Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
İşte Koronavirüs’te Sahih Bilinen Yanlışlar! 10 Unsurda Koronavirüs!

İşte Koronavirüs’te Sahih Bilinen Yanlışlar! 10 Unsurda Koronavirüs!

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Marazları ve Mikrobiyoloji Eksperi Prof. Dr. Nail Özgüneş, koronavirüs (Covid-19) ile alakalı yanlışsız bilinen yanlışları açıkladı.

1. Koronavirüs yeni çıkan en tehlikeli virüs! (Yanlış) 

Öncelikle bu virüs, yeni değildir. Koronavirüs, 2003 SARS (Şiddetli Akut Teneffüs Yolu Sendromu) ve 2012’de evvel Ürdün sonra Arabistan’da görülen MERS (Orta Şark Teneffüs Sendromu) vakalarından sorumlu olan virüstür. Koronavirüs tehlikeli bir hastalıktır lakin yerküre üzerindeki en tehlikeli hastalıktır diyemeyiz.

2. Koronavirüse yakalananlar kesinlikle hayatını kaybeder! (Yanlış)

Her koronavirüs hastası, hayatını kaybetmemektedir. Bu orantı, sanıldığı kadar yüksek değildir. Olağan grip illetinden ölen kimseler, koronavirüsten ölenlerden 60 kat daha ziyadedir. Koronavirüsün ölümcül seyrettiği hastalar umumiyetle; bir hastalık nedeniyle bünyesi zayıf olan kimseler ve yaşlı hastalardır. Bu insanların, virüsten korunmaya daha çok dikkat etmeleri ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmeleri gerekmektedir.

3. Hasta birisinden biraz uzak dursam yeter! (Yanlış)

Yerküre Sıhhat Örgütü’nden birinci olarak; hastalık belirtileri (öksürmek, hapşırmak, burun akıntısı, yüksek ateş) olan bireylerden 1 metre uzak kalınması gerektiğini açıklamıştı. Gelgelelim şu anda marazın yayılmasına bağlı olarak münâsib olan, hastalık belirtisi olan şahıstan en az 2 metre uzaklıkta kalınmasıdır. Buna ek olarak, kesinlikle hijyen kurallarına uymak gerekir.

4. Koronavirüsten korunabilmek mümkün değil! (Yanlış)

Gerekli önlemleri aldığınız devir korunabilmek mümkündür. Illetin en önemli bulaşma yolu öksürük-aksırık esnasında teneffüs yolu ile ortama saçılan damlacık enfeksiyonu ile olduğundan, bulaşmayı engellemek için teneffüs yolu enfeksiyonlarından korunma tedbirlerine uyulması önerilir. Bunun birinci koşulu; insandan-insana yakın temastan kaçınılmasıdır. Yakın temasın manası, hasta bireye yaklaşık 2 metre aralıkta bulunmak,öksürük-aksırık esnasında teneffüs yolu ile saçtığı damlacıklara maruz kalmak, öpüşmek, sarılmak üzere durumlardır. Zira sonunda virüs; yakındaki kişinin ağız, burun, göz mukozasına ulaşabilir. El hijyeni, tüm hastalıklarda olduğu üzere koronavirüste de ehemmiyet taşımaktadır. Eller yıkanamıyorsa alkol bazlı dezenfektan edilmelidir. Öksürürken yahut hapşırırken, ağzınızı ve burnunuzu dirseğinizle yahut bir kağıt mendille kapatın, akabinde mendili gizli bir çöpe atın ve ellerinizi yıkayın. Soğuk algınlığı, ateş yahut öksürük üzere grip semptomları olan şahıslarla yakın temastan kaçının. Ateş, öksürük, teneffüs güçlüğü üzere belirtiler gösterirseniz en yakın sıhhat kurumuna yahut hekiminize çabucak gidin.

5. Korunabilmenin tek yolu hususî maske ve kıyafetler! (Yanlış)

Maske ve kişisel kıyafetler çoklukla illetin kesin olarak görüldüğü meydanlarda uygulanmaktadır. Bunun dışında günlük hayatta, bunlara gerek yoktur. Fakat insanlar yeniden de tedbir olarak toplu sahalarda maske kullanabilir. Yukarıdaki korunma metotlarına dikkat edilirse, koronavirüsten korunabilmek mümkündür.

6. Elimi yıkamam ehliyetli olur! (Yanlış)

El hijyeni, koronavirüsten korunmada değerlidir lakin tek başına zayıftır. Gayrı korunma tekliflerine de dikkat etmek gerekir.

7. Maskeyi birkaç sefer kullansam bir şey olmaz! (Yanlış)

Maskeler umumiyetle tek kullanımlıktır. 2 kez dahi kullanılmamalıdır.

8. Çin’den gelen materyalleri kullanmayalım! (Yanlış)

Uzun mühlet yolda kalmış kuru eserlerde koronavirüsün taşınması mümkün değildir. Virüs bahsettiğimiz üzere, bireyden insana yakın temas halinde bulaşmaktadır.

9. Hayvanlardan uzak duralım! (Yanlış)

Koronavirüsün yarasa ve karıncayiyen üzerinden bulaşıldığı düşünülmektedir. Virüs birinci etapta hayvanlardan bulaşmış olsa bile, mahsusen evcil hayvanlar için şu anda bu türlü bir durum kelam konusu değildir.

10. Şu besinler koronavirüsten koruyor! (Yanlış)

Rastgele bir besinin şu an için koronavirüsten muhafazası mümkün değildir. Şahıslar tek bir besine odaklanmak yanına, umum olarak sağlıklı beslenerek bağışıklık sistemlerini güçlü tutmalıdırlar.

Yorum Ekle