Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ispanak zehirler mi? Ispanak zehirlemesi belirtileri nelerdir? Ispanak zehirlenmesi ne yapar?

Ispanak zehirler mi? Ispanak zehirlemesi belirtileri nelerdir? Ispanak zehirlenmesi ne yapar?

Geçtiğimiz günlerde birçok kişi zehirlenme nedeniyle acilleri doldurdu. Yapılan incelemelerde ıspanağın zehirlediği ortay çıktı. Kış mevsiminde en çok tüketilen ve demir bakımından epeyce güçlü bu besinin zehirlemesi herkesi korkuttu. Evet ıspanak zehirler mi? zehirlemesi belirtileri nelerdir? Ispanak zehirlenmesi ne yapar?

Demir bakımından tabiatta bulunan başka besinler arasında en zengini olan ıspanağın aslında bir seferliğe mahsus tüketilmesi gerekiyor. Bilirkişilerin her fırsatta yaptığı bu açıklamaya karşın halk ıspanağı tekrar tekrar ısıtıp tüketiyor. Bu durum ıspanağın içindeki nitrat hususunun zehirleme etkisin ortaya çıkarıyor. Geçtiğimiz haftalarda acil servisler bu sağlım derdinden ötürü dolup taştı. Ama herkes ıspanağın zehirlediğine dair malumatlar ortaya attı. Bunun üzerine bilirkişiler tekrar bir açıklamada bulunarak ıspanağın direk olarak zehirlemediği ama tekrar ısıtldığında bilhassa evlatlar tarafından tüketildiğinde zehirlemeye neden olabileceğini vurguladı. Vücudumuzun muhtaçlığı olan besin pahaları ziyadesiyle karşılamasına karşın tekrar ısıya maruz kalan ıspanak içeriğinde nitrat seviyesindeki artış nedeniyle rastgele bir yararı kalmaz. Vücut fazladan aldığı nitrat nedeniyle önemli semptomlar yaşar. Velev gerekli müdahale edilmediğinde hasarlara neden olabilir. 

ISPANAK ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Artan nitrar seviyesi hudut sisteminin zayıflamasına neden olur. Bu da dimağın zayıflamasına taban hazırlar. Kişi birinci evrede bulanık görme ve çok mide bulantısı yaşar. Daha sonra motor hareketleri eksilir. Kemik ve kas sistemindeki kalsiyum ölçüsünü azaltan nitrat vücudun halsizleşmesine ve gereksiz ağrılar çekmesine neden olur. Kusma ve bağışıklığın zayıflaması ile değişen vücut komplikasyonları yüksek ateşlenmeye ve şiddetli kusma ya da ishale neden olur. Bozulan bağırsak florası sindirim sisteminin çökmesine ve kişinin süratle likit kaybetmesine yol açar. 

ISPANAK ZEHİRLENMESİ TEDAVİSİ

Öncelikle mide temizlenir. Bağışıklığın güçlenmesi için serum tedavisi uygulanır. Zehirlenmenin ortaya çıkardığı semptomları azalmak için birtakım ilaç tedavileri uygulanır. Kişinin ortalama bir hafta içinde sıhhat durumu düzelmeye başlar.

Sıhhat Bakanlığı yaşanan bu vukuatlar sonrasında resmi bir açıklamada bulundu:

“1-3 Kasım tarihleri arasında İstanbul umumisi sıhhat tesislerimize azık zehirlenmesi (ıspanak ve ıspanağa benzeri bitkiler) sebebiyle 44 vatandaşımız hastanelere başvurmuş olup, bunların 25’i taburcu olmuştur. Arkaya kalan 19’unun ise takibi ve tedavisi acil gözlem servislerinde devam etmektedir. Şu ana kadar hastanelerimize yekun başvuran hastalarımızın hayati tehlikesi bulunmadığı üzere ilgili süreç, İstanbul Vilayet Sıhhat Müdüriyeti, İstanbul Bölge Tarım ve Orman Müdüriyeti, İstanbul Valiliğimizce yakından takip edilmektedir. “

Yorum Ekle