Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
İnternet Nitekim Çöker mi?

İnternet Nitekim Çöker mi?

İnternetin çöktüğünü” haberlerde  sürekli duyuyoruz. Evet internet nedir, bütün internet hakikaten de çökebilir mi?

İnternet Nedir?

İnternet ve World Wide Web (www) birbirinden munfasıl şeyler olduğundan bu ayrımı netleştirmekte yarar var. İnternet, yerküre çapında birbirine bağlı olan ağını tanımlıyor. Bunların içerisinde meskenlerdeki ve iş taraflarındaki hususî ağlar da bulunuyor.

World Wide Web ise internetteki menşelere web tarayıcısı ile bağlanıp, görüntülemenizi sağlıyor. Bu süreç, URL (Uniform Resource Location / Tekdüzen Menşe Konumu) ile gerçekleşiyor. Daha çok web sitesi adresi olarak bilinen URL, IP adreslerini www.sorucvp.net üzere hatırlaması daha kolay adreslere çeviriyor.

World Wide Web şayet 1990’ların başında icat edilmeseydi, internet bir mühlet daha hükümetlere yahut şirketlere kişisel bir araç olarak kalacaktı.

İnterneti Sahiden Çökertebilir misiniz?

İnternetin kopmasına neden olabilecek birçok nokta bulunuyor. Dahili olarak router’ınızın yönlendirme ayarları, NAT tabloları yani router ayarlarınızın sahih olması gerekiyor. Harici olarak ise DNS ağının çalışır halde olması ve sunucunun karşılık verebilecek durumda olması gerekiyor. Bunlardan rastgele birinde çıkacak sorun, internetin kısmen çökmesi manasına gelebilir.

İnternetin giderek merkezi bir hale gelmesi ve en kritik altyapıların birkaç şirketin elinde olması, önemli kesintilerin büyük çaplı olmasına yol açabilir.

2019’daki Cloudflare Kesintisi

Web sitelerinin içeriklerini birden ziyade konumdan dağıtan, böylelikle sitelerin daha süratli yüklenmesini sağlayan sunucular CDN (Content Delivery Network / İçerik Teslim Ağı) olarak biliniyor. En çok kullanılan CDN’lerden Cloudflare, internetteki çok sayıda site tarafından kullanılıyor. Haziran 2019’da bu web siteleri, yaklaşık 30 dakikalık bir kesintiyle karşılaştı. Buna web sitelerinin çöküp çökmediğini denetim etmenizi sağlayan Down Detector bile dahildi.

Kesinti, Cloudflare duvarının bir nedeniyle şirketin işlemci gücünü tüketmesi nedeniyle meydana geldi. Sorun muvakkat olsa da, internet için merkezi hale gelmenin büyük çaplı kesintilere yol açabileceğini gösteriyor. Elbette Cloudflare’in yerküre çapında farklı konumlarda sayısız sunucusunun olduğu söylenebilir, lakin tek bir firmanın internetin büyük kısmını elinde bulundurması, firma şu an güzel niyetli bile olsa, tasa verici görünüyor.

İnternetin Geleceği

İnternet ve World Wide Web üzerinde her şeyin hakikat işlemesi gerektiğinden ve çıkabilecek sayısız olduğundan, interneti çökertmek mümkündür. Yalnızca Cloudflare kesintisi, internetin merkezi hale gelmesinin ne kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte Cloudflare’in web sitelerini barındırmadığını, yalnızca “vekil sunucu” üzere işlediğini söyleyelim. Yani web sitelerinin sahipleri, uzun bir kesinti halinde Cloudflare’i devreden çıkarıp, tekrar çevrimiçi olabilirler.

Gelecekte bize daha sağlam bir internet sunabilecek teknolojiler var. Örneğin HTTPS bir mühlet sonra yanını merkezi olmayan IPFS’ye yahut benzeri bir teknolojiye bırakabilir.

Yorum Ekle