Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
İnternet Performansını Arttırmanın En Tesirli Yolunu Anlattık: İşte Mesh!

İnternet Performansını Arttırmanın En Tesirli Yolunu Anlattık: İşte Mesh!

Bir müddettir korona virüs salgını sebebi ile hepimiz hanelerimize kapandık, bu istenilmeyen günlerin geçmesini bekliyoruz. Fakat bu süreçte de elbette işler bir formda devam ediyor, etmek zorunda. Fizikî olarak iş noktasında olmak zorunda kalan emekçilere ve elbette sıhhat çalışanlarımıza da bu vesile ile kolaylıklar dileyelim ve teşekkürlerimizi sunalım. Bizim üzere işlerini uzaktan yürütebilen kesim ise, elbette daha şanslı. Bu süreçte yaşadığımız birkaç sorun var kuşkusuz, gelgelelim bunlar doğal ki çözülemeyecek cinsten değil. Bu makalemizde, “yeni olağan” olarak da isimlendirilen yeni devirde, meskenden – uzaktan çalışmak için gerekli kesin element olan interneti odağımıza alıyoruz; internet meselesi ortadan nasıl kaldırılır bunu sizlere anlatıyoruz.

Acilen yukarıda görebileceğiniz görüntüyü çektiğimiz konutta değerli bir internet sorunu vardı. Velev o denli ki, bir internet altyapısı dahi yoktu. Neyse ki, gerekli müracaatları yaptıktan bir mühlet sonra internet ulaştı. Fakat sorun saf ki altyapıyı sağlamakla bitmedi. Neden? Zira bu mesken iki katlı ve çalışma odası üst katta, fakat buna karşılık internet ana hattı ise alt katta. Hal bu türlü olunca, hanenin içinden kablo dolaştırmak da zahmetli olduğu için farklı bir tahlile gittik ve bu noktada da Mesh sistemlere başvurduk.

Evet, Mesh nedir ve ne işe yarar?

Mesh Nedir?

Mesh sistemler, mahsusen çok katlı ve geniş konutlar / ofisler için ülkü bir tahlil olarak kullanılıyor. Bu usul, bildiğimiz menzili genişleten, koridora, art odalalara takılan adaptörlerinden, yönlendiricilerden ve powerline, yani elektrik hattını kullanan sistemlerden fazla, daha tesirli bir tahlil oluyor. Çünkü Mesh sistemler, 2 yahut 3 modemi birbirine köprüleme yolu, mesh protololü ile bağlayarak hem kurulumuyla baş karışıklığını ortadan kaldırıyor, hem performansta düşüş yaşatmıyor, hem de kapsama ortamını maksimuma ulaştırıyor. Yani bu sistemle her mealde kazanıyorsunuz diyebiliriz.

Bizim kurulumda kullandığımız eser, daha evvel detaylı incelemesini de sizlerle paylaştığımız TP-Link M9 Plus modeli. Mesh sistem kategorisi altında farklı tahlilleri de taraf alıyor, fakat son incelediğimiz cihaz bu olduğu için bu sistem üzerinden gitmeyi tercih ettik sahihi.

Bu cihaz da, daha evvelki Deco modelleri üzere suram konusunda son kademe kolay. mütehassısı olmanıza yahut bilgisayara bile gerek yok. Suram için yalnızca telefon yetiyor.

Mesh Sistemi Nasıl Kurulur?

Kutu içinden 3 farklı Deco ünitesi çıkıyor, gelgelelim meskeniniz daha küçükse yahut tek katlıysa, 1 yahut 2 üniteli modelleri de var. Bunlardan bir adedini modeminize Ethernet yolu ile bağlıyorsunuz ve güç ilişkisini da sağlıyorsunuz.

Sonrasında telefonunuza hem iOS hem Android pratik marketinde bulunan TP-Link Deco tatbikini indiriyorsunuz. Tatbik üzerinden Yeni Ağ Oluştur’u ve gelen ekrandan sahip olduğunuz Deco modelini de seçiyorsunuz; bundan sonra da adımları takip ediyorsunuz. Pratik, takılı olan Deco’yu bulacak ve ilişkiyi sağlayacak.

