Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
İşte En Uygun “Dijital Yalnızlık” Filmleri!

İşte En Uygun “Dijital Yalnızlık” Filmleri!

Sabancı Vakfı’nın “Kısa Sinema Uzun Etki” sloganıyla bu sene dördüncüsünü düzenlediği Kısa Sinema Yarışı’nın kazananları malûm oldu. “Dijital Yalnızlık” temasıyla düzenlenen müsabakanın armağan merasimi Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı ve Sabancı Vakfı Umumi Yöneticisi Nevgül Bilsel Safkan‘ın hane sahipliğinde, Türkan Sabancı, Arzuhan Doğan Yalçındağ, Aydın Doğan Yalçındağ, Zeynel Abidin Fazilet, Alev Komili, Ayşegül Dinçkök, Gülben Ergen, Görgün Taner, Levent Erden, Tamer Levent, Atilla Atasoy, Bora Gencer, Murat Evgin, Uğur Şura, Serkan Şenalp, Pelin Ermiş, Yasemin Aloğlu, Nesim Bencoya, Bengi Semerci, Haki Biçici’nin de aralarında olduğu iş, cemiyet ve sanat dünyasından isimlerin iştirakleriyle gerçekleştirildi.

 

Bu sene yekun 490 sinema ile rekor müracaat alan yarışta 13 eser finale kaldı. Armağan almaya hak kazananlar; yönetmen-senarist Mahmut Fazıl Coşkun, oyuncu Hazar Ergüçlü, dünyaca ünlü Filistinli çağdaş direktör Najwa Najjar, Makedonya’dan ünlü yapımcı ve oyuncu Labina Mitevska ve İtalya’dan Venedik Sinema Şenliği programcısı Teresa Cavina‘dan oluşan jürinin değerlendirmesiyle belirlendi. Birinci yılında “Mülteci Kadınlar”, 2. yılında “Çocuk İşçiler” ve üçüncü yılında “Ayrımcılık” teması ile düzenlenen Sabancı Vakfı Kısa Sinema Yarışı’na bugüne kadar Türkiye’nin her nahiyesinden ve Avusturya, Belçika, Fransa, Hindistan ve Kanada’nın da aralarında bulunduğu pek çok devletten 1.227 sinema başvurdu.

Sabancı Vakfı’nın yaptığı çalışmalarda sanatın yadsınamaz gücünden de faydalandığını belirten Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı, “46 yıldır kültürel ve toplumsal gelişmeye ekte bulunmak için çalışıyoruz. Çalıştığımız meydanlar eğitim, çevre değişim ve kültür-sanat. Sanatın, insanın gelişimine hizmet ettiğine; kişiden başlayarak topluluğu değiştirme ve dönüştürme gücüne inanıyoruz.  Sabancı Vakfı olarak, toplumsal gelişmeye destek olmak, toplumsal sıkıntıları gündeme getirmek, farkındalığı artırmak üzere birçok çalışma yapıyoruz. “Kısa Sinema Uzun Etki” sloganıyla dört yıl evvel yola çıkarken, toplumsal problemleri genç filmcilerin yeni bir lisanla bize aktarmalarını sağlamayı amaçladık. Bu müsabaka ile yalnızca toplumsal sıkıntılara genç filmcilerin lisanından dikkat çekmeyi değil, tıpkı devranda onların gelişimine de ekte bulunmak istiyoruz. Bugün geldiğimiz nokta hepimizi çok mesut ediyor. Yarışımızın dördüncü yılındayız, daima bir arada daha iyiyi arayacağız ve her geçen gün daha güzele ulaşacağımıza inanıyorum. Yarışımıza bu yıl 490 genç sinemacımız müracaat etti. Ben hepsine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Sabancı: “Dijital yerküreyi dozunda ve gerçek maksatla kullanmalıyız”

Müsabakayı her yıl farklı bir tema ile düzenlediklerini belirten Sabancı, “Bu yıl ‘Dijital Yalnızlık’ temasını seçtik. Günümüzde teknolojinin hayatımıza getirdiği kolaylaştırıcılığı ve gelişmemize yaptığı ekleri asla unutmamalıyız. Gelgelelim teknolojiyi gereksinimden fazla bir maksada dönüştürdüğümüzde mahsusen gençleri tehdit eden dijital bağımlılık ortaya çıkarıyor. Dijital bağımlılık bireyleri çevre ve ruhsal yalnızlığa itiyor ve kıymetli sıkıntılara yol açıyor. Bu bahiste son yıllarda yerkürenin her noktasında çok değerli üniversitelerde araştırmalar yapılıyor. Manchester Üniversitesi’nin ‘Yalnızlık Çalışması’ araştırması da 16-24 yaşları arasındaki gençlerin dijital bağımlılık nedeniyle büyük ölçüde güçlü yalnızlık hissine sahip olduklarını gösteriyor. Güçlü yalnızlık duygusu birçok içtimaî sorunu da beraberinde getiriyor. Elbette, dijitalleşmenin nimetlerinden sonuna kadar faydalanmalıyız, yeni teknolojiler üretmeliyiz. Gelgelelim dijital yerkürenin hayatımıza olumlu ek sağlayabilmesi için; dozunda ve hakikat hedefle tasarrufuna itina göstermeliyiz. Gençlere şunu söylemek istiyorum; dijital yerküreyle irtibatlı olacaksınız, olmalısınız, fakat asla ona bağımlı olmayın” dedi.

Müsabakanın tüm iştirakçilere ek sunmayı hedeflediğini belirten Sabancı, “Bu bir yarış olsa da inanıyorum ki, bu gecenin kaybedeni yok, daima bir arada duyarlılığımız, farkındalığımız artacak, daima bir arada kazanacağız. Yarışa başvuran herkesin sanat yolculuğuna destek olmaya çalışıyoruz. Bu nedenle her yıl, Kısa Sinema Platformu Buluşmaları ile usta filmcilerin gençlerle deneyimlerini paylaştığı çalıştaylar düzenliyoruz” sözlerini kullandı.

Kanaat Kılavuzu Ludovic Bource: “Bizi bir araya getiren şeyleri savunmaya devam etmeliyiz”

Sabancı Vakfı Kısa Sinema Yarışı’nın bu yılki Kanaat Lideri Oscar armağanlı besteci Ludovic Bource genç filmcilere ilham veren konuşmasında, “Burada sizlerle olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Bu benim İstanbul’a birinci ziyaretim, bu kente ve konukseverliğinize hayran kaldım. Sizlere aslında bu kardeşlikten ve dayanışmamızdan bahsetmek istiyorum. Hepimiz bir şeylerin arayışı içindeyiz. Bizi bir araya getiren şeyleri savunmaya devam etmeliyiz. Hayal etmenin, paylaşmanın verdiği memnunluğu yaşıyoruz. Sabancı Vakfı Kısa Sinema Müsabakası sayesinde burada birlikteyiz. Geleceğin sinema yapımcıları, filmcileri da aramızda. Eksiksiz jüri üyelerimizi de takdir etmek istiyorum, hepinizde çok kişisel bir ışık var. Bu memnunluk Sayın Güler Sabancı’nın cüreti, kararlılığı, sanata ve filme olan tutkusu sayesinde gerçekleşti, kendisine çok teşekkür ederim” dedi.

Birincilik armağanı “Parti” isimli sinemasıyla Efe Can Yıldız’ın oldu

“Parti” sinemasıyla bir numara olan Efe Can Yıldız‘a armağanını Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Yöneticisi Güler Sabancı takdim ederken “Nasıl Bilirdiniz?” sinemasıyla 2. olan Ayşenur Erdoğan Gökçe‘ye mükafatını Sabancı Vakfı Umumî Yöneticisi Nevgül Bilsel Safkan ve “Dijital Pizza” sinemasıyla üçüncü olan Veysel Aslan’a armağanını müsabakanın Kanaat Başkanı Ludovic Bource verdi. Mansiyon armağanına layık görülen “Girdap” sinemasının direktörü Cüneyt Işık mükafatını Sanat Direktörü Zeynep Atakan‘dan aldı. Kademeye giren sinemaların birincisi 20 bin TL, ikincisi 15 bin TL, üçüncüsü 10 bin TL ile ödüllendirildi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle