Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
İşte 2020 Yılı İçin 4 Siber Güvenlik Adımı

İşte 2020 Yılı İçin 4 Siber Güvenlik Adımı

KOBİ’lere yönelik akınların artmasıyla 2020 yılı, KOBİ ve müşterilerinin önlenebilir tehditlerden korunması gereken bir yıl olacak üzere duruyor. 2019’daki done ihlallerinin %43’ünün KOBİ’lerde yaşanması ve bir akının KOBİ’lere ortalama maliyetinin 38 bin doları bulması, KOBİ’lere yönelik taarruzların boyutunu gözler önüne seriyor. KOBİ’lerin alacakları tedbirlerle hasarları en aza indirmek ve gelecekteki atakları önlemek için adımlar atması gerektiğini belirten Bitdefender Türkiye Umumi Yöneticisi Barbaros Akkoyunlu‘ya nazaran, KOBİ’lerin 2020’de tatbikleri gereken 4 değerli güvenlik adımı bulunuyor.

  1. Yedeklemeleri yapın. Şirketler ne kadar küçük yahut büyük olursa olsun, depoladığı olgular çok kıymetlidir. Bir siber taarruz, yıkıcı sonuçlara açarak donelerin kaybedilmesine neden olabiliyor. Geçmiş olguları yedeklemek ve gelecekteki otomatik yedeklemeleri planlamak gerekiyor. Yedeklemeler, gönül rahatlığı sağlamasının yanında sadece olguları inançta tutmuyor, tıpkı vakitte donanım yahut yazılım arızası durumunda da erişilebilirliği ile şirketlere büyük kolaylık sağlıyor.

  2. Sistemleri güncelleyin. Hackerler, KOBİ’lerin en şimdiki yamaları kullanmadığını bildikleri için yaması yapılmayan ve yaygın olarak bilinen açıklardan yararlanıyor. Bu taarruzlarla uğraş etmek için, sistemlerin tüm yamalar konusunda şimdiki olduğundan emin olmak ve tüm yamaları otomatik uygulayabileceğiniz bir patch management (yama yönetimi) kullanmak gerekiyor.

  3. Şifreleri yenileyin. KOBİ’lerin sahip oldukları her sistem için benzersiz şifreler kullanması gerekiyor. Şifrelerin kalitesini artırmak için şahsi karakter, sayı ve harflerden oluşan alfanumerik şifreler kullanmaya dikkat edilmeli. Güçlü bir parola olsa bile parolalarınızı yılda iki defa güncelleyin. Bir done ihlali aylar velev yıllar sonra ortaya çıksa da bu sizi korsanların bir adım önünde tutacaktır. Uzun ve karmaşık şifreler oluşturmakta ve yönetmekte zorluk çekiyorsanız, Bitdefender Password Manager üzere bir şifre başkanı kullanın. Password Manager, parolalarınızı etmenizi, gizliliğinizi korumanızı ve inançlı bir tarayıcı deneyimi yaşamanızı sağlar. Kimlik haberlerinize erişmek için tek bir ana şifre kullanan Password Manager, şifrelerinizi inançta tutmanızı kolaylaştırır. Hususî olarak bir tahlil almak için yerinde bütçe olmasa bile kullanılan pratiklerin iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) özelliklerinin canlı hale getirilmesi gerekiyor.

  4. Güvenlik tahliline sahip olun. Araştırmalar, KOBİ’lerin yarısının siber akınlara maruz kaldığını gösteriyor. Ama sahih siber güvenlik tahlillerinden faydalanıldığında, her KOBİ’nin fidye yazılımından gelişmiş kalıcı tehditlere kadar her türlü akına karşı korunabileceğini hatırlatmak gerekiyor. Bu nedenle başta antivirüs yazılımı olmak üzere güvenlik duvarı ve vesair güvenlik tahlillerinin çalışır olduğundan emin olunmalı.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle