Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
iPhone 11’in Başarısı AMD Ryzen’i Olumsuz Etkileyebilir

iPhone 11’in Başarısı AMD Ryzen’i Olumsuz Etkileyebilir

Apple’ın iPhone 11 satışları şu ana kadar pek uygun gidiyor, fakat bu AMD için pek uygun bir haber olmayabilir. Bunun nedeni, Apple üzere AMD’nin de TSMC’nin yongalarını kullanması.

AMD’nin en son nesil Ryzen 3000 işlemcilerde ve Navi grafik kartlarında kullandığı 7nm yongalara olan talep, şu sıralar epey yüksek. Apple’ın iPhone 11 üretimini yüzde 10 artırmak için tedarikçilerine talimat verdiği tezini sizlerle paylaşmıştık. Bu, 8 daha iPhone 11 ve iPhone 11 Pro modelinin üretileceği manasına geliyor.

Bu durum TSMC’nin yükünü artırdığından, firmanın eser teslim mühleti argümana nazaran üçe katlanmış durumda. Dedikodulara nazaran TSMC, müşterilerinden 2020‘nin tüm siparişlerini şimdiden almış durumda.

TSMC’nin büyük bir müşterisi olan AMD’nin bu durumdan etkilenmemesi gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Nihayetinde iki firma arasında yapılmış önemli itilaflar bulunuyor. Lakin şu sıralar AMD’yi endişelendirecek dedikodular havada uçuşuyor. Bu durumdan yeni nesil kartlarında 7nm teknolojisine geçecek olan Nvidia’nın da etkileneceği söyleniyor.

TSMC, 7nm üretim kapasitesi artırmak için harekete geçmiş durumda, lakin bunu gereğince süratli yapıp yapamayacağını hengam gösterecek.

Yorum Ekle