Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
İstanbul’daki Meslek Lisesi Elektrikli Araç Üretti

İstanbul’daki Meslek Lisesi Elektrikli Araç Üretti

Yerküre nüfusundaki artış ulaşım problemini beraberinde getirirken trafiğe çıkan araç sayısı da her geçen gün ziyadeleşiyor. Bu durumun muhit kirliliğini beraberinde getirmesi ulaşım için daha nezih tahliller aranmasına neden oldu.

İstanbul’da bir lise son yıllarda elektrikli araçlara olan ilginin arttığını fark etti ve kendi imkanlarıyla elektrikli bir araç yaptı.

Talebelerine fiyatsız eğitim veren Topkapı Mektepleri Şahsi Meslek Lisesi‘nin İkitelli Organize Sanayi Yeri’nde de bir kampüsü var. Kelam konusu araç da bu mektebin otomotiv kısmındaki muallim ve talebelerin ortak çalışmasıyla üretildi.

3 boyutlu tasarlandı

Araç üzerinde 6 adet akü, 3 Kw’lik elektrik motoru ve ön süspansiyon ve direksiyon sistemi külliyen mektebe mahsus olarak tasarlandı. Dış kabuk tasarımı ortamında bilirkişi hocalar tarafından 3 boyutlu tasarlanarak fiberglas olarak yapıldı.

60 km sürate ulaşabiliyor

Saatte 60 km’ye ulaşan araç tam şarj durumunda 50 km alabiliyor. Aracın 300 kg yük taşıyabildiği de öğrenildi. 220 w elektrikle 2 saat üzere kısa vadede şarj edilen akülerin en az 6 saat pil ömrü var.

Armağanlı araç

Araç görücüye çıkar çıkmaz bir de armağan aldı. Elektrikli aracın Topkapı Mektepleri’ne 2018-2019 eğitim talim yılında Bahçelievler Belediyesi’nin düzenlediği en teknolojik mektep kategorisinde birincilik getirdiği kaydedildi.

Fiyatsız meslek eğitimi

İstanbul’da birinci ve tek Fiyatsız Kişisel Meslek Lisesi olan Topkapı Mektepleri bünyesinde otomotiv, mekatronik, makine, elektrik-elektronik, biyomedikal, kimya ve inşaat kısımları var. Bu kısımdan mezun olan mekteplilere de staj ve iş imkanları sağlanıyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle