Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
İşte Türkiye’nin Fotoğrafçılık Haritası

İşte Türkiye’nin Fotoğrafçılık Haritası

Canon, Yerküre Kamera Günü özelinde fotoğraf düşkünlerinin fotoğrafçılığa dair önceliklerini, ilgisini ve fotoğraf makinesi seçimleri üzere detayları içeren bir araştırmaya imza attı. Canon Türkiye‘nin Instagram hesabı üzerinden gerçekleştirilen ankete verilen 51 bin cevabı tahlil ederek Türkiye’nin fotoğrafçılığa dair tercihlerini ortaya koyan haritayı oluşturdu.   

Performans her şeyden daha kıymetli

Anket sonuçlarına nazaran; yüzde 60’ı erkek; yüzde 40’ı hatun olan iştirakçilerin yarısından ziyadesi kendi fotoğraf makinesine sahip. Fotoğraf makinesi alınırken de zannedilenin tersine fiyattan evvel eserinin performansına dikkat ediyor. Anketi yanıtlayanların yüzde 68’i fotoğraf makinesini, performansına bakarak satın almaya karar veriyor. Satın alma ise en çok teknoloji marketlerinden gerçekleştiriliyor.

Türkler, fotoğraf makineleri ile selfie çekmiyor

Ankete katıların yüzde 40’ı ne kadar sıklıkta fotoğraf çektikleri sorusuna haftada 1 cevabını verirken her 2 kimseden 1’i ise fotoğraf makinesine 2.000 ile 5.000 TL arasında bütçe ayırıyor. Çalışmanın dikkat çeken sonuçlardan bir oburu ise yerküredeki birçok millet üzere selfie çekmeyi seven Türkler, sanılanın bilakis fotoğraf makinelerini selfie için kullanmıyor, sadece fotoğraf çekiyor. 

En çok tabiat fotoğrafçılığı seviliyor

Anketi yanıtlayanlar en çok kış mevsiminde fotoğraf çekmeyi sevdiklerini belirtirken; iştirakçilerin yüzde 57’si ise tabiat karelerini fotoğraflamayı tercih ediyor. Iştirakçilerden yüzde 77’si kendini amatör olarak tanımlarken, tertipli olarak fotoğraf çekenlerin ise yakın çekim yapmayı daha çok sevdiği görülüyor. Son olarak fotoğraf makinelerinde en çok hareketli ekran özelliği kullanılıyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle