Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
iPhone 11 Bu Yüzden Konumunuzu Denetim Ediyormuş

iPhone 11 Bu Yüzden Konumunuzu Denetim Ediyormuş

Güvenlik araştırmacısı Brian Krebs, iPhone 11 Pro’nun (ve iPhone 11’in) mütemadi olarak konumunuzu denetim ettiğini söyleyerek, kullanıcıların kapalılık dehşetlerini canlandırmıştı. Üstelik bu konum denetimi, Konum Hizmetleri örtülüyken de gerçekleşiyordu.

Ama Apple’ın açıklamasına nazaran cihaz konumu, sahiden denetim etmiyor. Firma, TechCrunch’a yaptığı bir açıklamada “ultra geniş yongaları” (UWB) yasal olarak kullanabilmek için konum teftişi yapmak zorunda olduğunu söyledi. Firmaya nazaran “Memleketler arası düzenleyici kurallar” Apple’ı UWB’yi makul konumlarda kapatmaya zorluyor ve bu nedenle teknolojiyi kullanabilmek için konum denetimi gerekiyor.

Apple, UWB ile ilgili denetimlerin “büsbütün cihazda” gerçekleştiğini ve Apple’ın konum malumatını toplamadığını söylüyor. Firma, gelecekte UWB ile ilgili şahsi bir açma kapama ayarı sunacağının kelamını veriyor.

Konum haberinin gönderilmemesi, kullanıcılara derin bir nefes aldırsa da Apple’ın rahat vaziyeti açıkçası lâtif görünmüyor. Firma, birinci başta bu telaşlara yanıt vermek istememişti ve üstelik, bu konum denetimlerinin yapıldığı konusunda kullanıcılara telefon üzerinde açık bir haber vermiyor.

Yorum Ekle