Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
İnternet Performansı Nasıl Artırılır? Mesh Nedir?

İnternet Performansı Nasıl Artırılır? Mesh Nedir?

Bir müddettir korona virüs salgını sebebi ile hepimiz hanelerimize kapandık, bu istenilmeyen günlerin geçmesini bekliyoruz. Gelgelelim bu süreçte de elbette işler bir halde devam ediyor, etmek zorunda. Fizikî olarak iş tarafında olmak zorunda kalan emekçilere ve elbette sıhhat çalışanlarımıza da bu vesile ile kolaylıklar dileyelim ve teşekkürlerimizi sunalım. Bizim üzere işlerini uzaktan yürütebilen kesim ise, elbette daha şanslı. Bu süreçte yaşadığımız birkaç mesele var kuşkusuz, fakat bunlar doğal ki çözülemeyecek cinsten değil. Bu makalemizde, “yeni sıradan” olarak da isimlendirilen yeni devirde, konuttan – uzaktan çalışmak için gerekli sonuncu element olan interneti odağımıza alıyoruz; internet sorunu ortadan nasıl kaldırılır bunu sizlere anlatıyoruz.

Çabucak yukarıda görebileceğiniz görüntüyü çektiğimiz konutta değerli bir internet meselesi vardı. Velev o denli ki, bir internet altyapısı dahi yoktu. Neyse ki, gerekli müracaatları yaptıktan bir mühlet sonra internet ulaştı. Lakin sorun saf ki altyapıyı sağlamakla bitmedi. Neden? Zira bu konut iki katlı ve çalışma odası üst katta, gelgelelim buna karşılık internet ana hattı ise alt katta. Hal bu türlü olunca, konutun içinden kablo dolaştırmak da zahmetli olduğu için farklı bir tahlile gittik ve bu noktada da Mesh sistemlere başvurduk.

Evet, Mesh sistem nedir ve ne işe yarar?

Mesh Nedir?

Mesh sistemler, bilhassa çok katlı ve geniş haneler / ofisler için ülkü bir tahlil olarak kullanılıyor. Bu sistem, bildiğimiz menzili genişleten, koridora, art odalalara takılan ağ adaptörlerinden, yönlendiricilerden ve powerline, yani elektrik hattını kullanan sistemlerden fazla, daha tesirli bir tahlil oluyor. Çünkü Mesh sistemler, 2 yahut 3 modemi birbirine köprüleme usulü, mesh protololü ile bağlayarak hem kurulumuyla baş karışıklığını ortadan kaldırıyor, hem performansta düşüş yaşatmıyor, hem de kapsama sahasını maksimuma ulaştırıyor. Yani bu sistemle her mealde kazanıyorsunuz diyebiliriz.

Bizim kurulumda kullandığımız eser, daha evvel incelemesini de sizlerle paylaştığımız TP-Link Deco M9 Plus modeli. Mesh sistem kategorisi altında farklı Deco tahlilleri de konum alıyor, fakat son incelediğimiz cihaz bu olduğu için bu sistem üzerinden gitmeyi tercih ettik akıllıcası.

Bu cihaz da, daha evvelki Deco modelleri üzere suram konusunda son aşama kolay. İnternet kompetanı olmanıza yahut bilgisayara bile gerek yok. Heyetim için yalnızca telefon yetiyor.

Mesh Sistemi Nasıl Kurulur?

Kutu içinden 3 farklı Deco ünitesi çıkıyor, lakin meskeniniz daha küçükse yahut tek katlıysa, 1 yahut 2 üniteli modelleri de var. Bunlardan bir adedini modeminize Ethernet yolu ile bağlıyorsunuz ve güç ilişkisini da sağlıyorsunuz.

Sonrasında telefonunuza hem iOS hem Android tatbik marketinde bulunan TP-Link Deco pratiğini indiriyorsunuz. Pratik üzerinden Yeni Ağ Oluştur’u ve gelen ekrandan sahip olduğunuz Deco modelini de seçiyorsunuz; bundan sonra da adımları takip ediyorsunuz. Pratik, takılı olan Deco’yu bulacak ve ilişkiyi sağlayacak.