Bundan sonra bu süreci, konutun öteki noktalarına dağıtacağınız Deco üniteleri için de yapıyor ve hane içinde stabil bir kablosuz internet ağı oluşturabiliyorsunuz. Böylelikle tek SSID ile meskenin tüm noktalarında ağa bağlanabiliyor, Fast roaming sayesinde çekim gücü daha yüksek Deco’ya geçtiğinde otomatik olarak gayrısına bağlanabiliyorsunuz.

M9 Plus modeli 3’lü sistemden oluştuğu için bunlardan birini modemin yanına, bir gayrısını tekrar alt katta antreye ve bir gayrısını de üst kata, internetin erişmesini istediğimiz çalışma odasına yerleştirdik. Böylelikle tüm konut içinde, nereye gidersek gidelim, anlık kesintiler bile olmaksızın, her devir internete bağlı kalabiliyoruz ki bu kestirim edebileceğiniz üzere nispeten kıymetli.

Buna ek olarak şunu da söylemek lazım natürel ki; bu sistem sayesinde birebir anda çok sayıda cihazı ağa dahil edebiliyorsunuz. Deco ile 100 adet farklı cihazı ağa dahil edebiliyor ve bunlardan en ağır olanlarını da tatbik üzerinden denetim edebiliyor, hangi cihazın daha öncelikli olduğunu belirleyebiliyorsunuz.

Başkaca yeniden HomeCare özelliği ile pratik üzerinden dahili güvenlik sistemine de erişebilirsiniz. Burada beğenilmeyen maksatlı içerik filtresi, olursuz girişi tedbire sistemi ve enfekte cihaz karantinası üzere nispeten yararlı kısımlar bulunuyor.

Mesh Performansı Nasıl?

Evet, suramı gerçekleştirdikten sonra konut içi dolaşımda artık rastgele bir kesinti yahut kopma ile karşılaşmıyoruz, buna ek olarak da her alandan eşit sağlayabiliyoruz. Mesh sistemini kurduğumuz meskenin internet altyapısı VDSL ve 16 Mbps’e kadar performansı destekleyebiliyor. Evet, farkındayız, pek güçlü bir altyapı olduğu söylenemez gelgelelim elin 5 parmağı da eşit değil; bildiğiniz üzere altyapı kalitesi yer nahiye değişebiliyor. Lakin neyse ki, yaptığımız ölçümler neticesinde hem alt kattan hem üst kattan 15 Mbps civarı performans alabiliyoruz ki, bu epey değerli. O denli ki, Mesh sistemlerden evvel farklı ağ adaptörleriyle de birebir testi gerçekleştirdik, onlarda performans kaybı olabiliyordu; mesela alt katta modemin yanında 15 Mbps görürken, üst kata çıktığımda bu 8 Mbps‘e düşebilebiliyordu. Mesh kullanarak bunu atlatmayı başardık.

Mesh teknolojisini ölçümlediğimiz performans testlerini çabucak yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak diyebileceğimiz, şayet Wi-Fi suratınızdan mutlu değilseniz, karmaşık heyetim metotlarından sıkıldıysanız, satın aldığınız eserlerde performans kaybı yaşamaktan bıktıysanız, stabil bir tahlil olarak Mesh sistemleri ve dolayısı ile Deco modellerini rahatlıkla önerebiliriz. Elbette piyasada farklı tahliller de var, onları da inceleyebilirsiniz.

Mahsusen meskende internete, eskisine nazaran çok daha muhtaçlığımız olduğu şu günlerde, konutunu ofise çeviren, online içtimalara girenler de dahil olmak üzere, kuşkusuz uzaktan eğitimin de daha süreceğini düşündüğümüzde, bizce Mesh teknolojisinden memnun kalacaksınız. Gelgelelim elbette bu noktada seçim her hengam olduğu üzere yeniden sizin.


Yorum Ekle