Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
iOS 14 özellikleri: Bilmediğiniz 10 Özellik

iOS 14 özellikleri: Bilmediğiniz 10 Özellik

Yeni çıkan iphone, ipad iOS 14 özellikleri için bu yazımızda bilmediğiniz 10 özelliği paylaştık. Sizi şaşırtacak özellikler. Ana ekran uygulamalarından kütüphane uygulamasına kadar birçok özelliği yapıyor. Gelelim ios 14 özellikleri olan bilmediğiniz 10 özelliğe.

iOS 14 özellikleri

1. Geri dokunma: iPhone’un ardına dokunarak evvelden atanan kısayolları çalıştırabilme

iOS 14 özellikleri: Bilmediğiniz 10 Özellik

iOS 14 ile gelen “geri dokunma” özelliğiyle birlikte, iPhone’un arkasına iki ya da üç sefer dokunarak kamerayı açma, ana ekrana dönme, teftiş merkezini açma, ekran imgesi alma üzere birçok işlevi süratlice gerçekleştirebilmek mümkün. İşlevselliği arttıran bu özellik, iPhone X ve daha sonrasında duyurulan iPhone modellerinde çalışıyor.

2. Ses tanıma: Değerli sesleri tahlil ederek, ihtarda bulunma

iOS 14 özellikleri

Bilhassa işitme pürüzü bulunan kullanıcılar için geliştirilen “ses tanıma” özelliği, mikrofonlardan gelen ses verilerini  yardımıyla işleyerek yangın alarmları, sirenler, duman dedektörleri, kedi ve köpek sesleri, konut aletlerinin çıkarmış olduğu sesler, otomobil kornaları, zilleri, vurma sesleri, su akıntısı, bebek ağlaması ve bağırtı seslerini saptıyor ve kullanıcıları bu sesler hakkında uyarıyor.

3. Fotoğrafları görüntülerken daha fazla yakınlaştırma imkanı

iPhone ios 14

iOS 14, fotoğraflar pratiğindeki fotoğrafları büyütmek için daha fazla yakınlaştırma imkânı sunuyor.

4. Gelişmiş Emniyet ve Gizlilik

Kullanıcı mahremiyetini ve veri güvenliğini ön planda tutan Apple, bunun için de iOS 14’e bir seri yeni özellik ve güvenlik tedbiri dahil etmiş. Bunlar:

  • Bir pratik, yahut mikrofona erişim sağladığı devir, bundan kullanıcıyı haberdar etmek için Wi-Fi simgesinin yanında turuncu yahut yeşil bir nokta beliriyor.
  • Safari’ye ziyaretçileri izleyen çerezler hakkında ayrıntılı haber sunan “gizlilik raporu” özelliği eklendi. Bu sayede hangi izleyicilerin hangi datalara ulaştığını ayrıntılı bir halde görüntüleyebilmek mümkün. Başkaca “akıllı izleme önleme” özelliğiyle de gizliliği ihlal eden bazı izleyicilerinin çalışması engellenecek.
  • Fotoğraflara erişmek isteyen bir tatbikin, hangi fotoğraflara erişebileceğini elle seçebilmek artık mümkün. Evvelden ya külliyen erişim müsaadesi veriliyordu ya da külliyen kısıtlanıyordu.
  • Bir pratik panodaki datalara (kes, kopyala ve yapıştır fiillerinin kullanıldığı veriler) erişim sağladığında, kullanıcı bir bildirimle uyarılıyor.
  • “Yaklaşık konum” özelliği sayesinde, bir pratiğin nokta atışı tam konumunuza mı yoksa yaklaşık konumunuza mı erişebileceğini seçebilmek artık mümkün.
  • Apple ekosistemindeki kullanıcıların şifrelerinin saklandığı iCloud anahtar zinciri, iOS 14 güncellemesiyle birlikte kullanıcılara çeşitli güvenlik tekliflerinde bulunmaya başladı. Örneğin rastgele bir data ihlali ya da şifre sızıntısı ihtimaline karşı, kullanıcılar aynı şifreyi diğer bir mahalde daha kullanırsa iCloud anahtar zinciri ihtar verecek.

5. Geçmiş yığını

iOS 14 ile birlikte gelen küçük ancak kullanışlılığı artıran yeniliklerden biri de “geçmiş yığını” ismi verilen özellik. Bu sayede geri düğmesinin üzerine uzun müddet bastığınız vakit, o alana gelene kadar tıklamış olduğunuz mekanların listesini görüntüleyebilirsiniz.

6. Sahifeleri düzenleyerek pratiklerin ana sahifede görünmesini gizlemek mümkün

Yeni eklenen sahife düzenleme özelliğiyle birlikte gizlemek istediğiniz pratiğin nokta aldığı sahifeyi kaldırarak, o tatbikin ana ekranda görünmesini engelleyebilirsiniz.

7. Bildiri filtreleme

Insanlar listesinde olan/olmayan şahıslara nazaran filtreleme yapan ileti filtreleme özelliği, iOS 14 ile yapay zeka desteğine kavuştu. Bu sayede artık gelen SMS’ler reklam ve süreçler biçiminde de gruplandırılabiliyor. Bildiri filtreleme özelliği aktif edildiği takdirde, reklam emelli gönderilen SMS’ler için bildirimler kapatılıyor.

8. Sesli notlar pratiği için gürültü engelleme özelliği

iOS 14 ile yeni özelliklere kavuşan sesli notlar pratiği, artık kayıtlarınızı “sık kullanılanlar” ve “yakın zamanda” üzere kategorilere ayırabiliyor. Pratiğe gelen en büyük güncelleme ise art plan gürültüsünü engelleme özelliğinin pratiğe dahil edilmesi oldu. Ses kayıtlarınızı düzenlerken kullanabileceğiniz bu özellik sayesinde, kayıt esnasında art plandan gelen istenmeyen ortam seslerini filtreleyebilmek mümkün.

9. FaceTime göz teması

FaceTime ayarlarına eklenen “göz teması” özelliği, karşı taraf ile doğal göz teması kurmanızı kolaylaştırıyor. Artırılmış gerçeklik ve manzara sürece algoritmaları sayesinde, görüşme esnasında siz ön yerine ekrana bakıyor olsanız dahi karşı tarafa kameraya bakarmışçasına olan imgeniz aktarılıyor.

10. Ön için ayna modu

iOS 14 ile ön kameraya eklenen ayna modu özelliği sayesinde, aynadan çekilmiş tesiri veren selfie fotoğraflar oluşturabilmek mümkün.

iOS 14 Hangi Cihazlarda?

işletim sistemi olan ios14 hangi cihazlarda yazımız için başlığa bakabilirsiniz.

 

Yorum Ekle