Bundan sonra bu süreci, konutun başka noktalarına dağıtacağınız Deco üniteleri için de yapıyor ve hane içinde stabil bir kablosuz internet ağı oluşturabiliyorsunuz. Böylelikle tek SSID ile konutun tüm noktalarında ağa bağlanabiliyor, Fast roaming sayesinde çekim gücü daha yüksek Deco’ya geçtiğinde otomatik olarak başkasına bağlanabiliyorsunuz.

M9 Plus modeli 3’lü sistemden oluştuğu için bunlardan birini modemin yanına, bir oburunu yeniden alt katta antreye ve bir başkasını de üst kata, internetin erişmesini istediğimiz çalışma odasına yerleştirdik. Böylelikle tüm hane içinde, nereye gidersek gidelim, anlık kesintiler bile olmaksızın, her devir internete bağlı kalabiliyoruz ki bu varsayım edebileceğiniz üzere epeyce değerli.

Buna ek olarak şunu da söylemek lazım alışılmış ki; bu sistem sayesinde tıpkı anda çok sayıda cihazı ağa dahil edebiliyorsunuz. Deco ile 100 adet farklı cihazı ağa dahil edebiliyor ve bunlardan en ağır olanlarını da pratik üzerinden denetim edebiliyor, hangi cihazın daha öncelikli olduğunu belirleyebiliyorsunuz.

Ayrıyeten yeniden HomeCare özelliği ile tatbik üzerinden dahili güvenlik sistemine de erişebilirsiniz. Burada bed hedefli içerik filtresi, müsaadesiz girişi tedbire sistemi ve enfekte cihaz karantinası üzere hayli yararlı kısımlar bulunuyor.

Mesh Performansı Nasıl?

Evet, heyetimi gerçekleştirdikten sonra hane içi dolaşımda artık rastgele bir kesinti yahut kopma ile karşılaşmıyoruz, buna ek olarak da her mekandan eşit performans sağlayabiliyoruz. Mesh sistemini kurduğumuz konutun internet altyapısı VDSL ve 16 Mbps’e kadar performansı destekleyebiliyor. Evet, farkındayız, pek güçlü bir altyapı olduğu söylenemez ama elin 5 parmağı da eşit değil; bildiğiniz üzere altyapı kalitesi kesim bölge değişebiliyor. Lakin neyse ki, yaptığımız ölçümler neticesinde hem alt kattan hem üst kattan 15 Mbps civarı performans alabiliyoruz ki, bu hayli değerli. O denli ki, Mesh sistemlerden evvel farklı ağ adaptörleriyle de birebir testi gerçekleştirdik, onlarda performans kaybı olabiliyordu; mesela alt katta modemin yanında 15 Mbps görürken, üst kata çıktığımda bu 8 Mbps‘e düşebilebiliyordu. Mesh kullanarak bunu atlatmayı başardık.

Mesh teknolojisini ölçümlediğimiz performans testlerini derhal yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak diyebileceğimiz, şayet Wi-Fi suratınızdan şad değilseniz, karmaşık heyetim tekniklerinden sıkıldıysanız, satın aldığınız eserlerde performans kaybı yaşamaktan bıktıysanız, stabil bir tahlil olarak Mesh sistemleri ve dolayısı ile Deco modellerini rahatlıkla önerebiliriz. Elbette piyasada farklı tahliller de var, onları da inceleyebilirsiniz.

Bilhassa meskende internete, eskisine nazaran çok daha gereksinimimiz olduğu şu günlerde, hanesini ofise çeviren, online içtimalara girenler de dahil olmak üzere, kuşkusuz uzaktan eğitimin de daha süreceğini düşündüğümüzde, bizce Mesh teknolojisinden memnun kalacaksınız. Fakat elbette bu noktada seçim her vakit olduğu üzere yeniden sizin.

Yorum Ekle