Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
İstanbul’un Akıllı Kent Vizyonu Tanıtıldı

İstanbul’un Akıllı Kent Vizyonu Tanıtıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kent tahlilleri ortamında çalışan iştiraki İSBAK A.Ş., 18-20 Kasım tarihleri arasında İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen ve şehircilik meydanında yerkürenin önde gelen aktiflikleri arasında nokta alan Smart City Expo World Congress’e konuk oldu. Yerkürenin dört bir yanından yüzlerce şehircilik eksperini bir araya getiren aktiflikte, Dijital Dönüşüm, Kentsel Etraf, Mobilite, Yönetişim & Finans ve Kapsayıcı & Paylaşan Kentler olmak üzere beş ana başlıkta şehirciliğin geleceği masaya yatırıldı. İSBAK A.Ş. Umumî Yöneticisi Esat Temimhan, kentler yerinde 400’ün üzerinde memleketler arası bilirkişinin yanı sıra binin üzerinde teknoloji firmasını bir araya getiren aktiflikte yaptığı sunumla İstanbul’un akıllı kent vizyonunu ve İSBAK A.Ş.’nin bu sahada İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yaptığı çalışmaları aktardı.

İBB heyeti Barselona’da incelemelerde bulundu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kongreye eşlik eden fuarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hayata geçirilen “Zemin İstanbul” ve “Büyük Veri” girişimlerini tanıttı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Yavuz Erkut, Umum Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı, Lider Danışmanı Ertan Yıldız, Malumat Sistemleri Daire Lideri Naim Erol Özgüner, Park Bahçe ve Yeşil Meydanlar Daire Yöneticisi Yasin Çağatay Seçkin ve İSBAK Idare Heyeti Üyesi Melih Geçek’ten oluşan İBB heyeti de fuarda incelemelerde bulundu.

İstanbul yerküre hayat kalitesine en çok ek yapan kent olmayı hedefliyor

Kongrede yaptığı konuşmada yerkürenin dehşet bir dönüşüm sürecinde olduğunu belirten Esat Temimhan, global ölçekte yaşanan bu dönüşümün mütemadi olarak büyüyen ve değişen kentleri dönüşüme uyum sağlamaya mecbur bıraktığının altını çizdi. İstanbul’un da bu dönüşüme kayıtsız kalamayacağını hatırlatan Temimhan şu sözleri kullandı: “16 milyon kişinin yaşadığı, yılda 13,5 milyon turistin ziyaret ettiği, 4 milyon aracın trafiğe çıktığı İstanbul, nüfusuyla 177 memleketten daha kalabalık. Böylesine bir kentin, içinde bulunduğumuz dönüşüm çağında yönetilebilmesi için sahip olunması gereken en kıymetli üç öge akıl, tutku ve yürektir. Bu üç ögesi günümüzde en uygun formda bir araya getirense ‘ kent becerileri’dir.  Günümüzde bir kentin işlevselliği ve refahı, akıllı kent becerileri ile yanlışsız orantılıdır. İstanbul’un dönüşümlere uyum sağlayıp yeni dönüşümlere taraf vermesi bizim için hem lokal hem de memleketler arası bir sorumluluktur. Bu bilinçle İstanbul’u yerkürenin ömür kalitesine en büyük katkıyı sağlayan akıllı kenti haline getirme gayesini benimsemiş bulunuyoruz.”
 

kent vizyonu için gayeler belirlendi

İSBAK A.Ş.’nin akıllı kent tahlillerinde 33 yıl deneyime sahip bir kurum olduğunu hatırlatan Esat Temimhan, “Amacımız akıllı kentin mimarı olmak ve İstanbul’u odağında insanın olduğu sürdürülebilir tahlillerle tanıştırmak.
“İstanbul Senin” girişimiyle İstanbul’un 16 milyon sakininin fikir ve tekliflerini toplamaya başladıklarını belirten Temimhan, katılımcılığı artıran bu süreçle birlikte çağdaş bir yönetişim anlayışını da hayata geçirdiklerini söyledi. Akıllı kent tahlillerine yeni nesil teşebbüslerin iştirakini artırmak gayesiyle kurulan inovasyon laboratuvarı Yer İstanbul’a dair ayrıntıları da paylaşan İSBAK A.Ş. Umumî Yöneticisi Temimhan, “İstanbul’un birbirinden yetenekli gençleriyle birlikte akıllı kent girişimlerine imza atacağız” diye konuştu.
 
Dönüşümün şifresi: Yapay zeka, nesnelerin interneti, ileri olgu analitiği
İstanbul’un en başarılı akıllı kent olmak için en pahalı varlığının kentin verisi olacağının altını çizen Esat Temimhan, “Yapay zeka, nesnelerin interneti ve ileri data analitiği üzere yeni nesil teknolojileri kullanarak 7/24 durmaksızın olgu üreten kentimizin meselelerini en sahih halde tahlil edebileceğiz. İSBAK A.Ş. tarafından kurulan Ulaşım Idare Merkezi nizamlı olarak kentin ulaşımına ait datalar topluyor ve tahliller öneriyor. Emsal halde İstanbul’un verisini ölçerek planlayacağımız yeni tahlillerle başta İstanbulluların olmak üzere tüm kentlerimizdeki vatandaşlarımızın ömürlerini kolaylaştırmak istiyoruz” tabirlerini kullandı.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle