binden ziyade Bergamolu taraftarın gitmişti. En az bir o kadar insan da hanelerde, barlarda maçı izledi. Bu kalabalık virüsün yayılması için çok elverişli bir ortam sağladı.

Atalanta’yı desteklemek isteyen binlerce Bergamolu o gün yakınlardaki Milano’ya akın etmiş, sokakları doldurmuştu. Atalanta Valencia’yı yenince kutlamalar daha da kalabalıklaştı.

İtalyan profesör Francesco Le Foche de bir müddet evvel yaptığı açıklamada, “Binlerce insanın iç içe geçmesi, birbirinden yalnızca iki santimetre uzakta… Velev heyecanla, bağırmayla, sarılmayla daha da iç içe geçerek virüsün taşınmasına sebep olmuş olabilir” diyordu.

NEDEN LOMBARDİA’DA VAKA SAYISI YÜKSEK?

BBCTürkçe’den Övgü Pınar’ın neden Lombardia’da vaka sayısının bu kadar yüksek olduğunun sorgulandığı haberinde ise sıralanan unsurlardan kimileri şöyle:

 • Ortamda 65 yaş üstü nüfus 2 milyon 270 bin ile İtalya’nın en büyüğü.
 • Lombardia, İtalya’da Çin ile ticari bağları en çokça olan kesim.
 • Lombardia, Avrupa umumunda, Çin’le ilgisi belirlenemeyen birinci vakaların ortaya çıktığı ve yayıldığı kesimdi. Kesimin bu bunalıma “hazırlıksız yakalandığı” görüşü yaygın.
 • Yerde birinci vaka 20 Şubat’ta tespit edildi. Bu vakanın 18 Şubat’ta da şikayetleri nedeniyle hastaneye gittiği lakin test yapılmadığı ve konutuna dönmesine müsaade verildiği ortaya çıktı. Çok faal bir toplumsal hayatı olduğu belirtilen “Mattia” isimli bu birinci hasta hem etrafına hem de hastaneye virüsün yayılmasına neden oldu.
 • Mattia’nın virüsü nasıl kaptığı ise belirlenemedi. Hasebiyle yerde virüsün esasında çok daha evvelce yayılmaya başladığı, müdahalede geç kalındığı iddia ediliyor.
 • Lombardia’nın kalabalık ve faal bir kesim olması da virüsün şimdi tespit edilemeden evvel yayılmasını hızlandırdı. 19 Şubat’ta Milano’da oynanan Atalanta-Valencia maçı, karnaval kutlamaları virüsün süratle yayılması için elverişli ortam oluşturdu.
 • Koronavirüs buhranının birinci aşamalarında iktidar ortağı Demokratik Parti’nin başkanı Nicola Zingaretti’nin de katıldığı “panik karşıtı” bir içtimaî aktiflik düzenlendi. 27 Şubat’ta Milano’da yapılan bu aktiflikte Zingaretti iktisadın zarar görme ihtimaline karşı dışarı çıkma bildirisi verdi. Lakin Zingaretti 7 Mart’ta ise koronavirüs kaptığını açıkladı.
 • Nahiyenin endüstrileşmiş ve kalabalık olmasının da tesiriyle hava kirliliğinin yüksek olmasının da tabloyu ağırlaştırmış olabileceği görüşünü savunanlar da var. 

Yorum Ekle