Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
İsotun yararları nelerdir? İsotun yeterli geldiği hastalıklar! İsotu yoğurtla birlikte tarafsanız…

İsotun yararları nelerdir? İsotun yeterli geldiği hastalıklar! İsotu yoğurtla birlikte tarafsanız…

Şark da en çok tüketilen besinlerden biri olan isot insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Yemeklere tat vermenin yanı sıra marazlara şifa için de tüketilen isot hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Münhasıran yoğurt ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilen isot, sindirim sistemini düzenler. Pekala İsotun yararları nelerdir?

İlkbaharda ekilmeye başlanan biber, yaz aylarına hakikat al, mor ve siyah üzere renkler alır. Biber güneşte kızardıkça içeriğindeki acı nispeti daha da artar. Toplanılan biberler zeytin yağı ve tuz ile kavrularak kurutulur. Bu prosedür şimdilerde yapılır eski prosedürlerde ise evvelden güneşte büsbütün kurutulur ve dövülürmüş. Münhasıran çiğ köfteler de kullanılan isot tıpkı devirde alternatif tıpta doğal ilaç olarak da tüketilir. Şimdilerde her bölgede basitçe elde edilebilen isot, bağışıklık sistemini güçlendirerek sindirimi kolaylaştırır. Tıpkı hengamda kemik gelişimi ve vücuttaki ödemi de atmada nispeten tesirlidir. Yapılan birtakım araştırmalarda gece körlüğü ve kansere düzgün geldiği ortaya çıkarılmıştır. İçeriğinde demir, magnezyum, fosfor, potasyum minerallerinin yanı sıra A, K ve C vitaminleri barındırır. 

İSOTUN YARARLARI NELERDİR? İSOT HANGİ MARAZLARA DÜZGÜN GELİR?

Bilinen en güçlü yararı metabolizmayı hızlandırır. Bu yüzden kilo vermek isteyenler için vazgeçilmez bir besindir. Lakin tüketilmeden evvel bir mütehassısa danışılması gerek zira mide asidini olumsuz etkileyerek ülser ve reflüyü tetikleyebilir. 

Yapılan araştırmalara acı olmasına karşın isotun güçlü antioksidan ve antibakteriyel olmasından ötürü kanser illetlerini engellediği ortaya çıkarılmıştır.

Şiddetli tüketilmediğinde gelişim çağı ve hamilelik periyotlarında de tüketilmesi tavsiye edilir. Kemik gelişiminde yarar sağlan isot, ürik asitin çoğalmasını pürüzler. Bu sayede kas ve kemiklerde ödem toplanmasını önler.

İsot kandaki şeker orantısını dengeleyerek yükselmesini ya da düşmesini köstekler. Bu yüzden şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebilir.                        

Antioksidan özelliği sayesinde damarları temizleyerek sertleşmesini ve tıkanmasını önler. Bu sayede kalp illetinin yaşanmasını köstekler.

İSOTU YOĞURTLA BIRLIKTE TARAFSANIZ NE OLUR?

Yoğurt eski çağlardan beri marazlara karşı kullanılan en tesirli besindir. İnsan sıhhatine birçok yararı olan isot ile bir arada tüketildiğinde tesiri daha çokça artar. Her ne kadar isot acılı olsa da yoğurt ile karıştırıldığında acı orantısı düşer. Tüketilen bu karışım mahsusen yemek borusu kanserini ketler. Gelgelelim üst üste tüketilmesi önerilmez.

Her ikisinin de içerisinde C ve B 12 vitamini bulunmaktadır. Bu sayede karışım güçlü bir antioksidan olur. Vücuttaki tüm ve enfeksiyonlu hücreleri idrar ya da dışkı yolu ile atar. 

İsotun içeriğindeki acı ürik asidi temizlerken yoğurt ise kemiklere kalsiyum desteği verir. Bu sayede ileri yaşlarda yaşanabilecek olan kemik erimesi ya da gayrı kemik illetlerini önlenir.

Bu karışım mide asidini de olumsuz etkilemediğinden kilo vermeyi kolaylaştırır. Başkaca vücutta biriken ödemleri atarak yağ tutmasını önler. Bölgesel zayıflamak isteyenler içinde ülkü bir karışımdır.

Yorum Ekle