Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
iOS’tan macOS’a Tatbik Dönüştürme Düşünceli Başladı

iOS’tan macOS’a Tatbik Dönüştürme Düşünceli Başladı

Dün macOS kullanıcılarına dağıtılmaya başlanan macOS Catalina, hazirandaki WWDC etkinliğinde tanıtılmıştı. Yeni sürümdeki en kıymetli değişiklik, iTunes’un bir bakıma ölmesi ve özelliklerinin üç farklı tatbike dağıtılmasıydı.

Firma, macOS Catalina ile birlikte Project Catalyst’i de tanıtmıştı. Bu girişim, geliştiricilerin iOS pratiklerini macOS’a müsait hale getirmeleri için bir yol sunuyordu. Gelgelelim Bloomberg’in yeni raporuna geliştiriciler, iOS pratiklerini macOS’a uyarlamanın Apple’ın tez ettiği kadar kolay olmadığını söylüyorlar.

Apple, uygulamayı macOS’a taşımanın Xcode’da “bir kutucuğu işaretlemekten” ibaret olduğunu gösterse de geliştiriciler, bu işin o kadar kolay olmadığını söylüyor. Geliştiricileri uğraştıran işler arasında arayüz öğelerini dokunmatik olmayan arayüze nazaran tekrar düzenlemek ve ziyadesi var.

Devam eden bir öbür sorun ise bir pratiğin iOS sürümünü satın alan kullanıcının macOS sürümünü tekrar satın almasının gerekebilmesi.

Rapor, Netflix’in iOS tatbikini macOS’a taşımayacağını doğruladığını söylüyor. Bunun yanında Apple’ın sahifesinde macOS’a uyarlanacağı söylenen DC Universe ve Asphalt 9’un isimleri de macOS Catalina web sahifesinden kaldırılmış durumda.

Apple, Catalyst ile Microsoft’un UWP’si üzere bir şey gerçekleştirmek, birden çokça platformda çalışan tek bir tatbik geliştirmenin yolunu açmak istiyor. Ama Apple’ın platformlarındaki geliştiricilere nazaran bu maksat için Apple’ın biraz daha yol etmesi gerekiyor.

Yorum Ekle