Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
İşte 2010’dan 2020’ye Müzik Servislerinin Değişimi

İşte 2010’dan 2020’ye Müzik Servislerinin Değişimi

Online müzik servisleri son 10 yıl içinde müzik sanayisinin yüzünü büsbütün şekillendirdi. ve Apple Music üzere devlerin yanında Tidal, Deezer ve daha pek çok online müzik servisi ile müzik iktisadı yavaş yavaş online tarafa kayarken, rakamlar 2010’dan bu yana büyük bir değişim gösterdi.

Amerika Kayıt Sanayisi Birliği RIAA‘ya nazaran 2010 yılında bu servisleri sırf 1.5 milyon kayıtlı abone kullanırken, 2020’ye girdiğimizde şu an bu rakam 61 milyon civarında.

RIAA’nın açıkladığı rapora nazaran, Amerikan müzik pazarının yüzde 80’i şu an online servislere abone. Spotify’ın 2011’de ABD pazarına sunulması fitili ateşlerken, Apple Music’in 2014 yılında gelmesi de bu ateşi körükledi. Sonrasında ardarda Tidal, Pandora, YouTube Music ve Amazon Prime Music derken, şu an kullanıcıların erişebilecekleri çok sayıda online servis seçeneği var.

Elbette abone sayılarındaki artış sırf servis ağının genişlemesi ile değil, öte yandan cihazların sayısının artması ile ile de ilgili. ABD’de 2010 yılında yüzde 35 orantısında kullanılan akıllı telefonlar, bugün yüzde 81 orantısına ulaşmış durumda. Önümüzdeki yıllarda bu orantıların artış göstermesi ve müzik piyasasının sırf online kanallardan beslenmesi bekleniyor.

Yorum Ekle